AVM’de Stand Açmak İçin KOSGEB Desteği


Ülkemizde faaliyet gösteren AVM sayısında yaşanan artış, kendi işini yapmak isteyen girişimciler için yeni bir girişim yöntemi gelişmesine yol açtı. Sermaye bakımından imkanı bulunan pek çok girişimci çeşitli markaların ürünlerini satmak için AVM’lerde dükkan açarken, kısıtlı bütçe imkanları ile daha az maliyetli stand kuran girişimciler, daha mütevazi şartlarda kendi işlerinin patronu olabildiler.

KOBİ’leri ve girişimcileri desteklemek amacıyla çeşitli hibeler ve faizsiz krediler veren KOSGEB, sermayesi olmayan girişimcilere AVM’de stand açmak için gerekli desteği vererek istihdama ve girişimciliğe olan katkısını sürdürdü. KOSGEB tarafından talep edilen şartların yerine getirilmesi ile birlikte AVM’lerde açılacak standlar için gerekli maddi desteği temin edebilirsiniz.

Stand İçin KOSGEB Başvurusu Şartları

KOSGEB destekleri arasında yer alan Girişimci Destek Programı, yeni bir girişim gerçekleştirmek isteyen başvuru sahiplerine 50 Bin TL hibe ve 100.000 TL geri ödemeli faizsiz kredi desteği sunmaktadır. Stand açarak yeni bir girişim gerçekleştirmek isteyen girişimcilerden talep edilen KOSGEB başvuru şartları;

  • Destek başvurusunda bulunulacak stand açılışı için faaliyet gösterilecek alanın KOSGEB Desteklenen Sektörler arasında bulunması
  • KOSGEB tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamak,
  • KOSGEB Veri tabanına kayıt olmak,
  • İş Planı hazırlayarak başvuru esnasında hazırlanan iş planını KOSGEB’e teslim etmek,
  • İşletmeyi kurarak en az yüzde 51 kurucu ortak hisselerine sahip olmak

Olarak belirlenmiştir. Gerekli şartların ve prosedürlerin tamamlanması sonrasında onayı alınan hibe ve faizsiz krediyi KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankalar aracılığı ile teslim alabilirsiniz.

KOSGEB Franchise Desteği Veriyor Mu?

Faaliyet gösterilmesi planlanan alanda açılacak bir işletmenin müşteriler tarafından keşfedilerek markalaşma süreci oldukça uzun ve sermaye isteyen bir süreçtir. Sıfırdan yeni bir marka oluşturarak işyeri açmak yerine günümüzde tanınırlığı yüksek ve ürünlerinin müşterisi bulunan markaların isim kullanma haklarının kullanıldığı Franchise bayilik modeli tercih edilmektedir. Herhangi bir markanın Franchise bayisi olmak için genellikle;

  • İsim kullanım hakkı,
  • İşyeri tadilatı,
  • Ürün temini

Gibi başlangıçta sermaye isteyen harcamalar yapılmaktadır. KOSGEB Girişimcilik Desteği alanlar, temin etikleri hibe ve faizsiz kredi ile Franchise bayilik için gerekli ilk sermayeye sahip olabilmektedir. KOSGEB Desteklenen Sektörler arasında yer alan ve yerli markaların Franchise bayisi olmak isteyen adaylara Girişimcilik Destek Programı kapsamında gerekli finansman sağlanmaktadır. Ayrıca yayınlanan KOSGEB Franchising Rehberi, Franchise sisteminin genel bir tanıtımını yapmakta ve sistemin artıları ile eksilerini, sağladığı avantajları ve girişimcinin nasıl davranması gerektiğini açıklayıcı bir dille anlatmaktadır. Anlaşıldığı üzere Franchise bayilik talepleri için KOSGEB’ten maddi ve tecrübe desteği alarak kendi işinizin patronu olabilirsiniz.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.