Kapitalizm ve Endüstri İlişkisi

Bu konuya başlamadan önce kapitalizm nedir bunu bilmemiz gerekir. Kapitalizm herkesin aklına geldiği gibi değildir aslında. Bazen milli duyguları kullanan bir reklam bazen toplumsal değerleri sömüren bir dizi…

Kapitalizmin herhangi bir formu yoktur çünkü bir ideoloji değil güç kazanma çeşididir. Hayatın tüm gerçekliğini ve ilkelliğini esas alan bir düşüncedir. Güçlü olan pastadan daha büyük alırken güçsüz olan pastadan daha küçük pay alır belki de hiç alamaz.

Kapitalizm ve Endüstri İlişkisi Nasıldır?

Kapitalizmin bel kemiği gıda ve giyim sektöründen sonra endüstridir. Şöyle düşünün ki çeşitli ekonomik hamlelerle hedefte olan ülkenin para birimini değersizleşiyor ve daha sonra da kur oranı nedeniyle verilmesi gereken asgari ücretin çok çok azını vererek yasal şekilde insan gücü sağlanıyor. Bu sayede kapitalizmin kurbanı olan ülkelerde endüstri faaliyetleri artıyor fakat ne insanlar ne de o devlet kazanabiliyor. Serbest ekonomi aslında kapitalizmin süslenmiş ve daha az zararlıymış hissi veren ismidir fakat 2+2 işlemi de 4*1 işlemi de 4 sonucunu verir.

Kapitalizm Endüstri Faaliyetlerini Artırabiliyorsa Kontrollü Şekilde Ülkemizde Deneyebilir Miyiz?

Bu zaten büyük devletler tarafından kendi ülkelerine kontrollü şekilde yapılıyor ve gerçekten işe yaradığı doğrudur ancak bizim daha gelişmekte olan endüstriyel alanda çok ilerde olmayan devletlerin birçok sıkıntısı olur. Mesela şuan birçok fabrika özelleştiriliyor ve işveren yabancı bir yatırımcı. Türkiye’de 2018 yılı asgari ücret aylık brüt 2.029,50 TL, aylık net 1.603,12 TL, günlük brüt 67,65 TL olarak belirlendi ve an itibariyle 1 ABD Doları =4,57510957 Türk Lirası ediyor.

Yani adam gidip ABD’de 1160 Dolar asgari ücret ödeyeceğine Türkiye’ye gelir 350 Dolar öder ve kar üzerine kar elde eder. İşte bu yüzden yerli sanayisi %70-%80’in üzerinde olmayan ülkelerden ölümcül bir ekonomik tuzaktan başka hiçbir şey değildir.

Akıllıca Kullanılan Kapitalizm Endüstriye Ne Gibi Yararlar Sağlar?

Bu durumu ne kadar tasvip etmesem de tarafsız bir analiz yaparsak çok büyük yararları var. Örnek olarak bir demir fabrikasını ele alalım. Türkiye’de 8-32 mm demir 3000 ile 3100 TL arasında değişiyor ancak Dolar bazında bakarsak 655 Dolar ediyor. Bu fabrika da 200 işçi asgari ücrete çalışırsa aylık toplam işçiye ayrılacak para 320.000 TL iken 69945(yuvarlanmış sonuçlardır) Dolara denk gelmektedir.

Aradaki fark yuvarlak hesap 250000 TL civarındadır ve varın düşünün bu elde edilen kar sadece işçilerden elde edilmiştir. Bu kar ile diğer kendi denk fabrikalardan daha fazla ürün getirtecek ve rekabet ortamı yerini böyle fabrikaların tekeline bırakacak. Tabi bu yararlar yatırımcı için geçerlidir aslında ne biz ne de devlet kazanıyor.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.