Özel ve Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücreti 2019


 İnsanlar muayene olmak amacıyla genellikle özel ve devlet hastanelerini kullanmaktadırlar. Bunun yanı sıra sigortalı olarak çalışanlar, Genel Sağlık Sigortası (GSS)’den faydalananlar veya herhangi bir sağlık güvencesi olamayan vatandaşlarımız belirli tutarlarda muayene ücretlerini ödeyerek devlet hastanelerin de muayene olabilmektedir. Bunun yanı sıra Acil giriş yapan hastalarımız hiçbir ücret ödemeksizin muayene olabilmektedir. Sizlere bu yazımızda 2019 yılı Özel ve Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücretinden bahsedeceğiz.

Sağlık sigortanız bulunmuyorsa devlet, özel ya da üniversite hastanelerinde göreceğiniz muayenelerde tedavi ücreti ödemeniz gerekmektedir. Ödeyeceğiniz olan bu muayene ücretleri reçetenize katkı payı olarak yansıtılmaktadır. Bu tutar ise sizlerin reçetenize yansıtılmaktadır. Bu durum Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında yer alan vatandaşlarımız içinde geçerli bir durumdur. Herhangi bir sağlık sigortanız olmaması da muayene ücreti için geçerli bir durumdur. Özel ve Devlet Hastanesi ücretlerini E – Devlet üzerinden öğrenebilmeniz mümkündür. Ayrıca ilgili sayfa da almış olduğunuz ilaçların bilgisi ve eczane bilgilerinizi de görebilirsiniz.

2019 Yılı Özel ve Devlet Hastanesi Muayene Ücreti

Muayene ücretleri sağlık sigortası olsun ya da olmasın veya sosyal güvencesi bulunsun ya da bulunmasın tüm vatandaşlarımızdan belirli oranlarda kesilmektedir. Bu kesintiler hastanelerde direk olarak tarafınızdan alınmamak ile birlikte ilaçları temin ederken reçetenize yansıtılmaktadır. Bu tutarlar devlet hastanelerinin yanı sıra aynı zamanda özel ve üniversite hastaneleri tarafından da kesilmektedir.

Herhangi bir sağlık güvencesi ve sağlık sigortası bulunmayan vatandaşlarımızın devlet hastanelerinde muayene işlemlerini gerçekleştirebilmek için belirli bir tutar ödediğinden bahsetmiştik, bu tutarlar devlet tarafından alınmakta ve reçetenizde katkı payı olarak gösterilmektedir. Sağlık sigortası bulunmayan vatandaşlarımız muayene olabilmek için 30 TL olan tutarı ödemeleri gerekmektedir. Birden fazla muayene oldu iseniz ilgili tutarların takibini ve  kontrolünü e devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Belirtilen tutarın ödenmesinde bazı istisnalarda mevcuttur. Bu istisnalar; 2330 sayılı  yasa gereğince aylık ücret alan kişiler, üzerine şeref aylığı bağlanan vatandaşlarımız, harp malulleri, terör olaylarında hayatını kaybeden şehit aileleri ve gazi  yakınları ile asgari ücret tutarının yaklaşık olarak 1/3’üne sahip olan kimseler muayene ücreti ödememektedir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.