Vergi Borcu Yapılandırma İnternetten Başvuru 2018


18 Mayıs 2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7143 Sayılı Kanunla 2018/Mart ayı ve öncesindeki trafik cezası borçları, öğrenim kredisi borçları, motorlu taşıtlar vergisi borçları kısacası tüm vergi borçları yeniden yapılandırılıyor. Yapılandırma başvuruları için son tarih 31 Temmuz 2018. 21 Mayıs 2018 tarihi itibariyle de vergi borçları için 7143 sayılı kanun başvuruları başladı. Bu yazımızda vergi borçları için 7143 yapılandırma başvurusunu nasıl yapabileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. 

Vergi borcu yapılandırma başvuru 2018 Nasıl Yapılır ?

Vergi yapılandırma başvurunuzu yapılandırma başvuru formu ile bağlı bulunduğunuz vergi dairesine yapabileceğiniz gibi 7143 başvurusunu internetten online olarak da yapabilirsiniz. Bu yazımızda biz vergi borcu yapılandırma internetten başvuruyu nasıl yapabileceğinizi ayrıntılı olarak anlatacağız.

Vergi yapılandırma başladımı, vergi affı başladımı ?

Vergi borçları için 2018 yapılandırma başvurusu 21 Mayıs 2018 tarihi itibariyle interaktif vergi dairesinde başladı. 01 Hazirandan itibaren ise yapilandirma başvurunuzu başvuru formu ile online yapabilirsiniz.

İnternetten vergi yapılandırma başvurusu 2018

İnternetten vergi borcu yapılandırma başvurusu için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

 • Öncelikle www.gib.gov.tr adresine giriş yapın. Buraya giriş yaptıktan sonra anasayfada Hızlı Erişim menüsü altında aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere 7143 Yapılandırma Başvurusu menüsünü göreceksiniz. Bu menüyü tıklayın.
7143-yapilandirma-basvuru
internetten-vergi-yapilandirma
 • Bu menüye tıklayarak sisteme T.C. kimlik numaranız ve E devlet şifreniz ile giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra ise aşağıdaki gibi yapılandırma başvuru ekranını göreceksiniz. Yapılandırma başvurusunu aşağıdaki resimde işaretlendiği üzere 7143 s. Kanun Kapsamındaki işlemler menüsünden yapabilirsiniz.

 • yukarıdaki resimde de göründüğü üzere ilgili menüde Başvuru yap kısmından yeni başvuru yapabilir, Başvurularım kısmından mevcut başvurunuzun durumunu öğrenebilir ve Vergi Dairesi Bazında borç bilgileri kısmından ise tüm vergi borçlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

7143 yapılandırma başvurusunu internetten yaptım ne zaman sonuçlanır ?

Vergi dairesi borç yapılandırma 2018 başvurusunu internet üzerinden yaptıktan sonra başvurunuz bağlı bulunduğunuz vergi dairesine düşer ve incelenir. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra yapılandırma başvurunuz onaylanır. Yapılandırma başvurunuzun ne durumda olduğunu Başvurularım kısmından takip edebilirsiniz.

7143 Vergi yapılandırma ilk taksit son ödeme tarihi ne zaman, yapılandırma ödemezsem ne olur ?

7143 Sayılı yasa kapsamında yapılandırdığınız 2018/Mart ayı ve öncesine ilişkin vergi borçlarınız için ilk taksit son ödeme tarihi 30 Eylül 2018. Peşin ödeme seçeneğini seçtiyseniz de ödemeyi 30 Eylül 2018 tarihine kadar yapmanız gerekiyor. Ödemediğiniz takdirde yapılandırma iptal edilir.

Eğer yapılandırma için taksitli ödeme seçeneğini seçtiyseniz ilk olarak yapılandırma kapsamındaki ilk iki taksidi vadesinde ve eksiksiz olarak ödemeniz gerekiyor. İlk iki taksitten sonraki taksitlerden de bir takvim yılında ikiden fazla taksidi vadesinde ödemez ya da geç öderseniz yapılandırmayı ihlal etmiş olacaksınız ve dolayısıyla yapılandırmanız bozulacaktır.

7143 Sayılı Kanun ile 2018/Mart ayı öncesine ait vergi borçlarınız için peşin ödeme seçeneğini seçebileceğiniz gibi 6,9,12 ve 18 taksitle de yapılandırma yapabilirsiniz. Taksit ödemeleri iki ayda bir yapılacak. Dolayısıyla da borcunuzu 36 aya kadar taksitlendirmiş olacaksınız. İlk taksit ödemesi için son tarihin ise 30 Eylül 2018 tarihi olduğunu yeniden hatırlatmak isterim.


47 Yorum
 1. Mustafa

  Vergi affı 2018 başladı mı?

  1. Editör

   31 Mart 2018 öncesine ait vergi borçlarınızı yapılandırmak için 31 Temmuz Salı gününe kadar Maliye bakanlığına başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuzu bağlı bulunduğunuz vergi dairesine yada yazımızda anlattığımız gibi gib.gov.tr adresi üzerinden yapabilirsiniz.

