Kredi Notum Düşük Nasıl Kredi Çekerim?


Bankaların kredi başvurularında dikkat ettiği en temel kriterlerden birisi başvuru sahibinin sicilini özetler nitelikte verilen bir skor türü olan kredi notudur. Kredi notu, verildiği kişinin borç ödeme alışkanlığının değerlendirilerek oluşturulan bir not türüdür. Bankalara yapılan başvurularda tüm bankalarca kabul edilen risk seviyesinin altında kredi notuna sahip başvuru sahiplerine kredi verilmemektedir. Kredi notu düşük olan kişilerin sahip olduğu birkaç basit yöntem ile kredi kullanmaları mümkün olup bu yöntemler ile belirli tutarlarda bulunan acil ihtiyaçlar karşılanabilmektedir.

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Kredi notu risk seviyesine bağlı olarak bankalar kredi taleplerini değerlendirmektedir. Az riskli kredi notuna kredi veren bankalar konusunda problem yaşanmamakta, tüm kamu bankaları ve özel bankalar yüksek kredi notuna gelir düzeyine bağlı olarak kredi vermektedir. Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar 2018 listesi için tek tek banka adı vermek yerine daha genel ve kesin sonuç içeren yöntemlerden bahsedeceğiz. Düşük kredi notuna sahip kişiler öncelikle maaş aldıkları bankalara kredi başvurusunda bulunmalıdır.

Bankalar, maaş müşterilerine esnek davranarak belirli tutarlarda nakit ihtiyaçları için kredi sunabilmektedir. Sahip olunan ikinci yöntem ise ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalardan ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmaktır. Sahip olunan taşınmazları kredi kullanımı için bankaya teminat olarak göstererek kredi kullanabilirsiniz. İpotek ettirilecek taşınmazın eksper değerine göre kullanılabilecek kredi tutarı değişecek olup kredi masraflarına ilave olarak eksper ücreti ve ipotek tahsis ücreti ödeneceği unutulmamalıdır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu, ödeme alışkanlıklarına bağlı olarak düşebildiği gibi bir takım iyileştirmeler gösterilmesi halinde yükselerek riskli seviyenin üzerine çıkabilmektedir. Bankalar ile olan çalışmaların devam edebilmesi için kredi notunun yükseltilmesi gerekmektedir. Kredi puanı yükseltme hilesi adı da verilen birkaç basit önlem ile kredi notu kısa sürede yükseltilerek az riskli bölgeye yükseltilebilmektedir. Kredi notunu yükseltmek isteyen kişiler;

  • Bankalara olan tüm borçlarını ödemelidir.
  • Mevcut birikimlerini bankalara açacakları hesaplarda tutmalıdır.
  • Maaş aldıkları bankadan düşük limitli kredi kartı temin ederek her ay bu kredi kartı ile tüm limitini kullanacak şekilde alışveriş yapıp düzenli olarak ekstre dönemlerinde kredi kartı borçlarını ödemelidir.
  • Sahip olunan yüksek limitli kredi kartlarının limitlerini düşürmelidir.
  • Maaş aldıkları bankadan ihtiyaçları olmasa bile düşük miktarlarda ihtiyaç kredisi kullanarak geri ödeme sürelerini aksatmadan kredi geri ödemesini tamamlamalıdır.
  • Kredi kullanılmayacağı zamanlarda bankalara kredi başvurusunda bulunmamalıdır.

Yukarıda sayılan basit birkaç kurala uyulması halinde 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde kredi notu yükseltilebilecektir.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.