Kıdem Tazminatı Tavanı 2019


2019 yılı yapılan zamlar ve değişen fiyat tarifleri nedeniyle pek çok husus vatandaşlarımız tarafından merak konusu olmuştur. Bunlardan bir tanesi de Kıdem Tazminatıdır. 2018 yılında 20.295 TL olan Kıdem tazminatının 2019 tutarları açıklanmıştır. Birçok vatandaşımız 2019 Kıdem tazminatı ne kadar oldu? ve Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? Gibi pek çok sorunun cevabını aramaktadır. Sizlere bu yazımızda 2019 yılı Kıdem Tazminatı Tavanı ve Kıdem tazminatı hakkında pek çok bilgiyi paylaşacağız.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı çalışanların en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. İşçiler çalışmış oldukları iş yerinden belirli problemler yüzünden ayrılmak zorunda kaldıklarında ya da daha iyi koşullarda farklı bir iş bulduklarında kıdem tazminatı konusu ile karşı karşıya kalmaktadır. Çalışmış oldukları son işyerinde en az 1 yıl kadar çalışarak kıdem tazminatı hakkına kavuşan işçiler aynı zamanda işçinin haklı nedenli istifa etmesi, erkeklerin askerlik kadınların ise evlendikten sonra 1 yıl içerisinde istifa etmeleri durumunda bu haktan yararlanabilmektedirler.

Kıdem Tazminatını Kimler Alabilir?

Kıdem tazminatı ile ilgili düzenleme 199 yılında çalışanların mağduriyet yaşamamaları için çıkartılmıştır. 1475 sayılı Eski İş Kanununda yer alan 14. Maddenin 5. Fıkrasında ”yaş dışındaki emeklilik koşullarını” yerine getiren işçilerin işten ayrılma durumlarında kıdem tazminatı hakkı doğduğu düzenlenmiştir. Bu ise günümüzde pek çok çalışan için 15 yıl sigorta ve 3600 prim gününün doldurulması olarak adlandırılmaktadır. Yapılan son düzenlemeler ile birlikte 9 Eylül 1999 tarihinden sonra işe giren vatandaşlarımız yaş dışındaki emeklilik koşullarını yerine getirdikten sonra kıdem tazminatına hak kazanmaktadır. Bu duruma bakıldığında ise konunun 4A statüsünde yani işçi statüsünde çalışan birçok işçiyi ilgilendirdiği görülmektedir.

Emekli Olmadan Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

Emekli olmadan kıdem tazminatı hakkından faydalanabilmeniz için belirli şartları taşımanız gerekmektedir. Bu tazminat hakkından faydalanmak isteyenlerin işe ilk defa başlama tarihlerine göre prim ve sigorta yılı değişim göstermektedir. İşe giriş tarihine göre belirli koşulların arandığı emekli olmadan alınan kıdem tazminatı hakkı ile ilgili olarak şartlar şunlardır;

  • 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayanlar için; 15 Yıl Sigorta ve 3600 Gün Prim
  • 9 Eylül 1999 tarihi ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında işe girenler için; 25 Yıl Sigorta ve 4500 Gün Prim
  • 1 Mayıs 2008 tarihinden önce işe girenler için; 25 Yıl Sigorta ve 5400 Gün Prim
  • 9 Eylül 1999 tarihinden sonra işe girenler için; Sigortalılık süresi şartı gözetilmeksizin toplamda 7000 Gün prim

Kıdem Tazminatı Hesaplama

Kıdem tazminatları mevzuat ve yasal hükümlere göre işçilerin çalışmış oldukları kurumlarda geçen her yıl için 30 günlük brüt ücret karşılığında hesaplanmaktadırlar. Kıdem tazminatı hesaplamaları yapılırken, brüt maaşınız üzerine yaran düzenli ve nakit ödemeler dikkate alınarak eklenmektedir. Eklenen bu tutarlar neticesinde ise kıdem tazminatında bir tavan tutar belirlenmektedir. Bu kıdem tazminatı tavanı üzerindeki net maaşlar kıdem tazminatı hesabına katılmayarak dikkate alınmamaktadır. Bunun aksine işçinin geliri kıdem tazminatı tavanının altında kalıyorsa tazminat hesaplamalarında aldığı maaş geçeli olmaktadır. Belirttiğimiz üzere geliriniz tavan tutarın üstünde yer alıyorsa maaş her ne olursa olsun kıdem tazminatı tavanı baz alınarak hesaplanmaktadır.

Kıdem tazminatı hesaplamalarında esas maaşın ya da ücretin bir tavanı bulunmaktadır. Bu tavan her yıl olarak değişiklik göstermektedir. 2018 yılı ilk 6 ayı için bakıldığında kıdem tazminatı tavanının 5.001,76 TL olduğunu görmekteyiz. 2019 yılı verileri içinde bunda değişim yaşanmıştır makalemizin son kısmında sizlere 2019 yılı kıdem tazminatı tavan ücretlerinden bahsedeceğiz. Kıdem tazminatları işçilerin işe başlama tarihi itibariyle başlayarak hizmette geçen her tam yıl için işveren tarafından işçiye 30 günlük giydirilmiş brüt ücret toplamında ödeme yapması gerekmektedir. Kıdem tazminatı hesaplamalarında sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

2019 Yılı Kıdem Tazminatı Tavan Fiyatı Nedir?

2018 yılında 20.295 bin TL olan kıdem tazminatı tavan fiyatı 2019 yılı verilerinin açıklanması ile birlikte artış göstermiştir. İşveren tarafından işçiye ödenen kıdem tazminatı giydirilmiş ücret yani ikramiye, yol yardımı, prim tutarları,  yakacak yardımı ve aylık brüt maaş üzerinden hesaba katılmaktadır. Kıdem tazminatları her sene değişiklik göstermektedir.

Tazminat tavan tutarı 01 Ocak 2019-30 Haziran 2019 tarihleri arasında işten çıkanlar için: 6.017,00 TL

01 Temmuz 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arası işten ayrılanlar için ise: 6400,00 TL olacaktır. 

Kıdem tazminatı ile ilgili sorularınızı bize yorum olarak gönderebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.