İmar Barışı Başvurusu 2018


Türkiye’de bulunan ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak oluşturulan yapıların kayıt altına alınması amacıyla düzenlenen imar barışı 2018 için başvurular 8 Haziran’da başlamıştır. İmar barışı 2018 için son başvuru tarihi ise 31 Ekim olarak belirlenmiştir. İmar barışı için başvurular E-devlet sistemine giriş yapmanız ve başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

İmar Barışı Nedir?

İmar barışı 2018 yılında, ruhsatsız ve imar mevzuatına uyumlu olmayan yapıların kayıt altına alınarak, su, elektrik, doğalgaz gibi temel ihtiyaçlar için bağlanma sorununu ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. İmar barışına başvurabilmek için emlak değerinin %3’ü kadar ödeme yapılması gerekmektedir. Başvuruda bulunulan mülk hazineye ait ise, üçüncü kişilere ait özel mülkiyet üzerine yapılan yapılarda ve 3194 sayılı imar kanununda bulunan istisnai alanlarda ise imar barışından yararlanılması mümkün olmayacaktır.

Gerekli evraklar tamamlanıp, ödeme yapıldıktan sonra uygun görülürse ‘Yapı Kayıt Belgesi’ verilmektedir. Bu belgeyi alan mülk sahipleri, mülklerinin devlet tarafından tanınmasını ve ihtiyaç duyulan elektrik, su gibi kaynakların bağlanabilmesi için izin almış olacaktır. Bu belge, mülkün belediyenin öne sürdüğü şartlara uygun olarak yeniden yapılandırılmasına kadar geçerli olacaktır.

İmar Barışı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İmar barışı detayları ve başvuru koşulları belli olmuştur. Bu kapsamda başvurular E-devlet üzerinden yapılacaktır. İmar barışı başvurusu için öncelikle e-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi, size en yakın PTT şubesine giderek, temin edebilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra hizmetler içerisinde ‘İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması’ bölümüne girmeniz gerekmektedir.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra işleminiz sıraya alınacak ve sonuçlandığında cep telefonunuza SMS yolu ile bildirilecektir. SMS geldikten sonra tekrar e-Devlet sistemine giriş yaparak başvurularım menüsünde bunun onaylama işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Böylece Yapı Kayıt Belgesi’ni alabilmek için ödeme sürecini başlatmış olacaksınız.

İmar Barışı Kapsamı Ve Son Durum

İmar barışı başvuru için 31 Ekim 2018’e kadar, e-Devlet üzerinden işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir. 8 Haziran 2018’de başvurular başlamış olup faydalanmak isteyen vatandaşların süre dolmadan başvurularını yapmaları gerekmektedir. İmar barışından 31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız olarak veya imar mevzuatına uygun olarak yapılmamış yapılar için başvurulabilecektir.

İmar barışı kapsamında iskanı olmayan yapılar kayıt altına alınacak ve iskan verilecektir. Bu sayede elektrik, su ve doğal gaz bağlanabilecektir. Bunun yanı sıra imar barışından faydalanabilen yapılar için var ise alınan yıkım kararları ve ödenmemiş idari para cezaları iptal edilecektir. Ruhsatsız kurulan yapı hazine arazisi üzerindeyse, yapı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na tahsis edilecektir.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.