Sgk E Şifre Nasıl Alınır ?

E-SGK Şifre İşlemleri


Sosyal Güvenlik Kurumuna işçi sigorta girişi yapmanın ilk adımı işyeri tescil başvurusu yapmak diğeri ise sgk şifresi başvurusu yapmaktır. Sgk şifreniz olmadan sigorta girişi yapamaz ve hizmet bildiremezsiniz. Bu yazımızda sgk işyeri şifresi başvurusunu nasıl yapacağınız, sgk şifresi almak için gerekli belgeler ve sonrasında sgk şifresi e devlet sisteminden nasıl sorgulayabileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

SGK E Bildirge Şifresi Nasıl Alınır ?

Sgk işyeri tescil şifresi için ilk yapmanız gereken sgk işyeri şifre formu,  sözleşmesi ve e bildirge şifre formu ekinde verilmesi gereken belgeler ile birlikte işveren dosyanızın bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmak.

Başvuru için sgk şifre talep formu ve sözleşme belgelerine ek olarak;

 • E sgk şifre talebinde bulunmuş olduğunuz işveren ya da işveren vekiline ait kimlik fotokopisi ve imza sürküleri,
 • Eğer sgk e şifre kanuni vekile verilecekse vekaletname gerekli.

Sgk şifre formu ve eklerini elden verebileceğiniz gibi bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne posta yolu ile de gönderebilirsiniz. Eğer posta yolunu tercih edecekseniz taahhütlü olarak göndermenizi öneririm.

İşyeri tescil şifresi başvurusunu yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tanımlama ve aktivasyon işlemi yapılır. Ssk e şifre aktivasyon işlemi tamamlandıktan sonra artık e devlet sgk şifresi görüntülemesi yapabilirsiniz. Sgk işyeri şifresi alma artık e devlet sisteminden yapılıyor. Eskisi gibi elden verilmiyor.

E devletten e-sgk şifresi alma

Sgk şifre alma e devlet sorgulama işlemi çok basit. Sgk şifre başvurusunda bulunduğunuz yetkili kişinin T.C. numarası ve e devlet şifresi sgk işyeri şifresi e devlet görüntülemesi için yeterli olacaktır. E devlet sgk şifresi sorgulama işlemi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numarası ve e devlet şifresi ile sisteme giriş yapın.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-E-SGK şifre menüsüne tıklayıp Uygulamaya Git deyin.
 • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra giriş yapmış olduğunuz kişi adına aktif tüm SGK işyeri dosyaları ve şifrelerini görüntüleyebilirsiniz.

E devletten sgk şifre alma uygulamasına buradan giriş yapabilirsiniz e devlet sgk şifre alma.

SGK e bildirge şifremi unuttum nasıl öğrenirim?

Unutmuş olduğunuz SGK şifrenizi de yukarıda belirtmiş olduğum menüden e devlet şifreniz ile giriş yaparak görüntüleyebilirsiniz.

İşyeri yetkilisi değişti, şifre değişiklik talebi nasıl yapılır, gerekli belgeler neler ?

İşyerinde yetkili kişi ya da e bildirge kullanıcısının değişmesi halinde eski kullanıcı adına tanımlanan e bildirge şifresinin iptal edilerek yeni kullanıcı adına şifre tanımlaması yapılması gerekir. Bunun için işveren dosyanızın bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne bir dilekçe ve yukarıda belirtilen işyeri bildirgesi başvuru formu ve ekleri ile birlikte başvuru yapmak.

Başvurunuz üzerine SGK eski kullanıcı adına tanımlamış olunan şifreyi iptal ederek yeni kullanıcı adına şifre tanımlaması yapar. Yeni kullanıcının e devlet şifresi ile yukarıda belirtildiği gibi şifre görüntülemesi yapabilirsiniz.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. Adem

  E sigorta sözleşme onayı verdikten sonra sayfa beyaz kalıyor bunu nasıl düzeltebilirim?

  1. Editör

   Merhaba hocam. Tarayıcınızdan kaynaklı olabilir. Farklı bir tarayıcıdan açmayı deneyin. Eğer yine aynı hatayı alırsanız SGK ile iletişime geçin

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.