Yeni Doğan Bebeğe Devlet Yardımı


Ülkemizde son dönemlerde sosyal devlet anlayışı kapsamında çok ileri seviyeye gelmiş durumdayız. Engelliler, kadınlar, çocuklar gibi pek çok konuda yeni düzenlemeler hayata geçirildi. Bunların en önemlisi de yeni doğan çocuklar için devletin sağladığı desteklerdir.

Yeni Doğan Bebeğe Devletin Sağladığı Yardım ve Destekler Nelerdir?

Öncelikle bu hakları liste halinde sayacak olursak,

  • Doğum yardımı
  • Süt parası
  • Kadınların doğum parası
  • Sağlık sigortası gibi sosyal yardımlar bulunmaktadır.

Doğum Yardımı

Yeni doğan bebeğin alabileceği en ön plana çıkan yardım doğum yardımıdır. Bu doğum yardımı sadece bir defaya mahsus olarak ödenen bir para olup, 2015 yılından sonra doğan çocukları kapsamaktadır. Ne kadar doğum parası alınacağına ise, doğan çocuğun evin kaçıncı çocuğu olduğuna dair değişkenlik gösterecektir.  İlk çocuk için doğum parası 300 TL olarak belirlenmiştir. İkinci çocuk için doğum yardımı 400 TL olarak belirlenirken, üçüncü çocuk için ise bu yardım 600 TL olarak belirlenmiştir.

2015 yılı 15 mayıstan önce doğan çocuklar doğum yardımı alamazken, 2015 yılından sonra doğacak çocukların yardım parası hesaplanırken 2015 yılı öncesinde doğan çocuklar da sıralamaya dahil olacaktır.

Yani 2015 yılından önce bir çocuğunuz oldu ve 2015 yılından sonra bir çocuğunuz daha oldu. İlk çocukta doğum yardımından faydalanamadığınız halde ikinci çocuk 2015 yılından sonra olduğu halde ve ikinci çocuk olduğu için 400 TL yardım alınacaktır. Ya da başka bir örnek verecek olursak 2015 yılından önce iki çocuğunuz oldu ve 2015 yılından sonra bir çocuğunuz daha oldu. İlk iki çocuk için doğum yardımı alamadınız fakat üçüncü çocuk 2015 yılından sonra olduğu için ve üçüncü çocuk olduğu için 600 TL olarak doğum yardımı alacaksınız demek oluyor.

Doğum yardımı ile ilgili başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılmalıdır. İlgili işlem süreci tamamlandıktan sonra, anne TC. vatandaşı ise annenin adına yatırılacaktır. Anne TC. vatandaşı değil ise babanın adına yatırılacak, anne de bu parayı PTT şubelerinden kimliğini ibraz ederek alabilecektir.

Yeni Doğan Emzirme Parası

Tek sefere mahsus olmak üzere yeni doğan bebeğe devletin sağlamış olduğu diğer bir yardım ise, emzirme parasıdır. Emzirme parasını almak için, herhangi bir başvuru yapmaya gerek kalmadan Ziraat bankasında annenin adına açılacak bir hesap ile para hesaba yatacaktır. 2017 yılında emzirme parası olarak annelere ödenen para 133 TL’dir. Bu parayı almak için annenin çalışıyor olması ya da çalışmıyor olmasının hiçbir önemi yoktur. Çalışan anneler de bu parayı alabilecek, çalışmayan anneler de bu parayı alabilirler.

Doğum Raporu Parası

Bu konu sadece çalışan anneleri ilgilendiren bir konudur. Çünkü doğum raporu parası çalışan annelerin hamileliği boyunca çalışamadığı doğum izni tarihlerine ait ücretleridir.

Doğum yapacak olan hamile çalışan kadınlara devlet doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 4 ay izin vermektedir. Bu süre zarfında anne adayının sigortası işlemektedir fakat maaş alamamaktadır. Bu alınamayan maaşın 3’te 2’si doğum sonrasında devlet tarafından anne adayına brüt maaş üzerinden hesaplanarak ödenecektir. Bu para annenin maaş parası olup, sonradan devlet tarafından toptan ödenen bir rapor parasıdır. Halk arasında doğum parası olarak bilinen para anne adayının maaşına göre değişkenlik göstermektedir.

Daha önceleri bebekleri olduğu için işten ayrılmak zorunda kalan anneler için de önemli bir fırsat olan bu uygulama, çalışmayan anneler için de önemsenecek bir yardım olarak görülmektedir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.