2019’da Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım ?


Öncesinde emekli olursam ne kadar maaş alırım başlıklı yazımızda emekli olunca alabileceğiniz emekli maaşı tutarları konusunda ayrıntılı bilgi vermiştik. Emeklilik tarihi yaklaşan okurlarımızın en çok sordukları soruların başında şu an emekli olsam ne kadar maaş alırım, şimdi emekli olursam ne kadar maaş alırım v.s. soruları gelmekte. Hal böyle olunca biz de emekli olursam ne maaş alırım konusunda bu yazıyı yazma gereği duyduk.

Emekli olursam ne kadar maaş alırım?

İşin aslına bakılırsa bugün emekli olursam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabının herkes için geçerli olan tek bir cevabı yok. Zira herkes aynı tarihte işe başlamadı ve aynı tarihte emekli olmayacak değil mi ? Ya da herkesin aynı brüt kazanç üzerinden sigorta primi ödenmedi ya da aynı tutarlardan bağkura prim ödemedi. Dolayısıyla alınacak emekli maaşı da herkes için aynı olmayacak.

Emekli olsam nekadar maaş alırım sorusunu bize yönelten okurlarımıza öncelikle işe giriş tarihi, işten çıkış tarihi, primlerin hangi tarihler arasında ödendiği ve kaç gün olarak ödendiği sorularını yöneltiyoruz. Zira primleri yüksekten ödenenler doğal olarak yüksek emekli maaşı alacaklar. Ayrıca 2000’den önceki SGK hizmetiniz ne kadar çoksa alacağınız emekli maaşı da o kadar yüksek olacaktır. Gelelim emekli olsam ne kadar maaş bağlanır sorusunun cevabına ve 2019 yılında bağlanacak ortalama emekli maaşlarına.

2019 da emekli olursam ne kadar maaş alırım

2019 yılı ve öncesi ortalama verileri esas alınarak 2019 yılında gelen son zamlarla birlikte alınacak ortalama emekli maaşları primleri hep asgariden ödenenler için aşağıdaki gibi olacaktır. Torba yasa ile yapılan son düzenleme ile emekli maaşları 2019/Şubat ayından itibaren en az 1000 TL olacak.

Tarım/çiftçi bağkuru, ek 5 tarım sigortası,isteğe bağlı sigorta v.s. kapsamında emekli olanlar ortalama 1000,00 TL emekli maaşı alabilecekler.

4a ssk kapsamında iseniz ve prim ödemelerinizin tamamına yakını ya da borçlanma yaptığınız süreler 2000 yılında önce ise ortalama 1600-1800 TL arasında emekli maaşı alabilirsiniz. Eğer 2000 öncesi ve sonrası şeklinde ise hizmetleriniz bu durumda 1400-1600 TL aralığında emekli aylığınız olacaktır.

Malulen/engelli emeklilik v.s. kapsamında emekli olanlar ortalama 1000 TL civarında aylık alabileceklerdir.

Devlet memuru olanlar ise ortalama emekli maaşı 2200-2400 TL arasında olabilecektir.

Siz de emekli olursam ne kadar alırım sorusunun cevabını merak ediyorsanız ilk sigorta, bağkur v.s. başlangıç tarihinizi, toplam hizmet sürenizi 2000 öncesi, sonrası şeklinde ayrı ayrı yorum bölümünden iletmeniz halinde alabileceğiniz ortalama maaş konusunda hesaplama yapabiliriz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.