Findeks Kredi Notu Nedir? Para Ödemeye Gerek Var mı?


Kredi kullanmak için bankaya başvuru yaptığınız zaman banka öncelikle sizin kredi notunuza bakacaktır. Findeks kredi notu olarak adlandırılan bu not, kişinin ödemeler konusundaki alışkanlıklarını ve performansını yansıtmaktadır.

Bu bakımdan kredi talebinde bulunan kişinin ödeme performansını gösteren bir risk raporudur demek mümkündür. Ayrıca findeks kredi notu için başvuruda bulunan  kişiye referans olan kredi raporunun sayısal bir özeti demek de yerinde olur. Bankaların Findeks kredi notunu referans almalarındaki amaç kişileri risk bakımından sıraya koymak ve bu şekilde değerlendirmektir.

Findeks Notu Önemi

Bu sebeple de findeks kredi notunun düşük çıkması kişinin geçmişteki ödeme alışkanlıklarının olumsuz olduğunu gösterdiğinden bankalar bu bireylere kredi onayı vermemektedir.  Ancak kredi notu yüksek olan kişilerin de ödeme alışkanlıklarının düzenli olduğu yönünde bir referans notu ile karşılaşırsalar kolayca kredi vermektedirler. Findeks kredi notu hesaplanırken geçmiş ödemelerde gecikmesi olmayan,  tüm ödemelerini zamanında hatta zamanında önce yapan bireyler risk grubuna  girmeyen bireyler olduğu için puanları yüksek olarak hesaplanmaktadır.

Findeks Notu Neden Düşer?

Oysa ödemelerini zamanında yapmayan,  gecikmeli ödemeleri bulunan bireyler ise çok riskli bireyleri olduğu için puanları düşük olarak hesaplanmaktadır. Bankalar bireyleri kredi verirken sadece Findeks kredi notuna bakarak değerlendirme yapmamaktadır. Kredi talebinin olumlu ya da olumsuz bir şekilde karşılanması için çizginin nerede çekileceğine dair bir takım ölçütleri de gözünde bulundurmaktadır.

Findeks Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks kredi notu oluşturulurken detaylı bir istatiksel çalışma yapılmakta ve rapor bu şekilde geliştirilmektedir.  Kredi sağlarken kuruluşlar Findeks kredi notunu isabetli kararlar vermek ve kayıplarını en aza indirmek amacıyla kullanılırlar. Böylece maliyetlerini azaltarak karlılıklarını artırma amacı geçmektedirler. Risk raporu ise gerek güzel kişiler gerekse gerçek kişiler için tüm finans kuruluşlarından kullanılmış olan krediler ile ilgili geçmiş ödeme performansını yansıtan bir üründür. Risk raporu sayesinde bankalar daha sağlıklı değerlendirmeler yapmaktadır.  Raporlarda kişilere ait aylık periyodik ödemeler ve kullanılan krediler yer almaktadır.

Bu müşteri bilgileri Türkiye’de faaliyet gösteren tüm finansal kuruluşlar ile paylaşılmaktadır. Bireylerin raporu hakkında fikir sahibi olması ve mevcut Findeks kredi notunu bilmesi kredi kullanmak istediği zaman kredisini onay alıp alamayacağını bilmesi için önemlidir.  Findeks kredi notu 0-1900  puan aralığında bir nottur.  Bireyler bu aralıkta nerede olduğunu bilerek kredi başvurusunda bulunabilirler.  Bankaların ve finansal kuruluşların pek çoğu 1500 puan ve üzerinde  Findeks kredi notu olan bireylere kolayca kredi imkânı sağlamaktadır.  Ancak kredi puanı 1000 puanın altında olan bireyler bankalardan ve çeşitli finansal kuruluşlardan kredi imkânından yararlanın almamaktadır.

Findeks Genel Bilgiler

Findeks kredi notu güvenilirliği konusunda da bireylerin gerekli araştırmayı yapması yine onların faydası olacaktır.  Findeks kredi notu aylık periyotlardaki ödemelere bakılarak oluşturulduğu için ay içerisinde ödemenizi yapmış olsanız bile bir önceki ayın puanı risk raporu da yansıyacağını çok gerçeklik bir sonuçta karşılaşmayacaksınız. Yine Findeks kredi notu oluşturulurken bankalarla yeterli iletişim sağlanmasına bağlı olarak ödemeniz olmadığı halde ödenmesi gereken borcunuzun olduğunu reis raporunuz da görebilirsiniz.  Bu durumda yeni risk raporunu güvensiz bir hale getirmektedir.  Risk raporunda eğer gerçekten örtüşmeyen bir sonuç olduğunu düşünüyorsanız bu konuda Findeks başvuru yaparak yanlışlığın düzeltilmesini talep edebilirsiniz.

Findeks kredi notu ve risk raporu ayın başı ve sonundaki ödemelere bağlı olarak oluşturulmaktadır.  Bir aylık süreçte yapılan ödemeler ay sonunda kredi notuna yansımaktadır.  Her ayın sonundan itibaren almış olduğunuz kredi raporunu sizin gerçek kredi notunuzu yansıtır.  Ancak bulunduğunuz ay içerisindeki kredi notunuzu bir sonraki ay öğrenme şansına sahipsinizdir.  Bu bakımından da kredi notunuzu bir ay geriden geldiğini düşünerek gerekli hamleleri yapmanız sizin faydanıza olacaktır.


2 Yorum
  1. Bahadır

    kkp düşuk kıredi alamıyorum bana yardımcı olabilirmisiniz

    1. Editör

      Sitemizde genel bilgiler vermekteyiz. Danışmanlık hizmeti vermemekteyiz. Maaş aldığınız banka şubesine giderek banka danışmanlarından detaylı bilgi almanız daha doğru olacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.