İşsizlik Maaşı Hesaplama 2019


İşsizlik Maaşları işsizliğin artmış olduğu günümüzde oldukça merak edilen konular haline gelmiştir. İşsizlik maaşları günümüzde 623 TL olarak ödenmekteyken gelen taleplerin çoğu bu ücretin 800 TL olması yönündedir. Fakat bu tutarlar belirli koşullar halinde hesaplanmaktadır. Sizlere bu yazımızda 2019 yılı İşsizlik Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

İşsizlik maaşları işsiz kalanlar için önemli bir gelir kaynağı olmaktadır. İşsizler yeni bir iş bulana kadar temel ve sosyal ihtiyaçlarını sağlanan bu gelir üzerinden karşılamaktadır.  Devletler sosyal devlet anlayışı gereği neticesinde işverenler tarafından işsiz bırakılan ve iş akdi feshedilen işsizlere yönelik olarak yeni bir iş buluna kadar iş maaşı ödemektedirler. Bu tutarlar yılın ilk aylarında belli olmakta ve belirli şartlar içerisinde ödenmektedir. Sizlere bu yazımızda İşsizlik Maaşını detaylı olarak açıklayacağız.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Devlet tarafından sağlanan işsizlik maaşları alabilmek için belirli şartların taşınması veya yerine getirilmesi istenilmektedir. Bu şartların başında ise işçilerin iş yerinden kendi isteğiyle ayrılmaması gelmektedir.  Kısa bir şekilde bu durumu özetlemek gerekirse işveren tarafından sağlanan işten istifa edenler veya kendi isteğiyle ayrılanlar işsizlik maaşından yararlanamamaktadır. Fakat işçilerin çalışmış olduğu şirketin iflas etmesi ya da benzer durumları yaşaması sonucu işten ayrılmalarda işsizlik maaşı alabilmektedirler. İşsizlik maaşı için ise belirli bir dönem iş yerinde çalışmanız gerekmektedir. Tüm bu koşulları sağladığınız takdirde işsizlik maaşından faydalanabilmeniz mümkündür.

2019 Yılı İşsizlik Maaşı Hesaplama?

Yeni yılın yaklaşması ile birlikte işsizlik maaşlarına zam yapılması da gündeme gelmiştir. İşsizlik maaşının artışının en büyük nedenlerinden birisi asgari ücretin artması olarak gösterilmektedir. Asgari ücretin 2 Bin TL ye çıkması işsizlik maaşının da aynı tutarlara ulaşacağını ön görmektedir.

Ocak ayında yapılacak olan zamlar, enflasyon ve toplu sözleşme tutarları ile birlikte hem kamu hem de özel sektör işçileri tarafından merakla beklenilmektedir. İşveren tarafından işten çıkarılan işsizler içinde işsizlik maaşı oldukça önem arz etmektedir. 2018 yılı işsizlik maaşları yaklaşık olarak en düşük 800 TL iken en yüksek 1.600 TL civarındadır. Yapılacak olan bu zamlar ile birlikte işsizlik maaşının da 2019 yılında yaklaşık olarak en düşük seviyenin ise 1000 TL olarak belirlenmesi beklenilmektedir.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.