Ev Hanımı Sigortası Primi Ne Kadar 2018


Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta ödeyerek emekli olma imkanları bulunmaktadır. Ayrıca ev hanımları sigortasında ödenen prim tutarı da isteğe bağlı sigorta kolları içerisinde aylık olarak en düşük primi ödeyeceğiniz sigorta koludur. Bu yazımızda ev hanımları için 2018 aylık sigorta priminin ne kadar olduğu ve ev hanımlarına sigorta 2018 emeklilik şartları konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Ev hanımları sigortası aylık primi ne kadar 2018, evde elişi yapan kadınlar ne kadar prim öder 2018?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek aylık prim tutarları brüt asgari ücrete göre hesaplanıyor. Brüt asgari ücret ise 2018 yılının tamamı için 2029,50 TL olarak belirlendi. Dolayısıyla ev hanımı sigortası kapsamında prim ödüyorsanız ya da ödeyecekseniz 2018 yılı sonuna kadar ev kadını sigorta primini aynı tutardan ödeyeceksiniz.. 2018 yılında isteğe bağlı ev hanımları sigortası kapsamında ödeyeceğiniz aylık en düşük prim tutarı 541,20 TL olacakken ev hanımları için isteğe bağlı sigorta en yüksek prim tutarı ise aylık 4059,00 TL olacaktır.

Eğer emekli olduğunuzda yüksek emekli maaşı almak istiyorsanız ev hanımları sigorta prim ücretini dilediğiniz tutar kadar yükseltebilirsiniz.

Ev hanımı isteğe bağlı sigorta kolunda prim ödemeniz halinde ödenen primler hizmetinize bağkur olarak işlenir. Yani bu bağkur isteğe bağlı sigorta olarak da nitelendirilebilir.ev hanımı bağkur primi ne kadar 2018 sorusunun cevabı da yukarıda vermiş olduğum tutarlar.

Ev hanımları isteğe bağlı sigortalı olma şartları ile emeklilik şartları nelerdir?

Ev hanımları isteğe bağlı sigorta primi ne kadar konusuna değindikten sonra geldik ev hanımı sigorta şartlarına.Ev hanımı isteğe bağlı sigorta 2018 şartları çok da zor değildir.

Ev hanımı sigorta primi kapsamında prim ödeyerek emekli olmak istiyorsanız aktif esnaflık vergi kaydınızın ya da Ziraat Odalarında çiftçilik kaydınızın olmaması olmazsa olmaz şartlarından birisidir. Ayrıca evde el işi, dantel, süs eşyası yapıp kendi imkanlarınız ile satıyor olmanız gerekmektedir. Tabi bunun denetimini kimse yapmıyor. Yani burada sizin beyanınız önemli.

Başvuru için öncelikle vergi dairesine giderek gelir vergisinden muaf olduğunuza dair belgeyi alıyorsunuz. Yine bağlı olduğunuz Ziraat odası/Tarım müdürlüğünden çiftçilik kaydınızın olmadığına dair belge alacaksınız. Bunların haricinde ise kimlik fotokopiniz ile isteğe bağlı sigorta başvuru formu istenecektir. Formu aşağıda vermiş olduğumuz linkten indirebilirsiniz.

Başvuru Formu İndir

Formda “193 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin (6) numaralı bendinde sayılan işleri yapmam nedeniyle isteğe bağlı sigortalı olmak istiyorum.” kısmını işaretlemeniz gerekiyor.

Ev hanımları nasıl emekli olur, 25 yıl evli kalanlar emekli olabilir mi?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere eğer ev hamımları için isteğe bağlı sigorta kapsamında prim ödüyorsanız ödediğiniz primler bağkur hizmeti olarak değerlendirilir. Bağkurdan normal emeklilik için 9000 günü tamamlamanız gerekirken yaştan emeklilik için ise de 5400 günü tamamlamanız gerekir. Emekli olacağınız tarih de tabi ki bağkur ilk başlangıç tarihine göre belirleniyor. Emekli olacağınız tarihi bize sorabilirsiniz.

Eğer ssk kapsamında emeklilik düşünüyorsanız ev hanımları isteğe bağlı sigortası yerine ya bir işyerinde sigortalı çalışmanızı ya da ek 5 tarım isteğe bağlı sigorta kapsamında prim ödemenizi tavsiye ediyorum. Çünkü sskda emeklilik şartları bağkura göre daha esnektir. Ayrıca emekli olduğunuzda da yüksek emekli maaşı almak istiyorsanız sigortalı olarak çalışmanızı tavsiye ederim. Zira isteğe bağlı sigorta ödenen dönemler emekli maaşına olumsuz yönde etki etmekte.

Gelelim 25 yıl evli kalana emeklilik meselesine. Geçtiğimiz yıl Cumhuriyet Halk Partisi tarafından en az 25 yıl evli kalanlara sigorta girişinin de olması koşulu ile borçlanma yaparak emekli olabilmesini içerren bir düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulmuştu. Ancak bu düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmedi. Eğer düzenleme kabul edilseydi evlilikte 25 yılını tamamlamış ve daha önce sigorta girişi olmuş kadınlar kalan süreleri borçlanabilecek ve erken emekli olma hakkına sahip olacaktı.

İsteğe bağlı sigorta emekli maaşı ne kadar?

Eğer ev hanımları isteğe bağlı sigorta primi 2018 kapsamında prim ödemesi yapıyorsanız 2018 ve önceki yıllar verileri esas alınarak yine 2018 yılında emekli olmanız halinde alabileceğiniz ortalama emekli maaşı 600-800 TL arasında olacaktır. Öyle şey olur mu, 600 lira emekli maaşı mı olur sorusunu sorduğunuzu biliyorum. Evet oluyor. Peki neden mi?

Ev hanımı sigorta primi 2018 yılında günlük brüt asgari ücretin 25 günlük kısmı üzerinden ödeniyor. Dolayısıyla brüt asgari ücret aylık 2029,50 TL iken sizin emeklilik kazancınıza yansıyacak tutar 1691,25 TL oluyor. Hal böyle olunca da normal sigortalıya göre alabileceğiniz ortalama emekli maaşı %20-25 arasında daha düşük oluyor. Tabi 25 günlük kısım her yıl bir gün arttırılacak ve siz 2023 yılında bu sigorta kolu kapsamında 30 tam gün üzerinden prim ödemesi yapacaksınız. Ancak o tarihe kadar bu sigorta kolu kapsamında prim ödemesi yaptığınızda ortalama emekliliğe esas kazancınızın düşeceğini ve emekli olduğunuzda düşük emekli maaşı almanıza neden olacağını özellikle belirtmek isterim.

Çözümü de oldukça basit. Prim ödeme tutarınızı yükselterek bu kaybın önüne kısmen geçebilirsiniz.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.