Enflasyonun Dolara Etkisi Nasıl Oldu?

Enflasyonun Dolara Etkisi Nedir?


Abd yaptırımlarının açıklanmasından bu yana dolarda büyük dalgalanmalar olduğunu görmekteyiz.             Enflasyon oranlarının açıklanması doların artış ve inişinde büyük rol oynamaktadır. Bu makalemiz de sizlere doların enflasyon ile nasıl bir ilişkisi olduğu konusunu ele alacağız.

Enflasyon Nedir?

Enflasyon kısa bir tanımla arz-talep arasındaki dengenin bozulması anlamına gelir; Bu ekonomi için pek de iyi değildir. Haziran ayından bu yana enflasyon oranımızın yükselmesinin nedeni ise nüfusun giderek artması fakat ülkemizde üretim adına neredeyse hiçbir şeyin kalmamasından kaynaklanır.

İthalatımızın artması, iktidarın sıklıkla seçime gitmesi, çiftçisinin ekonominin dinamik yapısıyla baş edememesi sonunda üreticiye de havlu attırmış ve iflas bayrağını çekmesine neden olmuştur. Ülkede yaşayanlar, yani arz sahipleri bir şeylere ihtiyaç duyar; fakat ihtiyaç duydukları şey ülkede az olursa ya da olmazsa fiyatlar aniden artış gösterir, mal değerlenir. Bu da hemen ithalat yapma ihtiyacını oluşturur. Böylece arz-talep dengesi kurulamaz, ihtiyaçlar ülke içinden karşılanmaz.

Merkez Bankasının Silahı: Faiz

Merkez bankası her ne kadar enflasyonla baş edebilmek amacıyla faizi kullansa da enflasyon oranın yüksekliği doların önce 6.70 civarına fırlamasını, ardından 5.00’lara gerilemesini önleyememiştir. Kısaca Eylül ayı faiz oranları doların sertçe yükselmesine neden oldu diyebiliriz.

Ekonomistler ve hükümet başkanı Recep Tayyip Erdoğan faize en son çare olarak başvursa da bazı kaçınılmaz durumlarda faiz doların ateşinin düşmesine yardımcı olmaktadır.

Bütçe Açığı

Enflasyonun bir diğer nedeni olarak gösterebileceğimiz şey ise bütçe açığıdır ve açıklanan veriler ülkemizde bütçe açığının da oldukça fazla olduğunu gösteriyor. Bütçe açığı ise kısa bir tanımla iç piyasada ve dış piyasada yapılan tasarrufların, yatırıma denk olmaması; hesapta açık kalması anlamına gelir.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.