Kimya Mühendisliği Maaşları 2020

Kimya Mühendisliği Maaşları belli oldu. Kimya Mühendisliği birçok öğrencinin hayalini kurmuş olduğu meslekler arasında yer almaktadır. Kimya Mühendisliği gerek mesleğin prestiji gerekse almış olduğu maaşlar ile adından oldukça sık söz ettirmektedir. Birçok kişi tarafından ortak merak konusu haline gelmiş olan Kimya Mühendisliği Maaşları 2020 yılı zam mı ile belirlenmiştir. Sizlere bu yazımızda Kimya Mühendisliği Maaşları 2020 konusundan bahsedeceğiz.

Kimya Mühendisliği başta kimya olmak üzere fizik ve biyoloji alanları ile de ilgilenmektedir. Hayatımız açısından oldukça önemli bir rol üstelenen kimya mühendisleri son dönemlerde oldukça rağbet gören meslekler haline gelmiştir. Gerek yeni buluşlar gerekse birçok ham maddenin çözümü ile birçok yeniliği hayatımıza koymaktadır. Sizlere makalemizde Kimya Mühendisliğinin tüm detaylarını aktaracağız.

Kimya Mühendisliği Nedir?

Kimya mühendisleri sanıldığı gibi sadece kimya alanı ile uğraşmamaktadırlar. Kimya Mühendisliği aynı zamanda matematik, mikrobiyoloji, biyokimya ve ekonomi bilimleri arasında da uğraş vermektedir. Bunun yanı sıra fizik ve biyoloji ile de oldukça ilgilidirler. Ham maddelerin kimyasal yapısı inceleyen ve anları belirli çerçeveler içerisinde değerlendiren bir bölümdür. Temel prensibi sayısal bilimler üzerine kurulmuştur. Ham maddelerin ya da diğer kimyasalların daha kullanışlı bir hal alması ya da farklı formlara dönüştürülmesi de Kimya mühendisliği alanında incelenmektedir.

Kimya Mühendisi İş Olanakları

Kimya Mühendisinin tanımında bahsettiğimiz üzere çok geniş bir çalışma alanı vardır. Kimyanın yanı sıra diğer bilim dalları ile de oldukça ilgili olan Kimya Mühendisliği görev ve çalışma çeşitliliği açısından da oldukça zengindir. Sizler için Kimya Mühendisliği Çalışma Alanlarını listeledik;

  • Petrokimya Ürünler
  • Temel Kimyasallar
  • Şeker – Gıda Sanayi
  • Seramik Sanayi
  • Tekstil Sanayi
  • İlaç Sanayi
  • Ağır sanayi ve Çimento

2020 Kimya Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Kimya Mühendisliği maaşlarını 3 yönlü olarak inceleyebilmeniz mümkündür. Buradaki en önemli ayrım Kimya Mühendisi olarak çalışılan yerdir. Kimya mühendisleri gerek özek sektör gerek kamu gerekse kendi işinin patronu olarak da kolaylıkla çalışabilmektedir.

Kimya mühendisleri devlet kurumlarında farklı birimlerde çalışabilmektedir. Kimya mühendisliğinin yanı sıra farklı unvan ve statülerinde de görev alabilmektedir.  2020 yılı Enflasyon oranı ve toplu sözleşme tutarı ile birlikte yapılan zamlar ile Kimya Mühendislerinin de maaşlarında artış olmuştur. 2020 yılı itibariyle mühendislik maaşı yaklaşık olarak 6.500 TL olmuştur. Bu tutar öğrenim durumu, medeni durum ve çocuk sayısı gibi birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.