2019 Asgari Ücret Ne Kadar?


2018 yılını tamamlamaya fazla bir zaman kalmadı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da hem çalışanlar hem de işverenler tarafından en çok merak edilen konulardan biri yeni yıl da asgari ücret ne kadar olacağı. Çünkü ödenecek sgk primleri, işçi maaşları, idari para cezaları, işsizlik primleri, memurların ve diğer tüm çalışanların alacakları asgari geçim indirimleri ve diğer tüm ödemeler asgari ücrete göre belirleniyor. Ayrıca firmalar da yeni yıl bütçe tahminlerini asgari ücreti baz alarak oluşturuyorlar. Bunun nedeni ise işçi maliyetlerinin bütçe içindeki payının çok fazla olması.Peki 2019 asgari ücret ne kadar olacak ? 2019 yılı asgari ücret ne zaman belli olacak ? Asgari ücret nasıl tespit edilir ? Tüm çalışanlar tarafından merak edilen bu soruların cevabını öğrenmek için yazımızı detaylı olarak incelemenizi tavsiye ediyoruz.

2019 Asgari Ücret Hesaplama

2019 yılında uygulanacak olan asgari ücret Asgari ücret komisyonu tarafından belirlenir. Asgari ücret komisyonu asgari ücreti belirlemede bazı kriterleri esas alır. Bu kriterler;

  • Ülkenin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik durum,
  • Ücretliler geçinme indeksi,
  • Fiilen ödenmekte olan ücretlerin genel durumu,
  • Geçim şartları,
  • Kamu kuruluşları, üniversitelerin görüşleri,
  • Ekonomi uzmanlarının görüşleridir.

Ayrıca Asgari Ücret komisyonunun içinde hem işçi sendikalarından hem de işveren sendikalarından temsilciler bulunmakta, hükümette bakan düzeyinde temsil edilmektedir.

2019 Asgari Ücret Ne Kadar Oldu? 2019 Asgari Ücret Fiyatı

2018 yılı Ocak ayından itibaren asgari ücret brüt olarak 2029,50 TL net olarak ise asgari geçim indirimi dahil 1603,12 TL dir. Bilindiği üzere 2016 yılından itibaren asgari ücret yıllık olarak belirlenmektedir.2017 yılı Aralık ayında asgari ücret tespit komisyonu tarafından asgari ücrete yüzde 14.2 lik bir zam yapılmıştır. Şu an için 2019 yılında uygulanacak olan asgari ücret belli değil. Asgari ücret tespit komisyonunun alacağı karar sonrasında 2019 yılı asgari ücret belli olacak. Temmuz ayının sonunda Merkez Bankasının yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 13.4  olarak açıkladı. Eğer enflasyon şimdiden tahmin edildiği gibi çıkarsa asgari ücretliyi de en az yüzde 15 oranında bir ücret artışı bekliyor. Bu artışla beraber 2019 yılında asgari ücret brüt 2333,00 TL asgari geçim indirimi dahil asgari ücret ise 1843,00 TL olacaktır. Ancak 2019 asgari ücret tahminimiz asgari geçim indirimi dahil net 2000 TL civarında olması.

2019 Asgari Ücret Komisyonu Ne Zaman Toplanacak? 2019 Asgari Ücret Zammı Ne Zaman Belli Olacak?

2019 yılında uygulanacak olan asgari ücret Asgari ücret komisyonu tarafından belirlenecek. Peki asgari ücret komisyonu ne zaman toplanacak ? Asgari ücret tespit komisyonunun ne zaman toplanacağına dair net bir tarih bulunmamaktadır. Asgari ücret tespit komisyonu bakanın çağrısı ile toplanır. Komisyonun vereceği kararlar kesindir. Komisyonun çalışmaları gizli olarak yapılır. Aldığı kararlar toplantı bittiğinde kamuoyu ile paylaşılır ve yeni yılda uygulanmak üzere resmi gazetede yayımlanır. Geçen yıllara bakarak söyleyebiliriz ki asgari ücret tespit komisyonu 20 Aralık 2018-31 Aralık 2018 tarihleri arasında toplanacak ve asgari ücreti belirleyecektir.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.