2019 Rapor Parası Ne Kadar ?


Asgari ücretin zamlanması ile beraber 2019 yılında çalışanların alabilecekleri rapor parası diğer adı ile istirahat parası ödemeleri de artmış oldu. Rapor parası hesaplaması çalışanların brüt maaşları üzerinden yapılmakta. Bu yazımızda 2019 rapor parası ne kadar, 2019 doğum rapor parası hesaplaması v.s. konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Rapor parası hesaplama 2019 nasıl yapılır ?

Yukarıda da belirttiğim üzere 2019 rapor parası hesaplaması yapılırken rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazancınıza bakılır. Son üç ayın brüt maaşı son 3 ayın toplam gün sayısına bölünür. Bulunan sonucun üçte ikisi ayakta tedavide, yarısı ise yatarak tedavide 1 günlük rapor parası olarak ödenir. Hastalıktan kaynaklı olarak alınan geçici iş göremezlik raporlarında 2 güne kadar olan kısım için ödeme yapılmadığını hatırlatmak isteriz.

Doğum rapor parası hesaplaması yapılırken de doğum tarihinden önceki son 3 aylık brüt maaş ve gün sayısı esas alınarak yukarıdaki gibi olur.

Peki bu hesaba göre asgari ücretli çalışanlar için sigorta parası ne kadar 2019, 2019 doğum rapor parası ne kadar oldu!

Asgari ücretli çalışan için rapor parası 2019

2019 yılında asgari ücretli çalışan için ayakta tedavide 1 günlük geçici iş göremezlik parası 85,28 TL olacakken yatarak tedavilerde ise 42,64 TL olacaktır.

Doğum parası hesaplama 2019

Malumunuz sigortalı çalışan kadınlar ile 4b bağkur kapsamındaki kadınların doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigorta/bağkur primlerinin olması halinde SGK tarafından toplamda 112 günlük doğum rapor parası ödenmektedir. Hesaplamada doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde kadın adına ödenen brüt ücret esas alınmakla birlikte 2019 yılında asgari ücretli çalışan bir bayanın doğum rapor parası ortalama 6300 TL civarında olacaktır.

Doğum rapor parası alabilmeniz için gerekli olan şartlar ise doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta/bağkur olması, sigortada aktif olarak çalışmaya devam etmeniz, bağkurlu iseniz ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun olmaması gerekir.

Rapor parası ne zaman yatar 2019 ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödemenin yapılabilmesi için raporun bitmiş olması ve işveren tarafından da çalışmazlık bildiriminin yapılmış olması gerekiyor. İşveren bildiriminin ardından eğer bir eksik yoksa Sosyal Güvenlik Kurumu ödemenizi yapar. Ödeme işveren onayından sonra ortalama 15 gün içerisinde PTT ya da tanımlı banka hesabınıza yatar.

PTT rapor parası sorgulama 2019

İş göremezlik ödemenizin durumunu, ödenip ödenmediğini ve ne kadar alabileceğinizi  e devlet sisteminden sorgulama yaparak kolayca öğrenebilirsiniz. Daha önce PTT rapor parası sorgulama adlı yazımızdan bilgide edinebilirsiniz.  E devlet sisteminde SGK-4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme  menüsünden yapabilirsiniz. Buradan sorgulama ekranına giriş yapabilirsiniz: rapor parası sorgulama

Sorgulama sonucunda;

  • Rapor parası bilgi yok yazıyorsa henüz rapor ile ilgili işlem yapılmamış demektir.
  • Rapor parası merkeze gönderildi yazıyorsa ödemeniz bankaya gönderilmek üzere onaya sunulmuştur. Bunu gördükten ortalama 1 hafta sonra ödemenizi alabilirsiniz.
  • Rapor parası bankaya gönderildi yazıyorsa ödemenizi PTT ya da tanımlı banka hesabınızdan çekebilirsiniz.

Rapor parası nasıl alınır 2019 konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.