İsteğe Bağlı Sigorta Primi 2019


Eğer 2019 yılında isteğe bağlı olarak dışarıdan prim ödeme yolu ile prim ödeyecekseniz ya da zaten prim ödemesi yapıyorsanız 2019 isteğe bağlı sigorta primi tutarlarının ne kadar olduğunu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta primi hesaplaması brüt asgari ücret üzerinden yapıldığından 2019 asgari ücretin 2018 senesine nazaran yaklaşık %26 artışı ile birlikte 2019 sigorta primleri de yaklaşık %26 yükselmiş oldu. Peki isteğe bağlı 2019 ssk primi ne kadar oldu ? İşte cevabı;

İsteğe bağlı sigorta kolları hangileridir ?

Prim tutarlarına geçmeden önce dilerseniz Sosyal Güvenlik sistemine göre isteğe bağlı dışarıdan prim ödemesi yapabileceğiniz sigorta kollarının hangileri olduğuna ve kısaca şartlarına değinelim. Ayrıca başlıkların altında 2019 yılı için ödeyeceğiniz en düşük ve en yüksek prim tutarları konusunda da bilgi bulabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası 2019

Tarımda süreksiz olarak yani mevsimlik, gündelik işlerde çalışanlar için oluşturulan, 4a ssk kapsamında isteğe bağlı olarak prim ödemesi yapılabilen sigorta koludur. Bu kapsamda isteğe bağlı ödeme yapabilmek için çiftçi, vergi kaydınızın olmaması gerekiyor.

2019 yılı için en düşük aylık prim tutarı 764,84 TL, en yüksek ise 5.736,31 TL dir. Ayrıntılı bilgi için ek 5 tarım sigortası 2019 primleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İstege baglı bagkur 2019

4b bağkur kapsamında dışarıdan prim ödemesi yapabileceğiniz bir sigorta koludur. Bu sigorta kolunda  ödeme yapabilmeniz için Türk vatandaşı olmanız, Türkiye’de ikamet ediyor olmanız, çiftçilik, şirket ortaklığı ve esnaflık kaydınızın olmaması gerekiyor. Prim ödemeleri bağkur kapsamında olduğundan emeklilik şartları da doğal olarak bağkur kapsamında olacaktır.

2019 yılı için ödenecek prim tutarı aylık olarak en düşük 818,56 TL olacakken en yüksek ise 6.139,20 TL olacaktır. Detaylı bilgi adına bağkur primleri 2019 başlıklı yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Ev hanımları isteğe bağlı sigorta 2019

Bu aralar en çok gündeme gelen sigorta kollarında birisi de ev hanımı sigortası. Son torba kanun ile evde ürettikleri ürünleri satan ev hanımlarına vergi muafiyeti düzenlemesi de geldi. Ev hanımı iseniz en düşük prim ödemesi yapabileceğiniz sigorta kolu budur.

Bu kapsamda prim ödemesi yapabilmeniz için evde kendi imkanlarınızla süs eşyası, havlu, dantel v.b. ürünleri üretiyor ve satıyor olmanız gerekiyor. Ayrıca çiftçi, esnaf, şirket ortaklığı gibi kayıtlarınızın da olmaması gerekiyor. Tek yapmanız gereken gelir vergisinden muaf olduğunuza dair yazı ve başvuru formu ile SGK’ya başvurmak.

Ev hanımları için aylık sigorta primi 2019’da en düşük 709,41 TL olacakken en yüksek ise 5320,50 TL olacaktır.

İsteğe bağlı sigorta emeklilik şartları 2019

Sadece ek5 tarım sigortasında emeklilik şartlarınız 4a ssk kapsamına göre değerlendirilir. Ev hanımı ve isteğe bağlı bağkur sigortasında prim ödemeleri 4b bağkur kapsamında olduğundan şartlar bu kapsama göre hesaplanır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.