Özel ve Devlet Hastanesi Sigortalı Muayene Ücreti 2019


İnsan sağlığı günümüzde dikkat edilmesi gereken en önemli etkenler arasında yer almaktadır.  İnsan sağlığı gerek şuan için gerekse ileride meydana gelebilecek olan problemlerin giderilmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. İnsanlar bu problemleri giderebilmek amacıyla hem devlet hastaneleri hem de özel hastaneleri tercih edebilmektedirler. Sizlere bu yazımızda 2019 yılı Özel ve Devlet Hastanesi Sigortalı Muayene Ücretinden bahsedeceğiz.

İnsanlar tedavilerini sağlamak amacıyla Devlet hastaneleri ve özel hastaneleri tercih etmektedirler. Özel hastaneler sağlık konularının giderilmesinde oldukça avantajlı gibi gözükseler de tedavi ve muayene ücretleri insanları mali olumsuzluklar ile karşı karşıya bırakmaktadır.  Bunun yanı sıra gerek devlet hastaneleri gerekse özel hastaneler muayene işlemi sırasında katkı payı olarak 15 TL almaktadırlar. Katkı payının yanı sıra hastaneler sigortalı ve sigortasız insanlara yönelik olarak belirli oranlarda ücret kesintisi yapmaktadır. Sizlere bu makalemizde Özel ve Devlet Hastanesi Sigortalı Muayene Ücretlerini detaylı olarak açıklayacağız.

2019 Sigortalı Çalışan Muayene Ücreti

Sigortalı olarak çalışan vatandaşlarımız ya da sigorta primlerini düzenli olarak arayan vatandaşlarımız ile bakmakla yüküm olan vatandaşlarımızı devlet hastanelerinde 6 TL ücret ödemektedirler. Bu durum şehirlerimizde bulunan Üniversite hastanelerinde farklı olarak 8 TL’ye çıkmaktadır.

Özel ve Devlet Hastanelerince belirlenen bu katkı payı tutarları ya da muayene ücretleri ilaç alırken reçeteye yansıtılmaktadır. Ayrıca 182 Numaralı hattan yapmış olduğunuz randevu işleminiz ya da MHRS üzerinden gerçekleştirmiş olduğunuz randevulara gitmemeniz durumunda bu tutar sizlerin bir sonraki muayenenizde reçetenize yansıtılacaktır. Randevunuzu iptal ettirecek etkenlerin oluşması sırasında randevunuzu iptal ettirmeniz bu tutarında bir sonraki reçeteye yansımasını engelleyecektir.  Bunların yanı sıra Genel Sağlık Sigortası kapsamından faydalanan vatandaşlarımız ile primlerini eksiksiz olarak ödeyen vatandaşlarımız devlet hastanesi muayenelerinde sabit bir tutar, katılım beledi payı ve özel oda ücreti ödemektedir.

Belirtilen bu ücretler 2330 sayılı kanun gereğince aylık alan kişiler, şeref aylığı ala kişiler, harp malulleri, terör olaylarında yaralanan kimselerin aileleri ve 1/3 asgari ücret alanlardan Sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak kesilmemektedir.


2 Yorum
  1. Suzan Pak

    Mayıs ayında özel bir hastanede doğum yapacağım. Sigortalıyım hastane ücretlerini sgk mı karşılayacak yoksa biz mi ödeyeceğiz internette bir sürü farklı bilgi var. Hastane bize normal ve sezaryen doğum ücretinin aynı olduğunu söyledi. Sigortamız sadece devlet hastanelerinde mi geçerli?

    1. Editör

      Özel hastanenin politikası bu. Sigortalı olsanız bile doğum için ek ücret talep edebilirler. Sezaryen ya da normal doğum ücretlerini de tamamen kendileri belirler.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.