İşe Giriş İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?


Yeni ve güzel bir iş hepimizin hayali. Tabi iş bulmak ne kadar zor ise işe bulduktan sonra işe başlayacağınız işyerinin istediği evrakları toparlamak da bir o kadar zor. İşte biz bu zor durumu sizin adınıza kolaylaştırmak için işe girişte işveren tarafından istenen evraklar ve bu evrakları nasıl ve nereden alabileceğiniz konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

İşe girişte istenen belgeler nelerdir, işe giriş belgeleri nereden ve nasıl alınır?

İşveren tarafından işe ilk girişte istenen ve personel özlük dosyasında kanunen bulundurulması zorunlu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Özlük dosyanıza nüfus cüzdanınızın yada yeni nesil kimlik kartınızın bir örneğini eklemelisiniz. Kimliğinizin üzerinde yer alan fotoğraf ve bilgilerinizin okunaklı ve anlaşılır olduğunu kontrol etmelisiniz. Vereceğiniz tüm evraklar işten çıkana kadar dosyanızda kalacağından okunaklı olması gerekmektedir.

Nüfus Kayıt örneği

Herhangi bir Nüfus Müdürlüğü’nden alabilirsiniz. Dilerseniz barkodlu bir suretini www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak da alabilirsiniz.

Son mezun olduğunuz okula ilişkin diploma fotokopinizi ya da geçici mezuniyet belgeniz

Henüz diplomayı almadıysanız geçici mezuniyet belgesini mezun olduğunuz son okulunuzdan temin edebilirsiniz.

İşe Giriş Sağlık Raporu

İşe girişte alınması gereken sağlık raporu kanunen zorunludur.Sağlık raporu olmadan işçiyi işe başlatan işverenler hakkında cezai işlem uygulanabilmekte. İşe giriş sağlık raporunu aile hekiminizden ya da sağlık ocaklarından alabilirsiniz.

Kan grubu kartı

Kan grubu kartınız varsa bunun fotokopisini ekleyebilirsiniz. Yoksa herhangi bir sağlık ocağından bu kartı temin edebilirsiniz.

Adli Sicil kaydı ve Sabıka kaydı

Bu belgeyi e devlet sisteminden kolayca alabilirsiniz. E devlet sisteminden almayı beceremem derseniz bulunduğunuz İl/İlçe’deki adliye binası savcılık bürosundan da alabilirsiniz.

İki adet vesikalık fotoğraf

Son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı. Bazı firma ve kuruluşlar ayrıca sizden biyometrik fotoğraf isteğinde bulunabilir.

Aile durum bildirim formu

Bu belgeyi indirip kendiniz doldurmalısınız. İsteniş sebebi medeni durum ve çocuk sayısına göre asgari geçim indirim oranını diğer adıyla aile bildirim tutarının hesaplanacak olmasıdır.

Erkek çalışanlar için askerlik durum belgesi

Bu belgeyi temin etmek de artık çok kolay. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve  e devlet şifreniz ile ile giriş yaparak bu belgeyi kolayca temin edebilirsiniz.

İş Sözleşmesi ve Hizmet Sözleşmesi

Sözleşme işyeri tarafından doldurulur. Siz sadece imzalamanız gereken yerleri imzalarsınız. Sizin temin edeceğiniz bir belge değil.

SGK Tescil ve Hizmet Dökümü

Bu belgenin barkodlu bir suretini de e devlet sisteminden kolayca edinebilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-SGK Tescil ve Hizmet dökümü bölümünden bu belgenin barkodlu bir çıktısını alabilirsiniz.

Tabi yukarıda saydığımız belgeler işe girişte istenen standart belgelerdir. İşveren sizden farklı belgeler de talep edebilir.


4 Yorum
 1. Okan Özgülen

  İş başvurusu yaptığım yer özlük dosyası için benden lise diplomasının fotokopisini istedi ama ben diplomamı bulamıyorum. İşe giriş evraklarını toplarken lise diplomasını vermesem sorun olur mu yada lise diplomasını yeniden nasıl alabilirim?

  1. Editör

   Merhaba. Mezun olduğunuz liseden mezuniyet belgesi alabilirsiniz.

 2. Derya

  İş başvurusu yaptığım yer işe giriş evraklarını toplamam için liste verdi içerisinde 1 adet biyometrik fotoğraf isteniyor. Pasaport ve yeni kimlik için kullandığım fotoğraftan bir farkı var mı yoksa iş yeri için farklı bir biyometrik fotoğraf çeşidi mi hazırlanıyor?

  1. Editör

   Biyometrik vesikalık fotoğraflar standart olarak basılmaktadır. Ehliyet veya pasaport için kullandığınız fotoğraflardan elinizde var ise kullanabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.