Ne Zaman Emekli Olurum – Emeklilik Hesaplama 2018


Kadın ve erkek tüm çalışanlar emeklilik hayalini kurar. Yıllarca çalışarak ödedikleri primlerin karşılığı olan emekli maaşlarını alarak kurdukları emeklilik hayallerini yaşamak isteyen pek çok çalışan için ne zaman emekli olunacağı en çok merak edilen konudur.

Emekli olmak için gereken şartları ve emeklilik tarihi sorgulama hakkında bilgilendirme yapacağımız yazımızda çalışanların hayallerini kurduğu emekliliğin tüm detaylarını paylaşacağız.

Emeklilik Şartları 2018

Emeklilik hakkı kazanabilmek için sigortalı olunan süre, prim gün sayısı ve yaş olarak 3 temel kriter bulunmaktadır. Bu kriterlerin aynı anda sağlayan çalışanlar emeklilik hakkı kazanarak emeklilik maaşı alabilmektedir. Çevremizdeki pek çok kişiden sıkça prim günüm doldu, emeklilik için yaşı bekliyorum cümlesini duyarız. Ülkemizde çok sayıda emeklilik için yaşa takılan bulunmakta ve hükümetin yapacağı bir düzenleme ile emeklilik için yaşa takılmaktan kurtulmak istemektedirler.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yapılan son açıklama ile erken emeklilik 2018 yılı için yeni bir düzenleme yapılmayacağı anlaşılmış olsa da meclise sunulacak yeni bir önermenin yaşa takılanların emekli olmak için önlerinde bulunan engelin kaldırılabileceği düşündürmektedir.

Emekli Olmak İçin Ne Kadar Prim ve Gün Gerekli?

Emeklilik zamanını merak eden çalışanlar için bir emeklilik tablosu oluşturulmuştur. Tabloda emeklilik için ne kadar prim ve gün gerekli olduğu yer alırken, emeklilik için gereken yaş sınırı da belirtilmektedir. Kadınlar ve erkekler için ayrı tablolar mevcut olup, 01.05.2008 tarihinden sonra sigorta girişine sahip kişiler için gereken emeklilik şartları;

  • Erkekler için 25 yıl sigortalılık süresi, 7200 gün prim şartı ve 60 yaş sınırı bulunmaktadır.
  • Kadınlar için 25 yıl sigortalılık süresi, 7200 gün prim şartı ve 58 yaş sınırı bulunmaktadır.

SSK Emeklilik Hesaplama

SSK’lı çalışanlar için hazırlanan tablodan emeklilik tarihi için hesaplama yapılabilirken, E-Devlet ve SGK internet sitesi üzerinden SSK emeklilik sorgulama TC kimlik no ile yapılabilmektedir. SGK sitesi üzerinden yapılacak sorgulama için TC Kimlik numarası, doğum tarihi, hizmete başlama yılı ve SSK prim gün sayısı gibi bazı bilgilere ihtiyaç duyulurken, E-Devlet üzerinden yapılacak sorgulama için hizmete başlama yılı yeterli olmaktadır.

BAĞ-KUR Emeklilik Hesaplama

SSK’lı çalışanlar için mevcut olan sorgulama hizmeti BAĞ-KUR’lulara da sunulmuştur. Bağkur emeklilik sorgulama TC kimlik no ile yapılabilmesi için SGK sitesi ve E-Devlet kapısı kullanılabilmektedir. Benzer bilgilerin sisteme girilmesi ile yapılan sorgulamada emeklilik için yerine getirilmesi gereken şartlar saniyeler içerisinde görüntülenebilmektedir.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.