SGK Yapılandırma Başvurusu Başladı mı 2018 ?


18 Mayıs 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan 7143 yapılandırma kanunda 2018/Mart ayı ve öncesi vergi ve SGK borçları için yeniden yapılandırma düzenlemesi yer alıyor. Vergi borçlarının yapılandırılması başvuruları 21 Mayıs 2018 tarihinde interaktif vergi dairesinde alınmaya başlandı. İnternetten vergi borcu yapılandırma başvurusu 2018 başlıklı yazımızdan vergi borçlarınız için yapılandırma başvurusunu online olarak nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Peki Sgk yapılandırma 2018 başvuruları başladı mı? Sgk yapılandırma 2018 nasıl oluyor ve sgk yapılandırma başvurusu nereye yapılıyor ?

Sgk yapılandırma başvuru 2018 başladı mı?

Sgk yapilandirma başvuruları 01 Haziran 2018 tarihinden itibaren başladı.

Sgk yapilandirma 2018 son başvuru tarihi ne zaman ?

7143 sgk yapilandirma başvuruları için son tarih 31 Temmuz 2018.

Bağkur yapılandırma başvuru 2018 başladı mı?

4b bağkur prim borçları için 2018 yapılandırma başvurusu 04 Haziran 2018 tarihi itibariyle başladı. Ayrıca prim borcunu yapılandırmayıp 2018/Mayıs ayı öncesi tüm prim borçlarınızı sildirmek istiyorsanız 31 Temmuz 2018 tarihini beklemeden dilekçe ile başvuru yaparak tüm prim borçlarınızı sildirebilirsiniz.

Sgk yapılandırma başvuru internet üzerinden yapılıyor mu?

Online olarak 7143 sgk yapılandırma başvurusu sadece 4a ssk işveren prim borçları için mümkün. 4b bağkur prim borçları ile 2018/Mart ayı ve öncesi diğer tüm SGK prim borçlarınız için sgk yapilandirma başvurusunu başvuru formu ile elden ya da posta yolu ile yapmanız gerekiyor.

Sgk borç yapılandırma başvurusu nereye yapılacak ?

Borcun türüne göre yapılandırma başvurusu yapılacak Sosyal Güvenlik Merkezi farklılık gösteriyor. Örneğin işveren ssk prim borçları için yapılandırma başvurusu işveren dosyasının bulunduğu SGK’ya yapılması gerekirken bağkur prim borçlarının yapılandırma başvurusu Türkiye geneli herhangi bir SGK’dan yapılabilecek. Size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek borç türüne göre sgk yapılandırma müracaatını nereye yapmanız gerektiği konusunda bilgi edinebilirsiniz.

2018 sgk yapılandırma nasıl oluyor, sgk borç yapılandırma 2018 hakkında bilmeniz gerekenler

 • 7143 Sayılı yasa 2018/Mart ayı ve öncesi ödenmemiş tüm SGK prim borçlarını kapsıyor.
 • Prim borçlarınızı peşin olarak ya da taksitli yapılandırabilirsiniz. Taksitli seçenekte borçlarınızı 6,9,12 ve 18 taksit seçenekleri ile yapılandırabiliyorsunuz. Taksitler iki ayda bir ödeniyor.
 • Yapılandırma son başvuru tarihi 31 Temmuz 2018 iken yapılandırma kapsamında ilk taksit için son ödeme tarihi ise 31 Ağustos 2018.
 • Peşin ödemede uygulanacak enflasyon farkının %90’nı silinecek. Taksitli ödemede ise taksit sayısına göre taksit farkı uygulanacak.Peşin ödeme seçeneği en mantıklı seçenek. Tabi durumunuz varsa.
 • Bağkur prim borçları için yeniden yapılandırma düzenlemesi haricinde bağkurda prim borcundan dolayı dondurulan sürelerin ihyası yeniden yapılandırma kapsamında olacak. Bildiğiniz üzere normalde bu borçlar talep tarihinde geçerli olan aylık cari primler üzerinden hesaplanmakta. 31 Temmuz 2018 tarihine kadar bağkur dondurulan sürelerin ihya başvurusu yaptığınızda bu borçlar her dönemin geçerli aylık prim tutarları üzerinden hesaplanacak ve çok büyük bir avantaj sağlayacak.
 • Bağkurla ilgili bir diğer düzenleme ise 2018/Mayıs ayı öncesi tüm borçlarınızı sildirebilecek olmanız. eğer 2018/Mayıs ayı öncesi prim borcunuz varsa bu borcu sildirerek kaydınız da devam ediyorsa 01 Haziran 2018 tarihinden itibaren sıfırdan başlayabileceksiniz.
 • 7143 Sayılı Kanunun Sosyal Güvenlik ile ilgili önemli bir diğer düzenlemesi ise emeklilerin geçmiş dönem tüm Sosyal Güvenlik Destekleme prim borçlarının siliniyor olması. Kanunla hiç bir başvuruya gerek kalmadan emeklilerin tüm SGDP geçmiş borçları silinebilecek.
 • Bir diğer önemli düzenleme ise Genel sağlık Sigortası (GSS) prim borçları ile ilgili. Yasa ile 2018/Nisan ayı ve öncesi GSS prim borçlarının tüm gecikme zammı ve faizi silindi ve bu borçlar için son ödeme tarihi 31 Aralık 2018 olarak belirlendi. Yeniden yapılandırılan 2018/Nisan ayı ve öncesi GSS borçlarınızı dilerseniz peşin ödeyerek kapatabilir dilerseniz de taksit taksit ödeme yapabilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

