Ek 5 Tarım Sigorta Primi 2019


Ek 5 Tarım Sigortası genellikle tarım ve orman işlerinde çalışan gündelik işçiler ve mevsim işçilerinin isteğe bağlı sigortalı olabilmeleri amacıyla düzenlenmiştir. 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu kapsamında yer alan bu madde 2011 yılında eklenerek vatandaşlarımız güvence altına alınmıştır. Birçok hak ve sorumluluğun belirtilmiş olduğu ve güvence altına alınan bu madde belirli dönemlerde çalışan işçilerimiz için oldukça önemlidir. Sizlere bu yazımızda 2019 yılı Ek 5 Tarım Sigorta Priminden bahsedeceğiz.

Ek 5 Tarım Sigortası Nedir?

Ek 5 Tarım Sigortasını kısa bir şekilde özetlemek gerekirse daha az miktarlarda prim ödeyerek emekli olma imkânı sağlayan ülkemizde genellikle kadınlar tarafından tercih edilen ve isteğe bağlı sigortalar arasında yer alan bir sistemdir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer alan ve bu kanun içerisine 611 sayılı Torba Kanunla 01.03.2011 tarihinde ek 5. Madde ile eklenmiştir. Bu madde kamu idarelerinde, tarım ya da orman işlerinde yapılan hizmet akdiyle süreksiz çalışanları kapsamaktadır. Hizmet akdiyle süreksiz çalışanlar EK-5 sigortalısı ve tarım sigortalısı olarak değerlendirilmektedir.

Ek – 5 Tarım Sigortası Faydaları Nelerdir?

Ek – 5 Tarım sigortasının en büyük ve en önemli avantajlarından bir tanesi 4/1-a SSK kapsamında sayılmasıdır. Bunun önemi ise SSK şartlarında emeklilik imkânı sağlamasıdır. Günümüzde SSK şartlarında emekli olmak Bağ-Kur sisteminde emekli olmaktan daha basit ve avantajlıdır. Ayrıca Ek – 5 Tarım sigortasının bir diğer avantajı prim gün sayısı her yıl armış olsa da düşük tutarlarda uygulanmasıdır ve 30 gün üzerinden sigortalı hizmet kayıtlarına eklenmektedir. Tüm bunların yanı sıra EK – 5 Tarım Sigortası kapsamında çalışanlar iş kazası ve meslek hastalı haklarından da faydalanabilmektedir.

Ek – 5 Tarım Sigortası Şartları Nelerdir?

Ek – 5 Tarım sigortasından faydalanabilmeniz için belirli şartları taşımanız ya da yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartları sağladığınız takdirde başvurunuz olumlu olarak sonuçlandırılacak ve Ek – 5 Tarım Sigortasının vermiş olduğu avantajlardan faydalanabilirsiniz. Sizler için Ek – 5 Tarım Sigortası Şartlarını listeledik;

İşte Ek -5 Tarım Sigortası Şartları;

 • Hizmet akdiyle süresiz olarak tarım ya da orman işlerinde çalışıyor olmak
 • SSK kapsamında 4/1-a, Bağ-Kur kapsamında 4/1-b, Emekli Sandığı Kapsamında 4/1-c sigortalı olmamak
 • İsteğe bağlı sigortalı olmamak
 • Geçici 20. Madde gereğince sigortalı olmamak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak

Ek – 5 Tarım Sigortası İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ek – 5 Tarım sigorta başvurularını Sosyal Güvenlik Merkezleri aracılığıyla gerçekleştirmektesiniz. Ek – 5 Tarım Sigortası kapsamından faydalanmak istiyorsanız ilk olarak başvuruda istenilen bazı bilgi ve belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Bu bilgi ve belgeler sizlerin başvuru sürecinde değerlendirilerek başvurunuzun olum ya da olumsuz olarak sonuçlanmasına neden olmaktadır. Sizler için Ek –5 Tarım Sigortasında Gerekli Belgeleri listeledik;

İşte Ek – 5 Tarım Sigortası İçin Gerekli Belgeler;

 • Tarım İşlerinde Hizmet Akdiyle Süreksiz Çalışanlara Ait Giriş Bildirgesi
 • Kimlik Fotokopisi
 • EK – 5 Tarım Sigorta Formu

Ek – 5 Tarım Sigortası Nasıl Yapılır?

Ek – 5 Tarım Sigortası yapabilmeniz için ilk olarak temin etmiş olduğunuz Ek – 5 Tarım sigorta formunu bağlı bulunmuş olduğunuz muhtarlığa ya da il veya ilçe tarım müdürlüklerine gidilerek forum onaylatılır, bu formun ekine nüfus cüzdanı fotokopisi eklenerek ikamet adresinizde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumuna ya da İlçe Müdürlüklerine teslim edebilirsiniz. Teslim etmiş olduğunuz bilgi ve belgelerin eksiksiz ve doğru olduğuna oldukça çok önem vermeniz gerekmektedir. Bu bilgi ve belgeler doğrultusunda yapmış olduğunuz başvurunuz değerlendirilerek olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlandırılmaktadır. Başvurunuzun olumlu olarak sonuçlandırılmasını durumunda SGK tarafınızı bir form göndermektedir. Bu forum ile birlikte Vakıfbank ya da Ziraat Bankası aracılığıyla primlerinizi ödemeye başlayabilirsiniz.

2019 yılı Ek 5 Tarım Sigortası Primi Ne Kadar?

2019 yılı Ocak ayında belirlenen zam oranları ile birlikte Ek – 5 Tarım Sigortasına gelecek zamlarda belirlendi ve 2019 primleri artmış oldu. 01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arası en düşük ve en yüksek ödenmesi gereken primler şunlardır;

 • En Düşük Prim Tutarı = 7.64,84 TL
 • En Yüksek Prim Tutarı = 5.736,31 TL

Ek5 tarım sigortası ile ilgili tüm sorularınızı bize yorum olarak yazabilirsiniz.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. Metin

  2012den ek5 tarım ssknekadar pirim olması lazım

  1. Editör

   Merhaba. Tam anlayamadım ? 2012 yılının Ek 5 primlerini mi soruyorsunuz ?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.