Ölüm Parası Nasıl Alınır?


Halk arasında ölüm parası adı verilen ödeneğin gerçek ismi aslında cenaze ödeneği. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen ölüm parası nasıl alınır, şartları nelerdir, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ölüm Parası Kimlere Ödenir?

  • Ölüm parası sigortalının eşine,
  • Sigortalının eşi yoksa çocuklarına,
  • Çocukları yoksa anne veya babasına,
  • Anne babası yok ise kardeşlerine,
  • Bunlarda yok ise cenaze masraflarını karşılayan kişiye ödenir.

Ölüm Parası Almanın Şartları Nelerdir?

Ölüm parasını alabilmek için vefat eden sigortalının kendi çalışmalarından dolayı ssk bağkur ya da emekli sandığından emekli olması ya da vefat ettiği tarihte 360 gün sigorta günü olması yeterlidir.

Ölüm Aylığı Alan Kişilerin Vefatı Halinde Ölüm Parası Ödenir Mi?

Hayır,ölüm aylığı alan kişilerin vefatı halinde ölüm parası ödenmez; ancak 360 günlük sigortası var ise o zaman ölüm parası ödenir.

Ölüm Parası Çocuklar ve Kardeşler Arasında Pay Edilir mi ?

Hayır,ölüm parasının kardeşler ya da çocuklar arasında pay edileceğine dair bir hüküm bulunmaktadır.Ölüm parası tek seferde ödendiğinden dolayı önce başvuran hak sahibi ölüm parasını alacaktır.

İş kazasından Ölümlerde Ölüm Parası Ödenir Mi?

İş kazasından ölümlerde de ölüm parası ödenecek olup sigortalının aylık almadığına ya da 360 gününün olup olmadığına bakılmaz.

Ölüm Parası Almak İçin Nereye Müracaat Edilmelidir ?

Ölüm parası alabilmek içim Sosyal Güvenlik Kurumuna bir dilekçe ile başvurmak gerekiyor. Başvuru yapılmadan Sosyal Güvenlik Kurumu hak sahiplerine ödeme yapmıyor maalesef. Başvuru için SGK’da matbuu bir dilekçe var ancak; siz kendiniz de bir dilekçe yazıp gönderebilirsiniz. Dilekçenizin ekine vefat eden sigortalının ölüm belgesini de eklemeyi unutmayın.

Ölüm Parasının Ödenmesi İçin Belli Bir Süre Var Mı ?

Ölüm parasının alınabilmesi için sigortalının vefat ettiği tarihten itibaren 5 yılı geçirmemiş olmak gerekiyor. Sigortalının ölüm tarihinden itibaren 5 yılı geçtiyse ödenek maalesef zamanaşımına uğruyor.

Ölüm Parası Ne Kadar ?

Ölüm parasının belirlenmesinde sigortalının vefat ettiği tarih dikkate alınır.

Ölüm parası 2018 yılı 595,00 TL dir. Bu tutar;

2017 yılında vefat edenler için:531,00 TL

2016 yılında vefat edenler için:489,00 TL

2015 yılında vefat edenler için:449,00 TL

2014 yılında vefat edenler için:415,00 TL dir.

Bu tutarlar SSK ve Bağkurlular için geçerli, vefat eden sigortalı eğer emekli sandığından emekliyse bu kişilerin hak sahiplerine 1 maaş tutarında ölüm parası ödenmektedir.

Ölüm Parasını Hangi Bankadan Alabilirim?

Ölüm paraları Ziraat Bankası aracılığıyla ödenmekte olup; kimliğinizle adınıza yatan ödeneği çekebilirsiniz. Eğer SGK’da tanımlı bir hesabınız var ise ödenek doğrudan hesabınıza yatacaktır.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.