34 Yorum
 1. Ozan

  Merhaba ihya yapılandırması başladı mı?

  1. Editör

   İhya yapılandırması için başvurulu yapılabilir ancak sistem üzerinde henüz işlemlere açık değil.

 2. baran

  merhaba 2008 yılı öncesi vergi kaydıyla bağkur ihya imkanı yeni yasada varmı acaba

  1. Editör

   Merhaba. Prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerini soruyorsanız evet bunlar yapılandırma kapsamında. Ancak 01.10.2008 tarihinden önce vergi ve oda kaydınız varsa buna istinaden tescil var mı diyorsanız bu düzenleme yok.

 3. baran

  teşekkür ederim ederim ilginize 2008 yılı öncesi hiç prim ödemesemde şirket ortağı olduğum dönemi ve vergi levhasıyla işyeri çalıştırdığım dönemi borçlanabiliyorum o halde doğrumu anladım ..özür vaktinizi alıyorum

  1. Editör

   Eğer bağkur tescili yapılmışsa o kayıtlar için o dönemde borçlanma yapabilirsiniz. Ancak hiç tescil açılmadıysa borçlanıp ödeme hakkınız yok.

 4. baran

  hakkınızı helal edin son 1 şey daha soracağım şirket ortaklığım 1996 senesinde vardı . ve sanıyorum zorunlu tescil sayılıyordu ben şirkete ortak oldum ancak bağkura uğramadım bu durumda tescil geçerli olurmu ?

  1. Editör

   Tescil için bağkura hiç başvuru yapmadıysanız otomatik açılmamıştır. Zira o dönem başvuruya istinaden bağkur açılıyordu. Siz yine de bağlı olduğunuz SGK ya bir sorun.

 5. Ahmed Ayeş

  merhaba kolay gelsin, ben yabancı uyruklu öğrenciyim 2011 ,2012 ve 2013 yıllarından kalma sgk borçlarım var , bu kanundan yararlanabilir miyim bir yabancı olarak ?

  1. Editör

   Merhaba. Genel sağlık sigortası borcunuz mu var?

   1. ahmet ayeş

    evet o dönemde zorunlu sağlık sigortasıydı ve benden habersiz sigortam başlatılmıştı ve yıllar sonra haberim oldu ve şimdiki durum 2800tl den fazla borcum gözüküyor.
    ne yapabilirim yapılandırmadan faydalanabilir miyim ?

    1. Editör

     Genel Sağlık sigortası borçları otomatik olarak yapılandırıldı. Ayrıca başvuru yapmanız gerekmiyor. 2018/Nisan ayı öncesi borçların faizleri silindi. Ödemek için 31 Aralık 2018 tarihine kadar süreniz var. İsterseniz peşin ödeyip kapatırsınız isterseniz taksit taksit.

     1. Ahmet ayeş

      Faizler silinmedi ki .. olduğu gibi kaldı

     2. Editör

      Olduğu gibi kalmaz hocam. Sgk ya uğrayın ve borç durum belgesi alın. Faizlerin silindiğini göreceksiniz.

 6. Mevlüt

  Mrh ihya başvurulari başladimi. 1999-2008 arasi 10 yil tarim bağkuru dondurulmuş tahmininiz ne kadar çikar kolay gelsin

  1. Editör

   Merhaba henüz başlamadı. Borç tutarını hesaplamak çok zor gerçekten.

