Öğrenim Kredisi Affı 2018 Başvurular Başladı mı?


18 Mayıs 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan 7143 Sayılı Kanun ile 2018/Mart ayı öncesi tüm vergi borçları yeniden yapılandırılacak. Tabi 7143 Sayılı Kanun öğrenim kredisi affı düzenlemesini de içeriyor. 7143 Sayılı Kanun gereği getirilen kyk affından nasıl yararlanabilirim ? Kyk affı 2018 kapsamında öğrenim kredisi borçlarının tamamı silinecek mi? Kyk borcu affı yapılandırma başvuruları nereye ve nasıl yapılacak? Kyk yapılandırma 2018 işlemleri konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

Kyk kredi affından kimler yararlanabilir ?

7143 kyk borcu affı 2018 düzenlemesinden yararlanbilmeniz için öğrenim kredisi borçlarınızın vergi dairesine intikal etmiş olması gerekiyor.

Bildiğiniz üzere öğrenim kredisi geri ödemesi üniversite mezuniyet tarihinden sonraki 2. yıl itibariyle başlıyor. Mezuniyet tarihinden itibaren iki yıl içerisinde KYK’ya başvurarak borçlarınızı taksitlendirmez ya da peşin ödeme yolu ile ödeyip kapatmazsanız borç takip için vergi dairesine intikal etmekte. İşte öğrenci kredi affı düzenlemesinden yararlanabilmeniz için borcunuzun vergi dairesine intikal etmiş olması gerekiyor.

Öğrenim kredisi yapılandırma 2018 hangi döneme kadar olan borçları kapsıyor ?

7143 Sayılı kyk borç affı düzenlemesi kapsamında 2018/Mart ayı ve öncesindeki öğrenim kredisi borçları yeniden yapılandırma kapsamında olacak.

Kyk borç yapılandırma 2018 nasıl olacak, borçların tamamı silinecek mi?

Hayır. Kyk borçlarına af 2018 yasası kapsamında borcunuzun tamamı silinmeyecek. Yasa ile getirilen düzenleme ile birlikte kyk affından yararlanma şekli aşağıdaki gibi olacak.

 • Borcunuzun gecikme zammı ve faizlerinin tamamı silinecek.
 • Kyk kredi affı 2018 kapsamında anapara üzerinden Yi-üfe diğer adıyla enflasyon oranlarına göre yeniden hesaplama yapılacak.
 • Öğrenim kredisi faiz affı 2018 yasası kapsamında borçlarınız peşin yapılandırma seçeneğini seçerek yeniden yapılandırmanız halinde de bu Yi-Üfe yani enflasyon farkında %90’lık indirim olacak. Dolayısıyla kyk kredi borcu affı kapsamında en mantıklı seçenek borçları peşin olarak yapılandırmak.
 • Dilerseniz kyk borç affı 2018 kapsamında borçlarınızı 6,9,12 ya da 18 taksit seçenekleri ile taksitlendirme de yapabilirsiniz. Bu durumda da borçların gecikme zammı ve faizi siliniyor ancak peşin ödemedeki gibi enflasyon farkında herhangi bir indirim olmuyor. Taksitler de 2 aya bir ödeneceğinden 18 taksidi seçtiğinizde toplamda 36 aya kadar borcunuzu taksitlendirmiş oluyorsunuz.

Kyk borcu yapılandırma 2018 yasası kapsamında yapılandırma yaparsam haciz/hesabımdaki bloke kalkar mı?

Kanunen borcun tamamının ödenmeden banka hesaplarınıza konulan bloke ile diğer hacze tabi işlemlerin kaldırılması mümkün bulunmamaktadır. Ancak kyk affi kapsamında peşin ödeme seçeneğini seçerek prim borçlarınızın tamamını öderseniz haciz işlemleri kaldırılmış olacaktır.

Öğrenim kredisi affı başvurusu 2018 başladı mı, öğrenci kredisi affı başvurusu nereye ve nasıl yapılacak ?

Öğrenci kredi affı 2018 yasası kapsamında yeniden yapılandırma başvuruları internet üzerinden 21 Mayıs 2018 tarihinden itibaren başladı. İnternetten vergi borcu yapılandırma 2018 başlıklı yazımızdan online olarak kyk borç yapılandırma başvurusunu nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca 01 Haziran 2018 tarihinden itibaren yapılandırma başvurunuzu yapılandırma başvuru formu ile bağlı bulunduğunuz vergi dairesine de yapabilirsiniz. Yapılandırma başvuru formunu buradan indirebilirsiniz > öğrenim kredisi yapılandırma başvuru formu indir

2018 öğrenim kredisi affı son başvuru tarihi ne zaman, ilk taksit ödemesi ne zaman yapılacak ?

Yeniden yapılandırma için son başvuru tarihi 31 Temmuz 2018. Yapılandırma kapsamında ilk taksit için son ödeme tarihi ise 01 Ekim 2018.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

13 Yorum
 1. Metehan

  Merhaba öğrenim kredisi affı başvurusu nereye yapılacak yada nereden yapabilirim?

  1. Editör

   Başvuruyu internet üzerinden yapabilirsiniz, internetten vergi borcu yapılandırma yazımızı okuyarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 2. Havva

  Ben bugun ogrenim kredisini yapilandirmak icin basvurdum 9 esit taksiti sectim 18 ay demek mi oluyor bir an kafam karıştı

  1. Editör

   Öğrenim kredisini peşin olarak ya da taksitli yapılandırabilirsiniz. Taksitli seçenekte borçlarınızı 6,9,12 ve 18 taksit seçenekleri ile ödemeniz mümkün. Taksitler iki ayda bir ödeniyor buna göre 9 taksit seçtiğinizde geri ödemesi 18 ay olarak hesaplanmalıdır.

 3. Aysun

  Borç miktarına göre taksitli ödeme planı çıkarabileceğimiz bir hesaplama aracı var mı? Yapılandırma başvuru ilk ekranda çıkmıyor çünkü. Ne kadar taksit ödeneceğini göremiyoruz.

  1. Editör

   Ne yazık ki bildiğimiz bir yapılandırma hesaplama aracı yok. Ana borcunuzu hesap makinesi ile aylara bölerek kendiniz hesaplamaya gidebilirsiniz.

 4. Servet

  Bnim 4500 tl borç almıştım şimdi 8850 tl gözüküyor peşin ödersem. Ne kadar öderim acaba

  1. Editör

   Detaylı bilgiyi bağlı bulunduğunuz vergi dairesi üzerinden almanız daha doğru olacaktır. Öğrenim kredinizi yapılandırma ve ödeme işlemleri için vergi dairesine gitmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 5. ismail

  iyi günler ben daha önceden öğrenim borcumu yapılandırmıştım.ancak 2 taksit dönemi ödeme yapmadığım için yapılandırma fesih oldu.yeniden yapılandırma yapmam mümkün mü?

  1. Editör

   Durumunuz incelenmeden yorum yapmamız doğru olmaz. Yetkili merci üzerinden bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır.

 6. Enis

  Sadece bağlı bulunduğumuz vergi dairesinde mi yapabiliyoruz ??

  1. Editör

   Herhangi bir vergi dairesine başvuru yapılabilir ama yapılandırmayı bağlı vergi dairesi yapar. Başvuru yapılan yer ilgili vergi dairesine gönderilir. Ayrıca internetten de başvuru imkanı var. Bu en kolayı.

 7. Hasan

  gecikme ve tecil faiziyle her ay yaklaşık 800 TL ödemekteyim. 9 aylık bir zaman kaldı. şimdi peşin ödersem indirim ne kadar olur?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.