Engelli Vergi İndirimi 2019


Engelli vergi indirimi diğer bir ismi ile sakatlık indirimi kısaca en az %40 ve üzeri engel raporu olanların gelir vergisinden aldıkları indirim olarak tanımlanabilir. Engellilerin yararlanabilecekleri engelli indirimi oranları engel oranlarına bağlı olarak her yıl güncellenmekte ve resmi gazetede yayımlanmaktadır.

Bu yazımızda engel oranlarına göre sakatlık indirimi tutarları, sakatlık indiriminden kimlerin yararlanabileceği ve konu hakkındaki tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

2019 engelli vergi indirimi başvurusu

Eğer daha önce hiç başvuru yapmadıysanız ya da başvurunuz varsa bile raporunuzu yenilemeniz gerekiyorsa bağlı olduğunuz Vergi Dairesine başvuru yapmanız gerekiyor.  İşyerinde çalıştığınıza dair yazı ile bağlı olduğunuz Vergi Dairesine başvuru yaparsınız. Vergi dairesi sizi hastaneye sevk eder ve rapor alınmasını ister. Gelen rapor değerlendirilir ve bu rapora göre engel oranınız belirlenir. Engel oranı belirlendikten sonra ise yararlanabileceğiniz sakatlık indirimi tutarı netleşmiş olur.

Engelli dereceleri 2019

Engelli kişiler sağlık kurulu tarafından verilen engel oranına göre derecelendirilirler. %80 ve üzerinde raporu olanlar birinci derece, %60 ve ya üzerinde olanlar ikinci derece,  %40 ve ya üzerinde raporu olanlar ise üçüncü derece engelli sayılırlar.

2019 sakatlık indirimi hesaplama

Engellilerin yararlanabilecekleri gelir vergisi indirim tutarları engel oranına göre belirlenir. Her yıl resmi gazetede engellilerin engel oranları esas alınarak yararlanabilecekleri yıllık gelir vergisi indirim tutarları yayımlanır. Engelliler belirtilen bu tutarlar üzerinden aylık olarak indirim alırlar.

Sakatlık indirimi 2019

Engel oranına göre engellilerin 01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında yararlanabilecekleri indirim tutarları aşağıdaki gibi olacaktır;

  • % 80 üzerinde engel oranı olan birinci derece engelliler için senelik indirim tutarı: 1200,00 TL,
  • %60 ve ya üzeri engel raporu bulunan ikinci derece engelli için: 650 TL,
  • %40 ve ya üzeri raporu olan üçüncü derece engelli için ise 290,00 TL dir.

1.derece engelli vergi indirimi 2019

En az %80 ve ya üzerinde engel raporlu olanlar ve vergi indirimi hakkı olanlar engel oranının yüksek olması sebebi ile en yüksek indirimi alırlar. 01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında birinci derece engelli için yıllık indirim tutarı 1200,00 TL dir.

Engelli vergi indirimi maaşa ne kadar yansır 2019

Yukarıda belirtilen tutarlar yıllık tutarlardır. Aylık olarak yararlanılacak tutar ise yukarıdaki tutarın 12’ye bölünmesi sonucu bulunur. Örneğin üçüncü derece engeli olan birisi maaşına aylık ilave olarak 290/12=24,16 TL ödeme alır. Yani bu kişi bekar ve çocuksuz ise 2020 TL asgari ücrete ilave olarak 24,16 TL ödeme alır yani toplamda ise 2040,16 TL alır.

Engelli asgari ücret hesaplama 2019

Sakatlık indiriminden yararlanan engelliler yukarıda belirtilen tutarlar esas alınarak normal çalışanlara göre daha yüksek emekli maaşı alırlar. Alabileceğiniz net maaş asgari ücretin neti, yararlanabileceğiniz asgari geçim indirimi ve vergi indirimi tutarının toplamından oluşur. Medeni durum ve çocuk sayınıza göre yararlanabileceğiniz güncel agi tutarına https://www.finanslayin.com/2019-asgari-ucret-ne-kadar/ sayfamızdan göz atabilirsiniz. Net maaşa indirim tutarını da ekleyerek alabileceğiniz asgari ücreti hesap edebilirsiniz.

Engelli yakını vergi indirimi 2019

Kişi sadece kendisi için değil kendisinin bakmakla yükümlü olduğu engelli eşi ya da çocukları için de gelir vergisi indiriminden yararlanabilmekte. Eğer eşiniz ya da çocuklarınızdan birisinin en az %40 engel raporu varsa ve sigortalı çalışıyorsanız siz de vergi dairesine başvurarak gelir vergisi indiriminden yararlanabilir ve daha yüksek emekli maaşı alabilirsiniz.

Engelli vergi indirimi sorgulama 2019

Yararlanabildiğiniz aylık vergi indirimi tutarları, yararlanma oranınızı ve tüm detayları işvereninizden maaş bordrosu alarak bordronuzdan görebilirsiniz. Ayrıca en yakın vergi dairesinden de konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Sorgulama işlemi online yapılamamakta.

Engelli vergi indirimi emeklilik 2019

% 40 ve üzeri raporu olanlar emeklilikte yaşa takılmadan emekli olur. Hemen ilk işe başlangıç tarihinizi, hizmet bilgilerinizi ve engel oranınızı bize yorumdan yazın ne zaman emekli olacağınızı hesap edelim. Emekli olduğunuzda alabileceğiniz emekli maaşını hesaplamak için ise https://www.finanslayin.com/emekli-olsam-ne-kadar-maas-alirim/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Engelli vergi indirimi 2020

01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında engelli vergi indirimi tutarları artacak. Buna göre engel oranı esas alınarak 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında vergi indirimi tutarları aşağıdaki gibi olacaktır;

  • Birinci derece engelli için; 1.320,00 TL,
  • İkinci derece engelli: 715,00 TL,
  • Üçüncü derece için ise: 320 TL olacaktır.

Engelli vergi indirimi hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.