Bağkur Borcuna Af 2018 


2018 bağkur affı başvuruları 01 Haziran 2018 tarihinden itibaren başladı. Yeni bağkur affı yasası 4b bağkurlular ile ilgili önemli bir çok düzenleme içeriyor. Bağkur affı 2018 yasasında yer alan tüm düzenlemeler konusunda bu başlık altında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bağkur borcu af 2018 yasası hangi düzenlemeleri kapsıyor ?

Bağkur af 2018 düzenlemesi 18 Mayıs 2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7143 sayılı kanunda yer alıyor. Kanunda bağkur borcu affı konusunda yer alan düzenlemeleri şöyle özetleyebiliriz;

 • 2018/Mart dönemi ve öncesi 4b bağkur prim borçlarınızı yeniden yapılandırabilir ve taksitle ödeyebilirsiniz.
 • Prim borcunuzu yapılandırmak ya da ödemek istemezseniz 2018/Mayıs ayı öncesi tüm prim borçlarınızı sildirerek hizmetlerinizi de dondurabilirsiniz.
 • Bağkurda prim borcundan dolayı daha önce silinen dönemler için ihya yapılandırması var.

Şimdi prim borçlarının yapılandırılması ve ya silinmesi ile ihya yapılandırma konularını ayrı başlıklar altında ele alalım.

Bağkur yapılandırma 2018 işlemleri

Bagkur affi düzenlemesi kapsamında birinci seçeneğiniz prim borçlarınızı yeniden yapılandırarak ödemek.Bu kapsamda;

 • 2018/Mart dönemi ve öncesi prim borçlarınızı yeniden yapılandırabilirsiniz.
 • Peşin olarak ödeme yapabileceğiniz gibi taksitli de yapılandırabilirsiniz.
 • Peşin olarak ödeme seçeneği seçerseniz anapara üzerinden uygulanacak enflasyon farkında %90 indirim yapılacak.

Bağkur borç sildirme 2018 işlemleri

Bağkura af yasası kapsamında diğer bir önemli düzenleme ise prim borçlarının tamamen silinecek olması. Bu kapsamda;

 • 2018/Mayıs ayı öncesi ödenmemiş yani son ödeme vadesi geçmiş prim borçlarınızı 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ödeyip kapatmadığınızda ya da yapılandırma başvurusunda bulunmadığınızda 31 Temmuz 2018 tarihi itibariyle 2018/Mayıs ayı ve öncesinde ödenmemiş olan tüm prim borçlarınız silinecek ve hizmetleriniz de dondurulacak.
 • Dilerseniz 31 Temmuz 2018 tarihini beklemeden Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile de başvurarak prim borcunuzu hemen sildirebilirsiniz.
 • bağkurda devam eden 6552,6736 ya da 7020 yapılandırma kapsamındaki prim borçlarınızı da dilerseniz sildirebilirsiniz. Aynı durum 6183/48. madde kapsamında taksitlendirilmiş olan bağkur prim borçları için de geçerli.
 • Prim borcunuz silinip hizmet dondurulduktan sonra eğer tarım, esnaf, vergi kaydı, şirket ortaklığınız v.s. devam ediyorsa 4b bağkur sigortalılığınız 01 Haziran 2018 tarihinden itibaren yeniden başlatılacak.
 • Prim borcu silinirken eğer daha önce ödeme yapmışsanız bağkur ödemenin yettiği son ay itibariyle kapatılacak. Hiç ödemeniz yoksa tescil tarihinden itibaren kapatılacak.

Bağkur ihya borcu yapılandırma 2018

Daha önce 2008/04 döneminden önce prim borcu 60 aydan, 2015/04 döneminden önce ise prim borcu 12 aydan fazla olan bağkurluların prim borçları silinmiş ve hizmetler dondurulmuştu. Dondurulan bu sürelerin ihya edilmesi için borç hesaplaması normalde talep tarihinde geçerli aylık bağkur primleri üzerinden yapılıyor. Ama bu kanun kapsamında 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ihya borcu yapılandırması için başvuru yaparsanız dondurulan her ay ait olduğu yılın primleri esas alınarak hesaplanacak. Dolayısıyla bu da size çok büyük avantaj sağlamış olacak.

Torba yasada geriye dönük bağkur affı 2018 düzenlemesi var mı?

01 ekim 2008 tarihinden önce şirket ortaklığı, vergi kaydı v.s. olanların geriye dönük bağkuru açılamıyor. Torba yasayı merakla bekleyen kesimlerden birisi de işte bu geriye dönük tescil hakkı isteyenler. Ancak lafı uzatmadan üzülerek belirtmek isterim ki bu kanunda geriye dönük bağkur affı ile ilgili maalesef bir düzenleme yok.

Bağkur yapılandırma son başvuru tarihi ne zaman?

Son başvuru tarihi 31 Temmuz 2018.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.