Google AdSense Geliri Vergiye Tabi Mi?


İnternetten para kazanmak isteyen kişilerin hedeflediği ilk gelir kaynağı Google AdSense olmaktadır. Yayınladıkları blogları ile Google AdSense geliri elde eden pek çok bloger aklında kazançlarının vergiye tabi olup olmadığı sorusu bulunmaktadır. Özellikle son günlerde online ticarete gelen vergiler Adsense geliri sahiplerinin merakını artırmaktadır.

Google AdSense Kazançları Nelerdir?

Google’ın kullanıcı tabanlı olarak sunduğu AdSense reklam sistemi, pek çok blogerın ilgisini çekerek kazanç kapısı sağlamaktadır. Reklamlara yapılan tıklama başına reklamın yayınlandığı site sahibine kazanç sağlanmaktadır. AdSense kazanç hesaplama için belirlenen formül bin gösterim üzerine hazırlanmış olup, sayfa gösterim sayınızla orantılı olarak değişmektedir. Google, firmalardan almış olduğu reklam gelirlerinin yüzde 51’ini kendisine, yüzde 49’unu reklamın yayınlandığı site sahiplerine dağıtmaktadır. Bu nedenle Google AdSense tıklama başına ne kadar veriyor sorusunun net bir cevabı bulunmamaktadır.

AdSense Kazancı Vergisi

Yeni torba yasa ile birlikte internet reklam gelirlerinin vergilendirilmesi konusu söylenti olmaktan çıkarak netliğe kavuşmuştur. Online ticarete getirilen vergilerle konuşulmaya başlanan Youtuberların ve Google AdSense reklam geliri olanların vergilendirileceği söylentisi gerçekleşmiştir. Firma veya şahıs olması fark etmeksizin Google reklam gelirlerinin vergilendirilmesi 2018 yılında uygulamaya başlanacaktır. Reklam geliri sahibi olanların elde ettikleri reklam gelirleri için beyanname vermeleri ve kendilerine belirlenen vergiyi ödemeleri gerekirken, beyanname vermeyen kişi veya kurumların tespiti halinde ceza alacağı kesinleşmiştir.

AdSense Kazancıma Vergi Borcu Çıkar Mı?

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın internetten kazanç sağlayanlara vergi uyarısında bulunmasının ardından yeni torba yasaya eklenen internetten kazanılan paranın vergisi, Youtube kanalı ve Google AdSense reklam geliri sahiplerini etkilemiştir. İnternetten para kazananlara beyanname verilme zorunluluğu getirilirken, verilmeyen beyannameler için internet kazançları vergi cezaları kesilmesi kararlaştırılmıştır. Google tarafından reklam geliri elde edenlere gerçekleştirilecek ödemelerin İrlanda üzerinden yapılıyor olması, AdSense kazancına vergi çıkmayacağını akıllara getirse de MASAK’ın tüm banka hesaplarını kontrol altına alması ile bu ödemelerin tespiti kolay hale gelecektir. Banka hesaplarında düzenli ödeme gerçekleştirilen kişilerin hesapları takibe alınarak kısa sürede internet kazancı tespit edilecek ve kazandığı paranın cezası ile birlikte vergisi kendisinden talep edilecektir.

AdSense Gelir Vergisine Tabi Mi?

İnternet gelirlerinin vergilendirilmesi kapsamında Google AdSense reklam geliri sahiplerine beyanname zorunluluğu getirilmiş, verilen beyannamede beyan edilen gelir üzerinden yüzde 20 gelir vergisi uygulanacağı kararlaştırılmıştır. 2018 yılı itibari ile Youtube kanalı sahipleri ve Google AdSense reklam geliri sahipleri yüzde 20 gelir vergisine tabi olacaklardır.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.