Stajyer Maaşı 2018 2019 Ne Kadar?


2018-2019 Eğitim ve öğretim döneminin 17 Eylül 2018 tarihi itibariyle başlaması ile birlikte stajyerler ve stajyer çalıştıran işletmeler stajyer maaşının ne kadar ödenmesi gerektiği ve maaşın nasıl hesaplandığı konusunda merak içerisine düştüler. Lise staj ücreti ile diğer stajyerlerin stajyer maaşı net asgari ücretin asgari geçim indirimi hariç kısmı esas alınarak hesaplanmakta.

Lise stajyer maaşı ile diğer öğrencilerin staj ücreti 31 Aralık 2018 tarihine kadar 2018 asgari ücret esas alınarak hesaplanacak. 01 Ocak 2019 tarihinden itibaren staj maaşı 2019 asgari ücret üzerinden hesaplanacak. Peki stajyer maaşı 2018 ne kadar, 2019 stajyer maaşı ne kadar olacak ? İşte detaylar;

2018 staj ücreti ne kadar?

Yukarıda da belirttiğim üzere stajyerlere ödenecek maaş net asgari ücretin asgari geçim indirimi hariç kısmı esas alınarak hesaplanmakta ve net asgari ücretin asgari geçim indirimi hariç kısmının en az %30’u kadar ödenmektedir. 31 Aralık 2018 tarihine kadar AGİ hariç net asgari ücret 1.450,91 TL. Buna göre 31 Aralık 2018 tarihine kadar staj parasının aylık olarak en düşük 435,27 TL ödenmesi gerekiyor.

işletmeler stajyer maaşı 2018 hesaplaması yaparken net asgari ücreti esas almalı. Ayrıca AGİ hariç kısım üzerinden hesaplamaya dikkat edilmeli.

Staj parası 2019 yılında ne kadar olacak ?

Stajyer maaşları 01 Ocak 2019 tarihinden itibaren 2019 yılı asgari ücretin belirlenmesi ile birlikte zamlı olarak ödenecek. 2019 yılında asgari geçim indirimi hariç net asgari ücretin 1600,00 TL civarında olmasını beklemekteyiz. Bu durumda stajyer maaşı ise aylık en düşük 480,00 TL civarında olacaktır.

İşverenlere staj ücreti desteği nasıl ödeniyor, şartları neler, başvurusu nasıl yapılır ?

Malumunuz stajyer çalıştıran işletmelere devlet desteği ödeniyor. 2018-2019 yılında devam edecek mi bilmiyorum fakat sistem şu şekilde işliyor. İşletmede 20 kişiden fazla çalışan varsa maaşın 1/3’ünü devlet işverene iade ediyor. Eğer işletmede çalışan sayısı 20 kişiden az ise bu durumda devlet işverene stajyere ödediği maaşın 2/3’ünü destek olarak iade ediyor.

Stajyer çalıştıran işverenin bu destekten yararlanabilmesi için en geç her ayın 10’na kadar stajyere maaşını ödemesi ve ayın 20’sine kadar da maaş ödediğine dair dekontla stajyerin okuluna başvuru yapması gerekiyor.

Staj yaptığım yer maaşımı ödemiyor ne yapmalıyım, şikayet nereye yapılır ?

Kanunen meslek lisesinde öğrenim görürken staj yapanlara yukarıda belirtilen oranlarda maaş ödenmesi gerekiyor. Eğer staj yaptığınız yer maaşınızı ödemezse okul müdürlüğüne şikayet edin. Oradan da sonuç alamazsanız okulunuzun bağlı olduğu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayet edin.

Staj başlangıcı emeklilikte sayılır mı?

Stajyer öğrencilerin de sigortası bulunuyor. Ancak bu sigorta kapsamında sadece iş kazası, meslek hastalığı ve güvence yoksa ayrıca hastalık primi de ödeniyor. Bunlar kısa vade sigorta primleri olduğundan staj girişi emeklilikte sayılmıyor. Bu sürelerin borçlanma yolu ile girişten sayılabilmesi gibi bir düzenleme de yok maalesef.

