Doğum Parası Ne Kadar 2019


Doğum parası ne kadar ? Bu soru doğum yapacak anne ve ya baba tarafından sıklıkla sorulmakta. Ülkemizde son dönemlerde sosyal devlet anlayışı kapsamında çok ileri seviyeye gelmiş durumdayız. Engelliler, kadınlar, çocuklar gibi pek çok konuda yeni düzenlemeler hayata geçirildi. Bunların en önemlisi de yeni doğan çocuklar için devletin sağladığı desteklerdir.

Doğumdan ya da hamilelikten kaynaklı olarak emzirme yardımı, doğum yardımı, SGK doğum parası gibi birçok ödenek yapılmaktadır. Bu yazımızda hem anneye hem de babaya yapılan tüm ödenekleri tek başlık altında bulabilirsiniz.

2019 doğum parası

Hamilelik ve doğumdan kaynaklı olarak yapılan birçok ödenek bulunmaktadır. Öncelikle bu hakları liste halinde sayacak olursak,

  • Doğum yardımı,
  • Süt parası,
  • Kadınların doğum parası olarak sayabiliriz.

Şimdi ayrı başlıklar halinde tüm yardımların güncel tutarları ve nasıl alabileceğiniz konusunda bilgi vermeye çalışalım.

Doğum yardımı 2019

Yeni doğan bebeğin alabileceği en ön plana çıkan yardım doğum yardımıdır. Bu doğum yardımı sadece bir defaya mahsus olarak ödenen bir para olup, 2015 yılından sonra doğan çocukları kapsamaktadır. Ne kadar doğum parası alınacağına ise, doğan çocuğun evin kaçıncı çocuğu olduğuna dair değişkenlik gösterecektir.

2019 doğum parası ne kadar ?

İlk çocuk için doğum parası 300 TL olarak belirlenmiştir. İkinci çocuk için doğum yardımı 400 TL olarak belirlenirken, üçüncü çocuk için ise bu yardım 600 TL olarak belirlenmiştir.

2015 yılı 15 mayıstan önce doğan çocuklar doğum yardımı alamazken, 2015 yılından sonra doğacak çocukların yardım parası hesaplanırken 2015 yılı öncesinde doğan çocuklar da sıralamaya dahil olacaktır.

Yani 2015 yılından önce bir çocuğunuz oldu ve 2015 yılından sonra bir çocuğunuz daha oldu. İlk çocukta doğum yardımından faydalanamadığınız halde ikinci çocuk 2015 yılından sonra olduğu halde ve ikinci çocuk olduğu için 400 TL yardım alınacaktır. Ya da başka bir örnek verecek olursak 2015 yılından önce iki çocuğunuz oldu ve 2015 yılından sonra bir çocuğunuz daha oldu. İlk iki çocuk için doğum yardımı alamadınız fakat üçüncü çocuk 2015 yılından sonra olduğu için ve üçüncü çocuk olduğu için 600 TL olarak doğum yardımı alacaksınız demek oluyor.

Doğum yardımı ile ilgili başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılmalıdır. İlgili işlem süreci tamamlandıktan sonra, anne TC. vatandaşı ise annenin adına yatırılacaktır. Anne TC. vatandaşı değil ise babanın adına yatırılacak, anne de bu parayı PTT şubelerinden kimliğini ibraz ederek alabilecektir.

SGK emzirme parası 2019

Tek sefere mahsus olmak üzere yeni doğan bebeğe devletin sağlamış olduğu diğer bir yardım ise, emzirme parasıdır. Bu yardımın ödenebilmesi için anne ya da babanın doğum öncesinde son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigorta ya da bağkurunun olması ve bağkur kapsamında prim borcunun olmaması gerekiyor. 2019 yılında emzirme parası olarak annelere ödenen para 180 TL’dir.

Emzirme parasını almak için, herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yok. Doğum olduktan sonra hastane tarafından emzirme raporunun sisteme kaydedilmesi ve çocuğun Nüfus kaydının da tamamlanmasının ardından SGK tarafından ödeme yapılır. Ödemeler PTT’den alınır. Eğer SGK şahıs ödemeleri banka sisteminde tanımlı banka hesabınız mevcutsa ödemeleriniz tanımlı banka hesabınıza aktarılır.

SGK emzirme yardımı başvurusu yapmak ve güncel tutarlar hakkında bilgi edinmek için hemen https://www.finanslayin.com/sut-parasi-ne-kadar-2019/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çalışan anneye doğum parası 2019

Bu konu sadece çalışan anneleri ilgilendiren bir konudur. Çünkü doğum raporu parası çalışan annelerin hamileliği ve doğum sonrası  çalışamadığı doğum izni tarihlerine ait ücretleridir.

Doğum yapacak olan hamile çalışan kadınlara devlet doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 4 ay izin vermektedir. Bu süre zarfında anne adayının sigortası işlemektedir fakat maaş alamamaktadır. Bu alınamayan maaşın 3’te 2’si doğum sonrasında devlet tarafından anne adayına brüt maaş üzerinden hesaplanarak ödenecektir. Bu para annenin maaş parası olup, sonradan devlet tarafından toptan ödenen bir rapor parasıdır. Halk arasında doğum parası olarak bilinen para anne adayının maaşına göre değişkenlik göstermektedir.

Daha önceleri bebekleri olduğu için işten ayrılmak zorunda kalan anneler için de önemli bir fırsat olan bu uygulama, çalışmayan anneler için de önemsenecek bir yardım olarak görülmektedir. Eğer aşağıda belirtilen şartlar sağlanıyorsa  asgari ücret üzerinden primleri ödenen anneye 2019 yılında ödenecek SGK doğum rapor parası tutarı 6370 TL olacaktır.

Bağkurlu anneye doğum parası 2019

Bağkurlu annelere de doğum öncesinde en az 90 gün bağkuru olması ve geçmiş prim borçlarının olmaması durumunda SGK tarafından doğum öncesi ve sonrası olmak üzere toplam 112 günlük ödeme yapılır. Şirket ortaklığı ve isteğe bağlı kapsamında bağkurlu olanlar bu haktan yararlanamamakta.

Doğum parası alma şartları

Çalışan anneye doğum parasından yararlanabilmek için annenin doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta ya da bağkurunun olması şartı aranır.

Doğum parası sorgulama 2019

Yukarıda bahsi geçen tüm ödeneklerin sorgulamasını e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz.

  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan doğum yardımı sorgulamasını https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-politikalar-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama bağlantısını kullanarak,
  • SGK emzirme yardımı sorgulamasını https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama bağlantısını kullanarak,
  • Çalışan anneye doğum parası sorgulamasını ise https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme bağlantısını kullanarak yapabilirsiniz.

Doğum parası ne kadar 2020

01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında yukarıda belirtilen ödeneklerin tutarları aşağıdaki gibi olacaktır;

  • Doğum yardımı birinci çocuk için 300, ikincisi için 400, üçüncüsü için de 600 lira olarak ödenmeye devam edecek.
  • Emzirme yardımı 200 liraya yükselecek.
  • Çalışan anneye doğum parası ise asgari ücretli çalışan ya da primi asgariden ödeyen bağkurlu için 6970,00 TL ye yükselecek.

Uyarı: Emzirme parası ve çalışan anne doğum parası tahminidir. Netleştiğinde güncellenecektir.

Doğum parası hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.