2019 Bağ-Kur Primi Ne Kadar?


Bağ-Kur herkesin bildiği üzere devlet ve özel sektörde çalışma imkânı bulamayan ve ilerleyen yıllarda emekli olmayı düşünenlere yönelik gerçekleştirilen sisteme verilen isimdir. Bu sistem sayesinde Emekli Sandığı veya SSK üzerinden prim ödemesi yapamayan kişilerin Bağ-Kur sistemi üzerinden hem sağlık hem de emeklilik hizmeti almasını kapsamakta ve yaklaşık olarak 15 ila 36 yıllık ödemeler alınmaktadır. Herhangi bir sektörde veya işte çalışmayan vatandaşlarımız ise bu sistemden oldukça memnundur. Sizlere bu yazımızda 2019 yılı Bağ-Kur Primi Ne Kadar? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Bağ-Kur Sistemi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bağ-Kur sisteminden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın öncelikle belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Belirli şartların yer aldığı başvuru sisteminde ise emekli olabilmek için başta gelen şart yaş sınırıdır. Belirli yaş şartını sağlamanız durumunda ve primlerinizin yeterli olması ile birlikte sizlerde Bağ-Kur emeklisi olabilirsiniz. Bağ-Kur emeklisi olduğunuzda geçmiş yıllarda yapmış olduğunuz ödemelerin karşılığını almaktasınız. Ülkemiz vatandaşları genellikle hem emeklilik açısından hem de sağlık alanında büyük bir fayda sağlaması ile bu sistemi tercih etmektedirler.

Emekli olduğunuz sağlık sektöründe yer alan hizmetlerden yaklaşık olarak %20 civarında bir ücret ödeyerek faydalanabilmektesiniz. Bu vatandaşlarımızın gerek ücretli ilaçları düşük ücretlere almasını gerekse daha uygun bir şekilde muayene ücreti ödemelerini sağlamaktadır. Bunların yanı sıra aynı zamanda hem SSK hem emekli sandığı hem de Bağ-Kur üzerinden emekli olmanız mümkün değildir. Ancak aileniz üzerinden prim ödemesi yaparak emekli olmalarını sağlamanız mümkündür.

2019 Bağ-Kur Primi Ne Kadar?

Makalemizin başında belirttiğimiz üzere Bağ-Kur veya diğer sistemler üzerinden emekli olmak isteyen vatandaşlarımızın belirli miktar ödeme yapması gerekmektedir. 01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında Bağ-Kur sisteminden faydalanan vatandaşlarımızın belirli tutarlarda prim ödemesi gerekmektedir. Sizler için 2019 yılı Bağ-Kur Prim Tutarlarını listeledik;

İşte 2019 Bağ-Kur Primleri;

 • Esnaf ve Şirket Ortağı olan vatandaşlarımız 2019 yılında indirimsiz olarak 882,21 TL prim ödeyeceklerdir. Fakat birim borcunuzun olmayışı ve primleri düzenli olarak ödemeniz durumunda ise %5 indirime hak kazanarak toplamda 754,61 TL prim tutarı ödenmeniz gerekmektedir.
 • İsteğe Bağlı Bağ-Kur sisteminden faydalanan vatandaşlarımız 818,56 TL tutarında prim ödemesi gerçekleştirecektir. İsteğe Bağlı Bağ-Kur sisteminden yararlanan 4b statüsündeki vatandaşlarımız %5 oranında yapılan indirimden faydalanamamaktadır.
 • Tarım ve Çiftçi Bağ-Kur sisteminden yararlanan vatandaşlarımız indirimsiz olarak 764,84 TL prim ödemeyeceklerdir. Prim borcu bulunmaması ve primlerin düzenli ödenmesi durumunda ise %5’lik indirimden faydalanarak 653,99 TL ödeme yapacaklardır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz prim ödemelerinden anlaşılacağı üzere esnaf, tarım veya çiftçi olarak sigortası bulunan vatandaşlarımızın borcu bulunmaması ve düzenli prim ödemesi gerçekleştirdiğinde önemli tutarlarda indirim sağlanmaktadır.  Prim borcu bulunan ve ödemelerini düzensiz yapan kişilerin vergi mükellefiyeti olsa veya çiftçilikle ya da zirai faaliyetlerle uğraşıyor bile olsalar borçları toplu olarak ödemeyi göze alsalar da %5’lik indirimden faydalanamamaktadır. Bunun yanı sıra devletimiz belirli aralıklarda Bağ-Kur prim affı düzenlemektedir. Bu af üzerinden faydalanarak indirimli bir şekilde borcunuzu kapatmanız mümkündür.

Bağ-Kur Prim Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Bağ-Kur sisteminden faydalanan vatandaşlarımız vergi kaydı yaptırdıklarında ya da çiftçilikle veya zirai işler ile uğraşıyorsanız ziraat odasına kaydınızı yaptırdığınız andan itibaren başlamaktadır. Bağ-Kur prim ödemeleri cari olarak yapılmaktadır. Örnek vermek gerekirse Mart ayı içerisinde iş yeri açılışı gerçekleştirmiş iseniz Bağ-Kur prim ödemenizin otomatik olarak bir sonraki ay olan Nisan ayı son gününe kadar yapılması gerekmektedir.

Bağ-Kur Prim Ödemeleri Nereye Yapılır?

Bağ-Kur prim ödemelerinizi resmi web sitesi üzerinde belirtilen anlaşmalı bankalar üzerinden yapabilmeniz mümkündür. Ayrıca bankanızın Bağ-Kur sistemi ile bir anlaşması mevcut ise bankanızın internet bankacılığı ya da mobil bankacılığı uygulamaları üzerinden prim ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulanmalar üzerinde genellikle Ödemeler kısmında bulunan SGK ödemeleri sekmesinden prim borcunuzu ödeyebilmeniz mümkündür. Bunu sağlamak için T.C. Kimlik numaranızı bilmeniz yeterlidir. Ödeyeceğiniz tutar ise karşınıza otomatik olarak çıkacaktır. Bağ-Kur Prim borçlarınızı ödeyebileceğiniz bankaları sizler için listeledik;

İşte Bağ-Kur Prim Borcu Ödenebilecek Bankalar;

 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • VakıfBank
 • PTT
 • Türkiye İş Bankası
 • Deniz Bank
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Garanti Bankası
 • TEB
 • SGK ile anlaşmalı diğer bankalar

Bağkur primleri ile ilgili tüm sorularınızı bize yorum olarak gönderebilirsiniz.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.