Genel Sağlık Sigortası GSS Nedir?

Zorunlu GSS nedir?


1 Ocak 2012 tarihinde sigortalı bir işte çalışmayan vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için Genel Sağlık Sigortası yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Kamuoyunda sık sık GSS ile ilgili haberlerin yer alması, GSS hakkında fikir sahibi olmayan pek çok vatandaşın çıkabilecek borç nedeni ile telaşa düşmesine yol açmıştır. Yazımızda GSS ile ilgili detaylara yer vererek merak edilen sorulara cevap vereceğiz.

GSS Nedir?

Sağlık güvencesi bulunmayan vatandaşların sisteme alınması amacıyla yapılan düzenleme ile hayatımız giren GSS kavramı, verilere göre 3 milyondan fazla vatandaşımızı kapsamaktadır. GSS nedir kimler yaptırmalı sorusuna birkaç istisna dışında genel bir cevap verilmesi gerekirse; 18 yaşını doldurmuş ve sigortası olmayan herkes GSS yaptırmalıdır.

Sigortalının çocukları lise ve dengi kurumlarda eğitim görüyorsa 20 yaşını geçtiğinde, yükseköğretim kurumlarında öğrenim görüyorsa 25 yaşını geçtiğinde GSS yaptırmak durumundadır. Kız çocukları istisna olarak tutulmuş olup bakmakla yükümlü bulunan kişiler arasında bulunması nedeni ile öğrenim görmemesi halinde bile GSS yaptırmak mecburiyetinde değildirler.

Zorunlu GSS Nasıl İptal Edilir?

Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişiler için zorunlu olan GSS iptalinin yapılabilmesi için kişilerin sigorta girişinin bulunması gerekmektedir. Sigorta girişi yapılan kişiler otomatikman sosyal güvence sahibi olacakları için herhangi bir işlem yapmadan sistemden otomatikman GSS iptal edilmektedir. Sıkça karşılaşılmasa da çalıştığım halde GSS borcu çıkıyor şikayetleri duyulabilmekte, bu durumla karşılaşanlar için SGK itiraz yolunu açık tutmaktadır. Genellikle bu tip durumlarda kanunun yürürlüğe girdiği tarihten geçmiş 5 ay içerisinde çalışılmayan zamanlar için GSS borcu çıkartılmaktadır.

Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında iş mahkemeleri aracılığı ile GSS iptal davası açılabilmektedir. Açılacak dava süresince GSS takibi devam etse de dava sonuçlanınca haklı olunması durumunda kurumun çıkardığı borçlar silinecektir.

GSS Borçları Ödenmezse Haciz Gelir Mi?

Gelir testi yaptırdığı halde genel sağlık sigortası prim borçlarını ödeyemeyen pek çok kişi GSS borcu ödenmezse ne olur sorusunun yanıtını aramaktadır. 60 günü aşan GSS prim borcu bulunanların sağlık hizmetlerinden faydalanamayacaklardır. Hastanelere müracaat edildiğinde gerçekleştirilecek sağlık işlemleri ve ilaç alımları için para ödenmesi gerekecektir.

Sağlık hizmetlerinden faydalanılmamasının yanı sıra GSS borçlarından haciz gelir mi sorusuna yanıt olarak SGK’nın haciz yolu ile alacağını tahsil etme yetkisinin bulunduğunu belirtmekte fayda vardır. Gelir testi yaptırılması halinde aylık olarak yansıtılan GSS borçları düzenli ödemek sağlık hizmetlerinden faydalanılabilme imkanı sağlamasının yanı sıra yasal takibe düşülmesini önleyecektir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.