Askerlik Borçlanması Hesaplama 2019


01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında askerlik borçlanması için talepte bulunacaksanız hesaplama 2019 borçlanma tutarları üzerinden yapılacaktır. Dilerseniz aşağıdaki sgk askerlik borcu hesaplama programımız aracılığı ile sadece borçlanma yapacağınız gün sayısını yazarak ödemeniz gereken tutarı hesap edebilirsiniz. Yazımızın devamında kimler askerlik borçlanması yapabilir, 2019 en düşük ve en yüksek borçlanma tutarları v.s. gibi merak ettiğiniz soruların cevabını bulabilirsiniz.

2019 askerlik borçlanması hesaplama

Aşağıdaki programa borçlanmak istediğiniz gün sayısını yazın. Program borçlanmak istediğiniz gün sayısı için ödemeniz gereken en düşük tutarı hesaplayacaktır. Dilerseniz belirtilen tutarın 7,5 katına kadar ödemeyi yükseltebilir ve emekli olduğunuzda yüksek maaş alabilme konusunda avantaj sağlamış olursunuz.

Günlük askerlik borçlanması ne kadar 2019

Yukarıda da belirttiğimiz üzere talebinizi Sosyal Güvenlik Kurumu’na en geç 31 Aralık 2019 tarihine kadar iletmeniz halinde bir günlük borçlanma için ödeyeceğiniz en düşük tutar 27,28 TL, en yüksek ise 204,60 TL olacaktır.

Askerlik borçlanması nasıl yapılır, şartları nelerdir ?

Borçlanma yapabilmeniz için askerliğinizi er ya da erbaş olarak yapmış olmanız gerekiyor. Ayrıca yedek subay hazırlık okulu sürelerini de borçlanabiliyorsunuz. Bunun haricinde bir şart aranmaz.

Borçlanma işlemi için herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezine SGK Borçlanma Formu ve kimlik fotokopiniz ile başvurmanız yeterli olacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu artık askerlik yaptığınız sürelere ilişkin bilgileri askeriyenin veri tabanından aldığından ayrıca askerlik şubenizden borçlanma için yazı almanıza gerek yok. Formu doldurarak SGK’ya vermeniz yeterli olacaktır.

Askerlik borçlanması son ödeme tarihi nedir ?

Borçlanma talebinizi Sosyal Güvenlik Kurumu’na ilettikten sonra SGK size ödemeniz gereken tutarı gösteren borçlanma yazısını gönderir. Bu yazıyı elden ya da posta yolu ile tebliğ aldıktan sonra ödemek için 1 aylık süreniz vardır. Bu 1 aylık süre içerisinde ödemenizi peşin olarak tek seferde yapmanız gerekiyor. Bazı okuyucularımız askerlik borçlanması taksitle ödenir mi şeklinde bize sık sık soru iletiyor. Ancak dediğim gibi peşin ve tek seferde ödemeniz gerekir. Taksit yok.

Askerlik borçlanması emeklilik yaşını nasıl etkiler ?

Eğer askerlik yaptığınız tarihten önce sigorta, bağkur v.s. başlangıcınız varsa borçlanma yapmanız emeklilik şartlarınızda hiç bir değişiklik yapmaz ve dolayısıyla herhangi bir etkisi yoktur.

Şayet askerden önce sigorta, bağkur v.s. başlangıcınız yoksa ilk defa askerden sonra işe girdiyseniz ya da bağkurlu v.s. olduysanız bu durumda borçlanma yaptığınız süre kadar ilk başlangıç tarihi geri çekileceğinden sigorta ilk giriş tarihinize göre emeklilik yaşınıza etkisi olmakta ve geri çekebilmektedir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.