Yurt dışı Borçlanma Torba Yasa 2019


Yurt dışı borçlanması yapacaklar dikkat. Elinizi çabuk tutun. Zira Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verilen yasa teklifi aynen kabul edilirse borçlanma yaparak yüksek emekli maaşı hayal olacak. Ayrıca borçlanma tutarları da en az %40 yükselecek.

Yurt dışında Türkiye ile uzun vade diğer adı ile emeklilik sözleşmesi imzalamış anlaşmalı ülkelerde çalışan ya da ikamet eden Türk vatandaşları bu süreleri Türkiye’de hizmetten saydırarak emekli olabilmekte ve hatırı sayılır yüksek maaşlar alabilmekte. Hükumet ise artan Sosyal Güvenlik açığını önlemek amaçlı bir takım düzenlemeler yapacak. Torba yasada borçlanma işlemleri hakkındaki önemli maddeleri yazımızın devamında edinebilirsiniz.

Yurt dışı borçlanma kalkacak mı?

TBMM’ye verilen torba kanunda borçlanma hakkının tamamen kaldırılmasına ilişkin bir düzenleme yer almamakta. Geçtiğimiz yıl Sosyal Güvenlik Kurumu tamamen kaldırmayı gündemine almıştı ancak bu yönde bir düzenleme yapılmamıştı. Borçlanma hakkı devam edecek ancak biraz zorlaşacak gibi duruyor. Getirilecek değişiklikleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yurt dışı borçlanmada neler değişecek?

Borçlanma başvurularında yapılacak en önemli değişikliklerden birisi yurt dışındaki sigorta girişinin artık Türkiye’de sayılmayacak olması. Mevcut uygulamada yurt dışında girişi Türkiye’de de kabul edilen ülkelerde çalışması olanlar bu giriş tarihine ve Türkiye’deki emeklilik şartlarına göre borçlanma yapabilmekte idi. Yasal düzenleme ile beraber artık bu ülkelerdeki başlangıçlar Türkiye’de kabul edilmeyecek. Türkiye’de giriş varsa bu giriş üzerinden giriş yoksa bağkur üzerinden borçlanma işlemleri tamamlanacak.

Bir diğer önemli değişiklik ise borçlanma tutarlarının yaklaşık olarak %40 artması ile ilgili olacak. Şu anda günlük en az borçlanma 27,28 lira. En yüksek ise bunun 7,5 katı. Ancak torba kanundaki düzenleme kabul edilirse en düşük borçlanma 2019 yılı için en az 38,37 lira olacak. Böylece 360 gün borçlanarak birisi 98 bin yerine 138 bin liraya yakın ödeme yapacak.

Yurt dışındakilere erken emeklilik düşük maaş

Mevcut yasada 2000 öncesindeki ev hanımlığı ya da yurt dışı çalışma ve ya işsizlik sürelerini borçlananlar 2019 yılı verilerini esas aldığımızda ortalama 2000 lira emekli maaşı almaktalar. Düzenlemenin geçmesi ile beraber yüksek emekli maaşı da hayal olacak. Erken emeklilik hakkı verilecek ancak maaş da düşük olacak. Emeklilik yaşının sabitlenmesi kadınlar için 50 erkekler için ise 55 olması gündemde.

Borçlanma başvurusu yapacaksanız bu ayın sonuna kadar başvurun. Zira gelecek aydan itibaren önemli sürprizler ile karşılaşma ihtimaliniz yüksek görünmekte.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.