Ev Hanımları Kredi Alabilir Mi?

Krediler geçmişten günümüze artarak devam etmekte olup hem harcamaların artması hem de lüks yaşam isteklerinin artması ile birlikte neredeyse zorunlu kullanım haline gelmişlerdir. Bu durumun üstüne bir de bankalar arası yaşanan rekabet eklenince gelir ve ödeme durumu olmayanlara bile kredi imkanı sunulur hale gelmiştir.

Aile bütçesine katkıda bulunmak isteyen bayanların çoğu evde yapmış oldukları el işlerini, yemekleri ve diğer değişik ürünleri satmaktadırlar. Fakat bu satışlar üzerinde herhangi bir gelir belgesi bulunmamaktadır. Bankalar kredi vermek üzere talep etmiş olduğu gelir belgesini incelemektedirler. Fakat geliri olamasa da düşük limitler üzerinden öğrencilere ya da ev hanımlarına kredi imkanı sunmaktadırlar.

Ev hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Günümüzde birçok insan geliri olmayanların kredi alamayacağını düşünse de bu bilgi kısmi olarak yanlıştır. Bankalar geliri olsun ya da olmasın ev hanımlarına belli faiz oranları ve düşük limitlerde ( 500 TL ile 1500 TL ) kredi alma imkân sunmaktadır. Bunun yanı sıra bankalar, ödeme düzeninize göre limit artırımına gitmektedirler.

Ailenin maddi yükünü sadece eşlerine yüklemek istemeyen ev kadınları bankalardan düşük limitlerde almış oldukları kredilerle hem evin maddi durumuna destek olmakta hem de evde yapmış oldukları ürünlerin maliyetini karşılamaktadırlar. Bankalar herhangi bir geliri olmayan ev hanımlarından eşinin gelir belgesini istemektedirler.

Eğer eşinizin de bir geliri yok ise mal varlığınız üzerinde ipotek izni istemek koşuluyla yine de kredi sağlamaktadırlar. Hali hazırda ev hanımı sigorta primi ödüyorsanız, bankalar açısından daha iyi bir konumda olduğunuzu bilmelisiniz.

Finansbank, Vakıfbank, İş Bankası ve Ziraat bankası ev hanımlarına kredi veren bankalar arasında önde gelmektedirler. Bankalar sizlere kredi sağlamak amacıyla ilk olarak gelir belgesi, sigorta dökümü ve mal varlığı bilginizi istemektedirler. Bunların sizde mevcut olmaması durumunda ise yine aynı şekilde eşinize ait olan bu dökümleri bankanıza sunmanız istenmektedir.

Sunmuş olduğunuz bu belgeler doğrultusunda bankanız gerekli değerlendirmeyi yaparak olumlu ya da olumsuz olarak size sonuç bildirecektir. Olumlu bildirmiş olduğu sonuçlarda ise kredi kart limitlerini son derece düşük tutarak belli bir müddet ödeme düzeninizi kontrol edecektir. Ödeme düzeninizde herhangi bir aksaklık görmeyen banka talebiniz doğrultusunda kredi kartı limitinizi artırabilmektedir.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.