 2. recep

  başvurum 4 gün oldu hala yapılandırma işlemiiz devam ediyor diyr. kaç günde sonuçlanıyor. çok uzun sürerse gidip vergi dairesinden halledelim

  1. Editör

   Borç yapılandırma için vergi dairelerinin bir çoğunda aynı yoğunluk söz konusu. Bağlı bulunduğunuz vergi dairesi üzerinden yoğunluk hakkında bilgi alabilirsiniz.

 3. Ertan

  Vergi dairesi üzerinden yapmaktansa internet üzerinden vergi yapılandırması yapmak daha kolay.

 4. huseyın

  slm bır sey demek ıstıyorum ttafık borcum varda gecıkme faızı sılıcekmı ana para odunecek galıba bır de ınternetden basvuru yapdıyımız sonuc olduyu zaman gecıkme fazılerı sılırnırmı acaba

  1. Editör

   7143 Sayılı Yasa ile 31 Mart 2018 tarihine kadar tahakkuk eden trafik cezası borçlarınız için yeniden yapılandırma hakkınız var. Trafik cezası borcunuzun yapılandırma başvurusunu bağlı bulunduğunuz vergi dairesinden yapılandırma başvuru formu ile yapabilirsiniz.

 5. mehmet

  Öğrenim kredi borcunu bankaya taksitler halinde ödüyorum. Ana parayı yatırıp borcumu sıfırlamak mümkünmü

  1. Editör

   Öğrenim kredisi borcunuzu ödediğiniz bankaya giderek detaylı bilgi alabilirsiniz. Gecikme zammı yada vergi dairesine düşen bir borcunuz yok ise tüm borcunuzu tek seferde ödeyebilmeniz gerekmektedir.

 6. Cevo

  Ben girdim dediginiz gibi basvuru yap diyom hic sayfa falan acilmiyo

  1. Editör

   Vergi borcu yapılandırma sayfası üzerinde yoğunluk yada bakım çalışması yapılıyor olabilir. Gün içerisinden tekrar denemenizi tavsiye ederiz.

 7. Fatih

  Resen kapanmış eski şirket borcunu nasıl yapılandırabilirim

  1. Editör

   İnternet üzerinden e-bildirge sistemi ya da başvuru formu ile bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz.

 8. Dilek

  Vergi dairelerindeki yoğunluk nedeniyle oluşabilecek zaman kaybını nasıl önleyecekler peki? Ben ilk taksidi temmuz ayı itibariyle gerçekleştirdim. Ve maaşıma haciz uygulandı iki aydır kesinti yapılmakta. Vergi dairesindeki yoğunluk haziran ayı da devam ederse hala maaşımdan kesilmeye devam edecek mi? Yoksa temmuzun ilk takisiti mi alınacak???

  1. Editör

   Bu sorunun cevabını bağlı bulunduğunuz vergi dairesi üzerinden almanız daha doğru olacaktır. Benzer bir yoğunluk yeni nesil çipli kimlik kartı başvurularında yaşanmıştı. Nüfus müdürlüklerinin bir kısmı cumartesi ve pazar günleri çalışmaya devam etmiş ve yoğunluğun azalmasına destek olmuştu. İlerleyen günlerde benzer bir uygulama vergi daireleri içinde yapılabilir.

 9. sema

  merhabalar ben basvuruda bulundum gozuken borc üzerınden faız gıbı detaylan sılınecek odeme planı yapılacak sanırım

 10. Yavuz

  Oglum ceza evinde Nasıl yapılandırma yapabilirim babası olarak olurmu bilgi verirseniz sevinirim

  1. Editör

   Merhaba. İnteraktif vergi dairesinden kimlik bilgileri ile giriş yaparak yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

 11. Emirhan

  Dediginiz adımları yaptıım. Başvuruya tıklıyorum ama hiçbir şey gelmiyor açılmıyor olduğu gibi kalıyor hatta denemek için baska islemlerede tikladim hiçbir türlü sayfa açılmıyor

  1. Editör

   Vergi borcu yapılandırmasına olan yoğunluktan dolayı site geçici olarak işlemleri yerine getirmeyebilir.Belirli aralıklarla başvuru yapmayı deneyiniz.

 12. Alper

  başvuruyu internet üzerinden 18 taksit olarak yaptım yapılandırma işleminiz devam ediyor yazıyor. Şimdi ben bu başvuruyu iptal edip peşin ödeme seçeneğiyle değiştirebilir miyim?

  1. Editör

   Merhaba. Sistemden iptal seçeneği yok. Bağlı bulunduğunuz vergi dairesine dilekçe ile başvurarak peşine çevirtebilirsiniz.

 13. ÖZGE

  internet üzerinden yapılandırma işlemini taksitli seçerek oluşturdum fakat peşin ödemek istesek değiştirebilir miyiz acaba ödeme seçeneğini.