Stajyer maaş hesaplaması konusundaki sorularınızı yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

18 Yorum
 1. Tulin Doğan

  Geçen yıl arkadaşlarımız staj yaptı ancak ödeme alamadılar iş yerlerinin stajyer maaşı ödemesi zorunlu mu yoksa istemediği taktirde ödeme yapmaya biliyorlar mı?

  1. Editör

   Meslek lisesi öğrencilerine stajyer maaşı ödenmesi zorunludur. Üniversite öğrencileri için stajyer maaşı ödenmesi zorunlu değildir.

   1. Tulin Doğan

    Zorunlu lise stajı yaptığımız yerden stajyer maaşı alamadığımız durumda nereye başvuru yapabiliriz?

    1. Editör

     Okul müdürlüğüne başvuru yapması gerekiyor. Okul da çözemez ise milli eğitim müdürlüğü üzerinden destek alabilirsiniz.

 2. Faruk

  Stajyer maaşı artık 550₺ mi olacak PTT de çalışıyorum da ben

  1. Editör

   2019 stajyer maaşı net 548.62 TL.

 3. İdil

  2019 meslek lisesi staj ücretlerinin listesini sitenize koyabilir misiniz?

  1. Editör

   2019 lise stajyer maaşı hesaplaması agi hariç net asgari ücretin yüzde 30 zu üzerinden yapılmaktadır. Elinizde örnek bir liste var ise iletişim sayfamız üzerinden göndermenizi rica ederiz.

 4. Ufuk

  Muhasebe öğrencisiyim haziran stajını erkene alsam alacağım para değişir mi?

  1. Editör

   Alacağınız stajyer maaşı değişmeyecektir.

 5. Berfin

  Ben sanat galerisindeyim ne kadar almam gerekiyor normalde 440₺ alıyordum

  1. Editör

   En düşük stajyer maaşının ödenmesi gerekir meslek lisesi öğrencisi iseniz.

 6. gül

  staj parası 15 tatilde kesilecek mi?

  1. Editör

   Kamu kuruluşları 15 günlük tatili ücretli izin olarak saymaktadır. Özel sektör içerisinde staj yapıyorsanız, stajyer olarak bulunduğunuz yerin muhasebe yada insan kaynakları birimi üzerinden daha doğru bilgiyi edinebilirsiniz.

 7. Nursen

  Staj maaşları ne zaman yatıyor?

  1. Editör

   Kamu kuruluşunda stajyer olarak çalışıyorsanız maaşınız ayın 15 ile 20’si arasında ödenmektedir. Özel sektör içerisinde staj yapıyorsanız çalıştığınız yerden bilgi almalısınız.

 8. Yunus Emre

  özel bir iş yerinden ayrılıp milli eğitim müdürlüğünün ek binasında staj yapmaya başladım normalde devlet kurumları %35 baz alarak 481 ₺ ücret ödemesi gerekiyordu fakat 435 ₺ aldım.(Belediyede staj yapıp bu ücreti alan arkadaşlarım var)Anlaşmalı olduğu için Halkbank üzerinden maaşımı alıyorum alma işlemim okulum yoklamamı milli eğitim müdürlüğüne gönderiyor daha sonra evrak işlerinden ödenek istenip okulun banka hesabına yatırılıyor okulun banka hesabından benim hesabıma geçiyor arada kesik atılma ihtimali var mıdır ?

  1. Editör

   Hesaplamada sorun olduğunu düşünmüyorum. Ay içerisinde mazeret izni v.s gibi eksik çalışmalar için maaş eksik hesaplanır. Eksik çalışma yoksa ve yine de maaşınız az ödeniyorsa ilgili yerlere itiraz ediniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.