SGK Meslek Kodu Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Malumunuz üzere 01 Ocak 2018 tarihi itibariyle işçilerin mesleğine uygun işlerde meslek kodlarının bildirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Meslek kodlarının gerçeğe aykırı şekilde bildirilmesi halinde idari para cezası uygulanabilmektedir. İşverenler tarafından meslek kodunun güncellenmesi de çok basit bir işlemdir. Tabi önce verilen aylık prim ve hizmet belgelerindeki meslek kodu güncellemesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Mevcut meslek kodu güncellemesini ise işe giriş uygulamasından kolayca yapabilirsiniz. Meslek kodu güncellemesinin uygulama üzerinden nasıl yapılacağı aşağıda resimli olarak anlatılmıştır. Ayrıca geçmiş meslek kodlarının güncellenmesine ilişkin başvuru dilekçesi örneğini de yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İşe giriş uygulamasından meslek kodu güncellemesi nasıl yapılır?

Meslek kodu güncellemesini uygulama üzerinden yapabilmek için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

www.sgk.gov.tr adresinde E SGK-Sigortalı İşe Giriş ve İşten Çıkış Bildirgesi (4a) uygulamasından e-bildirge kullanıcı kodu, iş yeri şifresi ve sistem şifresi bilgilerini girerek giriş yapın.

GİRİŞ YAP

Eğer e bildirge kullanıcı giriş bilgilerinizi bilmiyorsanız e bildirge şifresi sorgulama başlıklı yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.

Öncelikle aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ana sayfada yer alan İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ GÜNCELLEME menüsüne girin.

SGk işe giriş bildirgesi güncelleme

İşe giriş bildirgesi güncelleme dedikten sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Buradan meslek kodu güncellemesi yapmak istediğiniz çalışanın TC kimlik numarasını yazın ve devam edin.

İşe giriş tc ile güncelleme

TC kimlik numarası yazıp sorguladıktan sonra karşınıza aşağıda olduğu gibi güncelleme ekranı gelecektir.

meslek kodu işe giriş güncelleme

Yukarıdaki resimde işaretlendiği gibi Sigortalı Meslek Adı kısmından işçiye uygun meslek kodunu seçin. Ardından İLERİ tuşuna basın. Son olarak güncellemeyi onaylayın.

Böylece çalışanın meslek kod güncellemesi tamamlanmış olacaktır. Tabi muhasebe işlemlerinde paket program kullanıyorsanız paket programda da çalışanın meslek kodu güncellemesini yapın. Bu işlemlerin ardından aylık prim ve hizmet belgesinde ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde çalışan yeni kod ile SGK’ya bildirilmiş olacaktır.

Tabi geçmiş dönem aylık prim ve hizmet belgelerindeki meslek kodu güncellemesi elektronik ortamda yapılamamaktadır. Bu işlem için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapmalısınız. Meslek kodu güncelleme başvurusu için dilekçe örneği aşağıdaki gibidir.

SGK Meslek Kodu güncellemesi için Sgk dilekçe örneği

Geçmiş dönemlere ilişkin meslek kodu güncelleme başvurusu dilekçeniz aşağıdaki gibi olabilir. Bu dilekçe ile başvuru yapmanız yeterlidir.

………….. Sosyal Güvenlik Merkezine

İşyerimizde …………-…………….. tarihleri arasında meslek kodu …………… olarak bildirilen …………………. T.C. numaralı ……………………………….. isimli işçimizin bu dönem aralığındaki meslek kodunun …………………. kodu ile değiştirilmesi hususunu,

Arz ederim. 

Meslek kodu güncellemesi konusundaki tüm sorularınızı yorum olarak bize yazmaktan çekinmeyin.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.