CVV Kodu Nedir ve Nasıl Bulurum?

CVV, CVV2, CVC ve CVC2 nedir?


CVV kodu e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kişiler tarafından sıkça kullanılmaktadır. Kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapmak istediğinizde bir çok web sitesi sizden kartınızın cvv numarasını istemektedir.

Bu yazımızda CVV kodu nedir? CCV kodu kartın neresinde yazar? CVV kodu silinmiş? ve CVV kodu öğrenme. Sıkça sorulan soruların cevaplarına yer vermeye çalışacağız.

CVV Nedir?

CVV kodu kredi kartı veya banka kartı üzerinde yer alan üç veya dört haneli güvenlik koduna denmektedir. Card Verification Value kelimesinin baş harflerinden kısaltma yapılarak kullanılmaktadır. Türkiye’de faaliyet gösteren ödeme sistemleri VISA, MasterCard ve Discover üç haneli cvv kodu kullanmaktadır.

CVV Kodu Nedir?

CVV nedir sorusuna cevap verdikten sonra CVV kodu nedir sorusuna cevap verelim. Dünya çapında hizmet veren ödeme sistemleri güvenli alışveriş ortamı sağlamak açısından bu kodu kullanmaktadırlar. Alışveriş yada ödeme ekranı üzerinde ad, soyad, kart numarası ve son kullanım tarihine ek olarak kartınızı doğrulamanız açısından bu kodu istemektedir. Böylece yapacağınız alışverişlerde daha güvenli bir ortam sağlanmasına imkan tanınmaktadır.

CVV Kodu Kartın Neresinde Yazar?

CCV kodu nereden bakilir
CCV kodu alanları

Kullanmakta olduğunuz kredi kartı yada banka kartı ödeme alt yapısı olarak VISA, MasterCard veya AmericanExpress gibi farklı finans kuruluşlarından destek almaktadır.
Buna bağlı olarak kartınızın ön yada arka yüzünde CVV numaranız yer almaktadır. VISA ve MasterCard kullanıyorsanız kartınızın arka yüzünde AmericanExpress kullanıyorsanız kartınızın ön yüzünde bu kodu bulabilirsiniz.

 

 

CVV Kodu Silinmiş Ne Yapmalım?

Kartınızın üzerinde cvv kodunun silinmiş olması durumunda diğer tüm bankacılık işlemlerinizi yapmaya devam edebilirsiniz. Alışveriş siteleri üzerinden ödeme yapabilmenizin farklı yolları da bulunmaktadır. Satın alacağınız ürünün ödemesini banka havalesi ile yaparak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir çok e-ticaret sitesi online ödemenin yanı sıra banka havalesini de kabul etmektedir. Ek olarak bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak yeni kart isteğinde bulunabilirsiniz. Yeni kartınız üzerinde kart numarası ve cvv kodu yenilenmiş olarak size ulaşacaktır.

CVV Kodu Öğrenme

CVV kodunuzu öğrenmek için müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Güvenlik amacı ile size sorulan soruları doğru cevapladığınız taktirde kartınızın üzerinde yer alan cvv kodunu sizinle paylaşmaktadırlar.

Kartınızda yer alan bu kodu banka harici bir yerden temin etmeye çalışmayınız. Banka harici kişi veya kişiler üzerinden kodu öğrenmeye yönelik kişisel bilgilerinizi paylaşmanız durumunda dolandırıcılığa maruz kalabilirsiniz.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
  1. Mustafa

    Hocam benim ziraat kartımın arkasında hem cvv var hemde cvv2 ben intenretten alış veriş yaparken hangisini kullansam daha güvenli olur?

    1. Editör

      Sanal kart oluşturarak ccv2 kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylece daha güvenli bir şekilde online ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.