Özel Güvenlik Maaşları 2019


Özel güvenlik maaşları ne kadar ödenir ? Bu sorunun cevabı herkes için tek değil. Zira birçok faktöre bağlı olarak ödenecek güvenlik görevlisi maaşları farklılık teşkil edebilmekte. İşyerinin politikası, sözleşme durumu, kadrolu ya da geçici personel olması ve en önemlisi silahlı ya da silahsız oluşu ödenecek maaşta etkili olmakta.

Bu yazımızda silahlı ve silahsız güvenlik maaşları, özel sektör ve kamu işyerleri arasındaki maaş farkları ve konu hakkındaki tüm detayları bulabilirsiniz.

Özel güvenlik maaşları nasıl hesaplanır ?

Ödenecek maaşların hesaplanmasına kanunen esas alınan bir veri bulunmamakta. Ancak sizin de bildiğiniz üzere en düşük maaş asgari ücretin altında olmamakta. Ödenecek maaş brütten nete hesaplanır ve çalışanın medeni durumu ile çocuk sayısı da esas alınmak suretiyle asgari geçim indirimi ilave edilerek net maaş hesap edilir. Eğer siz de asgari ücret üzerinden maaş alıyorsanız brütten nete maaş hesaplaması için https://www.finanslayin.com/2019-asgari-ucret-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.  Brüt maaşınız asgari ücret üzerinde ise bile yine aynı yazımızdan verilen brütten nete maaş hesabı örnekleri ile siz de net maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

Özel güvenlik maaşları ne zaman artacak ?

Kamuda çalışan sürekli işçi kadrosundaki güvenliklere 2020/Ocak ve 2020/Temmuz aylarından itibaren % 4 civarında artış sağlanması beklenmekte. Özel sektörde çalışanların ise 2020/Ocak ayından itibaren maaşlarının en az ve ortalama %10 civarı artış göstermesi beklenmekte.

Güvenlik maaşları 2019

Yazımızın girişinde de bahsettiğimiz gibi ödenecek maaşlar için birçok kriter etkilidir. Özellikle kamuda çalışanlar ve silahlı güvenlikler özel sektörde görev alan ve silahsız güvenliklere göre daha yüksek maaş alabilmekte. Bekar ve çocuksuz güvenlik görevlisi için 01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında asgari geçim indirimi de dahil en düşük net maaş 2020 lira, brüt ise 2800 liradır. Aşağıda ise ayrı başlıklar altında ödenecek maaşlar verilmiştir.

Silahlı güvenlik maaşları 2019

Bu kategoride en yüksek maaş silahlı güvenliklere ödenmekte. Tehlike riskinin fazla olduğu işlerde görev verildiğinden doğal olarak daha yüksek maaş ödemesi yapılmakta. Bazı asgari ücretli çalıştıran istisnai işyerleri haricinde silahlı güvenliklere genelde asgari ücretin %50 üzerinde maaş ödemesi yapılmakta. Yani 2019’da silahlı güvenlikler için ortalama maaş tutarı 3000 TL civarıdır.

Silahsız özel güvenlik maaşları 2019

En düşük maaşlar silahsız özel güvenlik görevlilerine ödenir. Silahlı güvenlik görevlisine göre daha az tehlikeli işlerde ve genelde de özel sektörde görev aldıklarından maaşları asgari ücret üzerinden ya da ortalama olarak asgari ücretin %10-15 üzerinde maaş ödenir. 01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında silahsız güvenlik maaşları ortalama olarak 2020-2500 TL arasında olacaktır.

Kadrolu güvenlik görevlisi maaşları 2019

Kamuda taşeron kadrosunda görev alanlar 2018 yılı itibariyle sürekli işçi kadrosuna alınmışlardır. Her ne kadar özlük haklarında kadroya geçiş ile birlikte bir iyileşme henüz sağlanmamış olsa da yine de özel sektöre göre maaşları biraz daha yüksekten ödenmektedir. Ortalama maaş tutarları kadrolu güvenlikler için 2500-3000 TL dir. Tehlikeli olarak sayılabilecek bazı istisnai Kamu kurumlarında ise 3500 TL civarında maaş ödenebilmektedir.

Havaalanı güvenlik maaşları 2019

Havaalanlarında çalışanlar diğer güvenlik görevlilerine göre kısmen daha iyi maaş alabilmekte. Bu kişiler genel olarak özel sektöre bağlı işletmelere tabi olarak çalışmakta. Ortalama maaşlar çok farklılık gösterse de 2500-3000 TL arasında değişmekte.

Özel güvenlik maaşları 2020

01 Ocak 2020 tarihi itibariyle güvenlik maaşları zamlanacak. Asgari ücret üzerinden maaş ödenen bekar ve çocuksuz güvenlik görevlisi maaşları en düşük 2250 TL’ye yükselecek. Asgari ücret üzerinde maaş alanların ise maaşları ortalama %10 civarında artacak.

Güvenlik maaşları hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.