 7. aslı

  geçen yıl haziran ayında bağkur bavurusu yaptım 8 ay sonra sistemde görebildik ve toplu borç çıktı faizleriyle birlikte. Seçimden dolayı yapılandırma olur diye ödeme yapmadım hiç. Mayıs 2018 öncesi bağkur borçları silinecek ve haziran ayında sıfırdan başlanacak diye bir açıklama okudum yukarıda. Buna göre bütün borçlarım başvuru yaptıpğımda silinecek mi?Sadece 2018 i kapsayan borçlar mı silinecek ?geçen yıla ait olanları da yapılandıracağım doğru mu anlamışım?

  1. Editör

   Merhaba. Ödeme ya da yapılandırma yapmadığınızda 2018 Mayıs ayı öncesi tüm borçlar silinecek.

 8. aslı

  bunun için sgk ya gitmem mi gerekiyor. 31 temmuzdan sonra otomatik olarak silinir mi hiçbir işlem yapmadan

  1. Editör

   Dilekçe ile başvurarak 31 Temmuz 2018 tarihini beklemeden de sildirebilirsiniz. Ödemez ya da yapılandırmaz iseniz otomatik silinecektir.

 9. osman önder ulukartal

  7143 sayılı yasa 9 maddeden müteşekkil . oysa yasanın 6.ncı maddesinde 11.nci maddeden
  bahsediyor. yasa 9 maddeden ibaretse 11.madde nerede

 10. MUSTAFA

  1996 2008 YILLARI ARASINDA OLAN 3840 GUNU 2013 YILINDA YAPILANDIRMA KANUNU İ TARIM BAĞKURU YAPILANDIRMASI YATIRDIM .ŞİMDİ SİSTEMDE İHYA BAŞVURUNUZU DEĞİŞMİŞTİR TEKRAR İHYA İÇİN BAŞVURUN DİYO ALINAN GÜNLER GÖZÜKMÜYOR

  1. Editör

   Merhaba. Bağkur dosyanız neredeyse ora ile bir görüşün. Dosyadan ve sistemden kayıtlarınızın kontrol edilmesi gerekir.

 11. Asım

  Mrb iş veren SGK borçlarını yapılandırma internet üzerinden online yapılıyor mu acaba teşekkürler

  1. Editör

   Merhaba. Evet işveren sistemi üzerinden e bildirge kullanıcı bilgileriniz ile giriş yaparak başvuru yapabilirsiniz.

 12. resul

  Merhaba; 2012 yılında 4B bağkurdan 9 ay borçlanmam oldu hiç ödemedim toplu çıktı.
  Daha sonra 6736 yasasına göre yapılandırma yaptırdım sadece 2017de mayısta ilk taksit ödedim öylece kaldı şimdi yeniden yapılandırma mı yapmam gerekiyor yoksa silincekmi ? Teşekkürler.

  1. Editör

   Merhaba. Hem yeniden yapılandırma hakkınız var hem de sildirme. İkisinden birisini seçebilirsiniz. Tercih sizin.

   1. Resul

    Teşekkür ederim iyi günler.

 13. Mehmet

  Merhaba, SSK’dan 1900 prim günü eksiğim var, bunu kredi ile borçlanarak ödeyebilir miyim? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Editör

   Merhaba. Boşta geçen sürelerin borçlanma yolu ile hizmetten sayılması mümkün değildir. Öyle bir hakkınız yok maalesef.

 14. Erol

  merhaba gss prim borcumu 31 aralık 2018 e kadar taksitlendirip posta yoluyla yapma imkanım varmı ve kaç taksit yapılabilir

  1. Editör

   Merhaba. 2018/Nisan ayı öncesi GSS borçları zaten otomatik olarak yapılandırıldı. Bunun için ayrıca SGK’ya başvuru yapmanıza gerek yok. 2018/04 öncesi otomatik olarak yapılandırılan borcunuz için son ödeme tarihi 31 Aralık 2018. Dilerseniz peşin ödersiniz dilerseniz kendi belirleyeceğiniz tutarlarda parça parça ödeyebilirsiniz. Ödemeyi T.C. numaranız ile 7143 GSS Tahsilatları menüsünden yapmanız gerekiyor.

 15. Mücahit Emin Bilgeç

  Iyi gunler 1979-1984 arasi emekli sandigina tabiydim resen emekliye sevkedilince em.sanfigi kesenekleri de tarafıma iade olunmus .o hizmeti kazanabilmek için ihya işlem o gerekiyormus..bu yapılandırılacak faydalanabilir miyim.ssknin istediği rakkam bu gün 55.000 tl civarında..

  1. Editör

   Merhaba. Emeklilik kesenek borçları yeniden yapılandırma kapsamında mı bilmiyorum gerçekten. Kurumdan bilgi almanızı öneririm.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.