Bireysel Emeklilik Sisteminin Katkıları


Bireysel emeklilik sistemi diğer adıyla BES uzun vadeli ve risk dağılım oranına göre tasarruf etmeye yönelik hayatımıza giren yatırım araçlarından bir tanesidir. Devlet sisteme kendi adına katkı payı yatıran tüm vatandaşlara, yatarmış oldukları bu tutarın %25’i kadar katkı sağlamaktadır.

Yani küçük birikimleriniz ile hem yatırım yapmış olacak hem de bu yatırımınızın devlet destekli bir şekilde %25 fazlasını alacaksınız. Tüm çalışanlar ve kamu personeli bireysel emeklilik sitemine dahil edilmiştir. Kamu çalışanları için cayma hakkı bulunduran Bireysel emeklilik sistemi (BES), işverenler için zorunluluk haline getirilmiştir. Bireysel emeklilik sitemine dâhil olanların en çok merak ettiği konulardan birisi ise avantajları ve dezavantajlarıdır.

Bireysel emeklilik sistemi uzun yıllar botunca yapmış olduğunuz birikimlerinizi emekli olduktan sonra size ek gelir sağlaması amacıyla bünyesinde barındırmaktadır. Birikimlerinizin üzerine katkı payı koyan bu sistem belirlemiş olduğu fonlar ile de kullanıcılarını desteklemektedir. Bireysel emeklilik sisteminde 10 sene boyunca kalmanız veya 56 yaşını doldurmanız durumunda emekliliğe hak kazanmış olmaktasınız. 10 seneyi aşan süre içerisinde katkı payı ile birlikte toplu olarak paranızı alabileceğiniz gibi taksit halinde de talep etmeniz mümkündür.

Bireysel emeklilik sistemi için devlet %25 katkı sunmaktadır. Bunun yanı sıra ilgili bankanızın fonlarından da faydalanmanız mümkündür. Ayrıca bireysel emeklilik sistemi fonları vergiden muaf tutulmaktadır.  Pek çok avantaj sunan Bireysel Emeklilik sisteminin bu avantajlar yanında dezavantajları da mevcuttur. Bireysel emeklilik sisteminden 10 seneyi doldurmadan önce çıkmanız halinde devlet katkı payı ödememektedir.

Elinizden geldiğince ve zor durumda kalmadıkça Bireysel Emeklilik sisteminde kalmaya çalışmalısınız. Ayrıca Fonların iyi bir şekilde yönetilmemesi durumunda da iyi bir gelir elde edebileceğiniz söylenemez. BES şirketleri yönetimsel olarak kesinti yapma hakkında sahiptirler. Bu kesintilerin oranı yaklaşık %10 civarında yer almaktadır.

Birikim yapamayanlar açısından büyük önem taşıyan Bireysel Emeklilik sistemi hem geleceğiniz açısından hem de birikim yapmanız açısından oldukça önem arz etmektedir. Küçük birikimleriniz ile 10 sene sonra alacağınız bu tutar devlet katkısı ile beraber sizlerin yatırımını değerlendirmiş olacaktır. Böylelikle küçük birikimler ile hem para biriktirmiş olacaksınız hem de devlet katkısından faydalanarak toplu nakit ihtiyacınızı karşılamış olacaksınız.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.