Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?


Kredi kartı mağduriyetlerinin önlenebilmesi amacıyla devlet yaptığı düzenleme ile kredi kartı limitleri konusunda düzenleme getirmiştir. Kredi kartları ile gelirden fazla harcama yapılması amaçlanan bu düzenlemeye göre limit belirlenmesi için bir takım kurallar belirlenmiştir.

Yapacakları alışverişler için kredi kartı limitleri yeterli gelmeyen pek çok kişi kredi kartı limitini nasıl artıracağını merak etmektedir. Bu yazımızda kredi kartı limiti ile ilgili merak edilen tüm konulara açıklık getireceğiz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Bankalar, kredi kartı limitini sizin gelir durumunuza ve kredi notunuza göre belirler. Kredi kartı limiti en az ne kadar olur sorusuna yanıt vermek için bankaların kredi kartı için koyduğu sınırları bilmekte fayda vardır.

  • İlk yılında kredi kartı limiti, belgelenebilir toplam gelirin en fazla 2 katı olabilir.
  • Devam eden yıllarda kredi kartı limiti, belgelenebilir toplam gelirin en fazla 4 katına kadar yükseltilebilir.

Yukarıda verilen limit değerleri bankaların sunduğu maksimum sınırlardır. Mevcut kredi kartınızın limiti için herhangi bir başvuruda bulunmamış olmanız, kredi kart limitinizin bankanın açılışta verdiği limitte seyrediyor olabileceği anlamına gelmektedir. Kredi kartınızla alışveriş yapmadan önce güncel kredi kartı limiti öğrenme işlemini bankanızdan, bankanız ATM’lerinden, bankanızın internet, mobil ve telefon bankacılığından öğreneblirsiniz.

Kredi Kartı Limitimi Nasıl Artıra Bilirim?

BDDK tarafından getirilen yeni düzenleme ile bankalar kredi kartı limitlerini, kart sahiplerinin onayını almadan gerçekleştirememektedir. Kredi kartı limitinizi pek çok banka sizin onayınızı alarak artırmak isteyebileceği gibi kimi bankalar sizden talep gelmedikçe kredi kartı limitini artırmamaktadır.

Bankanıza şubenizden, ATM’lerden, mobil, internet ve telefon bankacılığı aracılığı ile limit artırım talebinizi iletebilirsiniz. Belgelenebilir geliriniz olarak yanıtladığımız kredi kartı limit artırımı neye göre yapılıyor sorusunun yanıtına göre bankalar talebinizi değerlendirmeye alacaktır. Kredi kartı limit yükseltme ne kadar sürer sorusu için bankanızı aramanıza gerek kalmadan 24 saat içerisinde ilettiğiniz kredi kartı limit artırım talebiniz sonuçlandırılır.

Kredi Kartı Limitimi Artırmak Kredi Notuma Etki Eder Mi?

Pek çok bankacılık işleminde karşınıza çıkan kredi notunuzun kredi kartınızla doğrudan ilgisi bulunmaktadır. Kredi kartı ödemelerinizi geciktirmeniz halinde kredi notu düşeceği gibi kredi kartınızla gerçekleştireceğiniz kredi notu yükseltme taktikleri bulunmaktadır.

Kredi kartını borcunuzu zamanında ödemeniz ve kredi kartı limitinizin ihtiyacınız kadar olması kredi notunuzu artıracak taktikler arasındadır. Kredi notunuzu düşürmek istemiyorsanız kredi kartı borcunuzu zamanında ödemeniz gerektiği gibi kredi kartı limitinizi ihtiyacınızdan fazlası olacak şekilde artırmamanız yerinde bir karar olacaktır.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.