Biyomedikal Mühendisliği Maaşları 2019


Gelişen teknoloji aynı zamanda sağlık sektörünün de doğru orantıda gelişmesini sağlayarak birçok yeni mesleğin ortaya çıkmasına ve gelişmesine neden olmuştur. Biyomedikal mühendisliği de bu mesleklerden bir tanesidir. Biyomedikal mühendisliği halkımız tarafından sağlık mühendisi olarak bilinmektedir. Sizlere bu yazımızda 2019 yılı Biyomedikal Mühendisliği Maaşlarından bahsedeceğiz

Ülkemiz son yıllarda sağlık alanında oldukça büyük gelişimler gerçekleştirmiştir. Gün geçtikçe yabancı ülkelerden gelen hastaların ülkemizde rahatlıkla tedavi olduğunu görebilmemiz mümkündür. Birçok mesleğin içerisinde bulunduğu sağlık sektörü kullanılan elektronik cihazlar üzerinde uzmanlaşan biyomedikal mühendisliğini de içerisinde barındırmaktadır. Birçok kişi için ise biyomedikal mühendisliği ücretleri merak konusu olmuştur.

Biyomedikal Mühendisliği Nedir?

Biyomedikal mühendisliği günümüzde birçok kişi tarafından tam olarak bilinmemektedir. Fakat insan sağlığı ve tedavisi açısından oldukça önem arz eden meslekler arasında yer almaktadır. Biyomedikal mühendisliği insan sağlığı ve tedavisini temel alan ve geliştirmeye yönelik çalışmalarda bulunan sistematik bir bilim dalıdır. Biyomedikal mühendisleri pek çok alanda tıbbi cihaz geliştirerek tıbbın geliştirilmesine ve insanların tedavi edilmesine yardımcı olmaktadırlar.

Biyomedikal mühendisliği ülkemizde içerisinde biyoloji ve tıp uygulamalarını içeren bir bilim dalı olarak bilinmektedir. Biyomedikal Mühendisliği bölümü ülkemizde yer alan yeni bölümler arasında yer almaktadır. Bu bilim dalı aynı zamanda tıbbi cihazlar üzerinde kök hücreyi ortaya koyan bilim dalı olarak bilinmektedir. Biyomedikal mühendisliği içerisinde, biyomühendislik ve klinik mühendislik gibi pek çok alt dalı da içermektedir. Biyomühendisler aynı zamanda elektronik konusunda da uzmanlaşmış kişilerdir. Özellikle teknolojik tıbbi cihazların bakım ve onarımının gerçekleştirilmesinde büyük rol sahibidirler.

Biyomedikal Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Biyomedikal mühendisleri hem kamu üzerinde hem de özel sektör üzerinde kolaylıkla iş sahibi olabilmektedirler. Bunun en büyük sebeplerinden birisi ise biyomedikal mühendislerinin tıbbı cihazlar üzerinde gerçekleştirmiş oldukları bakım ve onarım işlemleridir.

Biyomedikal ücretleri özel sektörde yaklaşık olarak 2 bin 800 TL ile 3 bin 500 TL arasında değişim göstermektedir. Bunun yanı sıra çalışma düzeyiniz ve tecrübenize göre işveren tarafından bu ücret artırılabilmektedir. Kamu da ise durum özel sektör ile neredeyse aynı düzeydedir. 657 sayılı kanuna tabi olan bir biyomedikal mühendisi yaklaşık olarak 3 bin 500 TL maaş almaktadır. 2019 yılında bakıldığında ise biyomedikal mühendislerinin maaşlarında yaklaşık olarak 500 TL tutarında bir zam yapılacağı tahmin edilmekte ve hem kamu için hem özel sektör için maaş Aralığının 3500 TL ile 5000 TL arasında olması beklenilmektedir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.