KOSGEB İle İş Hayatına Nasıl Başlanır?


İş hayatına kendi işyeri ile adım atmak isteyen girişimciler için gerekli olan sermayeyi verdiği desteklerle sunan KOSGEB, bugüne kadar on binlerce girişimciyi işyeri sahibi yaptı. Aklındaki iş fikrini hayata geçirmek için yeterli sermayeye sahip olmayan tüm girişimciler, iş hayatına atacakları ilk adım olarak KOSGEB’e başvuruda bulunmalıdır. Atılan bu ilk adımla birlikte hayalinin kurulduğu işyerinin açılması için girişimcinin önünde hiçbir engel kalmayacaktır.

KOSGEB Nedir?

1990 yılında kurulan ve KOSGEB kısaltması ile bilinen Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bulunmaktadır. KOBİ’lere ve girişimcilere verdiği desteklerle adından sıkça söz ettiren KOSGEB, ülkemizin iş gücünün temellerini destekleyerek ekonominin güçlendirilmesinde önemli rol oynamaktadır.

KOSGEB tarafından verilecek desteklerden faydalanılması için KOSGEB kayıt işlemi yapılmasının ardından başvurulan destek programlarının talep ettiği şartları yerine getiren KOBİ’ler ve girişimciler, talep ettikleri desteklerle akıllarındaki yeni iş fikrini hayata geçirebildikleri gibi mevcut işletmelerinin rekabet gücünü artırarak uluslararası pazarlara erişebilme fırsatı yakalıyor. Ülkemizde istihdamın artırılmasında önemli rolü bulunan KOSGEB ile ülkemiz standartları her geçen gün üst sıralara tırmanıyor.

KOSGEB Başvuruları Nasıl Yapılır?

KOSGEB başvuru şartları her destek programı için ayrı ayrı belirlenmiştir. KOSGEB bünyesinde KOBİ’lere ve girişimcilere sunulan KOSGEB destekleri 2019 yılı başvurularından önce adayların izlemesi gereken belirli bir sıralama bulunmaktadır.

  • Destek başvurusunda bulunulmadan önce KOSGEB’e kayıt olunmalıdır.
  • KOSGEB’e ilk başvuru gerçekleştirildikten sonra KOBİ beyannamesi doldurulur.
  • Doldurulan beyannamedeki bilgilerin doğruluğu ve beyannamenin uygunluğu KOSGEB uzmanları tarafından incelenerek teyit edilir.
  • Teyit gerçekleştirildikten sonra KOSGEB tarafından tahsis edilen uzmanların nezaretinde başvurulması planlanan desteklere müracaat gerçekleştirilir.

Yukarıda sayılan sıralamaya ek olarak başvurulan programların talep ettiği şartların da yerine getirilmesi gerekmektedir. KOSGEB tarafından istenen tüm şartlar yerine getirildikten sonra başvuruda bulunulan programlardan faydalanılabilecektir.

KOSGEB Kimlere Destek Sağlıyor?

KOSGEB’in destek programlarına başvurulabilmesi için KOSGEB destek alınabilecek faaliyet alanları içerisinde yer alan sektörlerde faaliyet gösteren işletme sahibi olunması gerekmektedir. Listede belirtilen sektörlerde faaliyet göstererek KOSGEB destek şartları yerine getiren;

  • Kadın girişimciler,
  • Engelli girişimciler,
  • Genç girişimciler
  • Şehit/Gazi yakını girişimciler,
  • KOBİ’ler

Kendilerine sunulan destek programlarından faydalanabilecektir. Gerekli şartlar her destek programı için ayrı olarak belirtilmiş olsa da KOSGEB’e kayıtlı olmak ve bir işyeri sahibi olmak talep edilen ilk şartlar arasında yer almaktadır.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.