Asgari Ücret Desteği 2018 Detayları


Son yıllarda asgari ücrete gelen zamlar ile birlikte işverenlerin personel maliyeti artmakta, meydana gelen bu maliyet artışları üreticilere yansıdığı gibi işverenleri de etkilemektedir. Asgari ücrete gelen zamların etkisinin hafifletilmesi için bir kısmının devlet tarafından karşılanması kararlaştırılmıştır. 2 yıldır uygulanan bu desteğin bu yıl son bulacağı açıklanmış olsa da 2018 yılının Eylül ayına kadar asgari ücrete verilen devlet desteğinin süreceği düşünülmektedir.

Asgari Ücret Desteği Nedir?

Asgari ücrete gelen zamların enflasyon artışından fazla olması nedeniyle işverenler personel çalıştırmakta zorlanmaya başlamıştı. Yaşanan bu artış işverenlerin maliyetlerini artırarak maliyet artışlarını ürünlerine yansıtması ile rekabet güçlerini kaybetmesine yol açtığı gibi ürünlere gelen fiyat artışları enflasyonu tetiklemekteydi. Kimi işletmeler rekabet gücünü kaybetmemek için ürünlerinin fiyatını yükseltmemiş olsa da kendileri için artan personel maliyetlerini karşılamayarak işçi çıkarma yollarına başvurmuştu.

Ekonomiye zarar veren bu gelişmelere kayıtsız kalmayan hükümet kolları sıvayarak işletmelere yardımcı olmak adına asgari ücret desteğini yürürlüğe geçirdi. 2016 yılından itibaren her ay verilen asgari ücret desteği ile işverenlerin maliyetleri düşürülerek olumsuz gelişmelerin yaşanmasının önüne geçildi. 2018 yılı içerisinde asgari ücret desteğinin kaldırılacağı konuşulurken Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın 2018 yılının ilk dokuz ayı içerisinde desteğin devam edeceğinizi açıklaması üzerine uygulama her ay 100 TL sigorta prim desteği olarak verilmeye devam etmektedir.

6661 Sayılı Kanun Kimleri Kapsıyor?

2016 yılında 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na geçici olarak 6661 sayılı Torba Kanun’la birlikte günlük 3,33 TL tutarında asgari ücret prim desteğinin verilmesi kararlaştırılmıştı. Hazine’den karşılanan bu desteğe bu yıl da devam edilmesi amacı ile 6661 sayılı kanun 2018 yılında da uygulamaya devam edilmesine karar verildi. Eylül ayına kadar devam edilmesine karar verilen destek, 4/a kapsamında;

  • Malullük,
  • Yaşlılık,
  • Ölüm Sigortası

Hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran özel sektöre ait işletmeler faydalanacak olup yukarıda sayılan uzun vadeli sigorta kollarına bağlı çalışanlar için destek verilecektir. İşverenler ise 27103 sayılı teşvik ile çalışanlarına 540 güne kadar destek alabilmektedirler.

6661 Sayılı Kanun Gereği Asgari Ücret Destek Tutarları Ne Kadar?

29 Aralık 2017 tarihinde toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018 yılında uygulanacak brüt asgari ücret tutarını 2029,50 TL olarak belirledi. Aynı toplantıda Eylül ayına kadar 4/a sigorta koluna bağlı çalışanlar için işletmelere verilen asgari ücret desteğine devam edilmesine karar verildi. Asgari ücret destek tutarı 2018 yılı içerisinde her ay 100 TL prim desteği olarak verilmeye yılın ilk dokuz ayı boyunca devam etmesi kararlaştırılmıştır.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.