SGK Rapor Ödemesi Nasıl Alınır?


SGK rapor ödemesi için bilinmesi gerekenleri ve izlenmesi gereken yolu yazımız içerisinde bulabilirsiniz. Vereceğimiz bilgiler ile adım adım rapor ödemenizi internet üzerinden yapabileceksiniz.

Kurumu SGK açık adıyla Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan kişiler iş göremezlik raporu aldıkları taktirde belirli bir miktarda rapor parası alabilmektedir. Rapor ödemesi için temel şart SGK güvencesi ile en az doksan günlük prim ödemesi yapılmasıdır. Tedavinizin tamamlanmasının ardından mutlaka sisteme yüklenen iş göremezlik raporunuzun bir kopyasını aldığınızdan emin olun. İş göremezlik raporunuz hatalı yada eksik bilgiler ile sisteme işlenmesi durumunda rapor ödemesi almanız tehlikeye girecektir.

İş göremezlik raporunuzu aldıktan sonra sosyal güvenlik kurumuna dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. Dilekçeniz işleme konduktan belirli bir süre sonra internet üzerinden rapor ücretinin takibini yapabilirsiniz.

SGK Rapor Ödemesi Öğrenme İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Rapor ödemesi öğrenme işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesine giderek şahsi olarak şifre satın alabilirsiniz.

Bulunduğunuz yerde PTT şubesi bulunmuyor ise maaş bankanızın mobil uygulaması üzerinden e-devlet kapısına geçiş yapabilirsiniz. Ardından e-devlet şifresi oluşturabilirsiniz. Rapor sorgulama ekranı bağlantısına tıklayarak ilgili e-devlet servisine giriş yapabilirsiniz.

Rapor Sorgulama Ekranı

  • Sizi karşılayan ekran üzerinden ilk olarak ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklamanız gerekmektedir.
  • Sonraki ekran üzerinde yer alan TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi alanlarını eksiksiz girmeniz gerekmektedir.
  • Son olarak ‘Sisteme Giriş Yap’ düğmesine basarak ilgili hizmete erişebilirsiniz.

Tüm bu işlemlerin sonucunda sgk rapor ödeme bilgilerine erişebilirsiniz.

İş Göremezlik Raporu Hangi Durumlarda Verilmekte

Sigortalı çalışan işçiler hastalık durumu, meslek hastalığı teşhisi, iş yeri kazası geçirmesi ve gebelik durumlarda verilmektedir. Hastalığınızı belgelendirmeniz gerekmektedir. Bağlı bulunduğunuz kurumun yetkili hekimi veya tedavi olduğunuz hastane üzerinden alacağınız iş göremezlik raporuna bağlı olarak alacağınız ücret değişiklik göstereceğini unutmayınız.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.