  1. Editör

   Merhaba. Vergi dairesine dilekçe ile başvurarak peşine çevirtebilirsiniz.

 14. suat

  28 Mart 2018 günü trafik cezam ve 2018 1.Taksit MTV borcum var ancak bunları yapılandırma kapsamına almıyor. Sorun ne olabilir.

  1. Editör

   Merhaba. Vergi daireniz ile görüşün lütfen. Görünmesi lazım normalde.

 15. ibrahim

  merhabalar, öğrenim kıradisi borcum toplam 8000 tl ve 18 taksitle odemek istiyotum aylık ne kadar ödeyeceğimi nasıl hesap edecegim .

  1. Editör

   Merhaba. Gecikme zammı ve faizin tamamı silinerek hesaplama yapılması gerekir. Anapara üzerinden enflasyona göre ve taksit farkına göre belirlenir ödeyeceğiniz tutar. Bağlı olduğunuz vergi dairesine giderek taksit seçeneklerine göre ödeme tutarı hesaplatabilirsiniz.

 16. Serkan

  Merhaba, internet üzerinden borçlarımı yapılandırdım. Ödeme için bankaya gittiğimde henüz işlem yapamadıklarını söylediler. Ödeme işlemi için bir başlangıç tarihi mevcutmudur. Bilgi alabilirmiyim.Tşkler,

  1. Editör

   Merhaba. Son ödeme tarihi ilk taksit için 31 Ağustos 2018. Bankalarda henüz açılmamış olabilir. Dilerseniz İnternet vergi dairesinden kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz.

 17. semih kurtaran

  aracım için internet üzerinden yapılandırma yaptım. tek ödemeli 30 eylül tarihi vade verdi. peki aracımı pazartesi satıcam . karşıma borç çıkar mı

  1. Editör

   Borç çıkma olasılığı yüksek. En doğru bilgiyi bağlı bulunduğunuz vergi dairesi üzerinden almanız daha doğru olacaktır.

 18. Atakan

  Mtv borç yapılandırma başvurusu kaç günde sonuçlanıyor?

  1. Editör

   Başvuru yapılan vergi dairesinin iş yoğunluğuna göre 5 ile 10 gün arasında işlem görebilmektedir.

 19. hulya

  merhaba ben yapilandurma basvurus yaptim fakat sorgulama yaptigimda tahakkuk jaydi yok dior odeme plani da cikti vergi borcu sorguladigimda vadesi gecmis bi kac borc gorunuyo hic bisey anlamiyirum ne karisik bi hizmey

  1. Editör

   Merhaba. Bağlı bulunduğunuz vergi dairesi ile görüşmeniz faydalı olacaktır. Sistemden kontrolü yapılsın. Ayrıca yapılandırma ödemesini de yine oraya yapabilirsiniz.

 20. hasan

  internet vergi dairesinden peşin ödeme seçeneğiyle yapılandırdım.Fakat şuan taksitle ödemek istiyorum ama değiştiremiyorum.Ne yapabilirim?

  1. Editör

   Bağlı bulunduğunuz vergi dairesi üzerinden gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

 21. Muhammet

  3 gün önce yapılandırma başvurusunda bulundum ve kabul edildi. Ama şimdi taksit sayısını değiştirmek istiyorm. Nasıl yapabilirim

  1. Editör

   Yapılandırma başvuru formu ile yeniden başvuru yapabilirsiniz. 31 Ağustos 2018 tarihine kadar değiştirme talebi verebilir.

 22. Soykan

  Ustume kayitli sirket vergi borcunu nasil yapilandirabilirm internetten dediginiz gibi yapinca sahis cikiyor onda da borcum gozukmuyor

  1. Editör

   Bilgilerinizi vergi dairesi üzerinden kontrol ettirebilirsiniz.

 23. mehmet cengiz

  ya ögrenım kredısinı taksıtlicem olmuyor taksit şeklini yazıyla yazındiyor yaptım gene olmadı

 24. petek

  24 temmuz da basvurdum. Hala Vergi Dairesinde Yapılandırma İşlemi Devam Ediyor yaziyor. 🙁

  1. Editör

   Merhaba. Yoğunluktan olabilir. Eğer biraz daha sürerse bağlı olduğunuz vergi dairesi ile görüşün.

 25. Serpil

  Iyi günler bugün eski trafik borcum için yapılandırma başvurusunda bulundum 31 temmuzda son gün başvuru sonucum eğer 31 temmuzdan sonra acıklanırsada sorun olmaz dimi sonuçda başvuru tarihleri arasında başvuru mu yaptım. Bırde bu üzerine eklenen faiz tamamiyle mi siliniyor yoksa bir kısmı mı ?

  1. Editör

   Merhaba. Önemli olan şu an için başvuru. Faizin tamamı siliniyor. Ayrıca anaparanın da yüzde 75 i tahsil ediliyor trafik cezalarında. Ödemeler de 30 Eylül 2018 tarihinde başlıyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.