Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşları 2020

Tıbbi Görüntüleme Teknikerleri son dönemlerde gündemde olan ve birçok üniversitenin bünyesine eklemiş olduğu bölümler arasında yer almaktadır. Tıbbi görüntüleme teknikerleri genellikle hastalardan alınan ve radyolojik yöntemler kullanılarak ortaya konulan tetkikleri gerçekleştirmektedir. Sizlere bu yazımızda 2020 yılı Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşlarından bahsedeceğiz.

Gelişen teknoloji ile aynı zamanda sağlık sektörünü de olumlu yönde oldukça çok etkilemiştir. Birçok tetkikin teknolojik icatlar ile birlikte gerçekleştirildiği aşikardır. Tıbbı görüntüleme teknikerleri ise bu işin hastanede çalışan uzmanları olarak adlandırılabilir. Tıbbı görüntüleme teknikerleri muayene işlemi tamamlanmış olan hastalardan istenilen ve radyolojik yöntemler ile birlikte tespit edilmesi mümkün olan tetkiklerin gerçekleştirilmesini sağlayan personellerdir.

Nasıl Tıbbı Görüntüleme Teknikeri Olunur?

Tıbbı görüntüleme teknikeri olmak için ilk olarak sağlık meslek yüksek okullarının 2 yıllık olan önlisans programlarından mezun olmanız gerekmektedir. Bu bölümde hem teorik hem de uygulamalı olarak temel tıp dersleri almaktasınız.  Bunların yanı sıra radyasyon, radyasyondan korunma ve tıbbı görüntüleme cihazlarını kullanma ve yapısını öğrenme konusunda oldukça iyi bir eğitim alınması gerekmektedir. Ayrıca DGS kapsamında ilgili bölüme geçiş yapılarak bu alanda yükselme de mümkün olmaktadır.

Tıbbı Görüntüleme Teknikeri Görevleri ?

Tıbbı Görüntüleme Teknikeri ile ilgili olarak tanımı yukarıda belirtmiştik, kamu veya özel hastane bünyesinde faaliyet gösterebilen teknikerlerin yapması gereken bazı görevler bulunmaktadır. Bunları kısa bir şekilde listelemek gerekirse;

  • Radyolojik Tespitleri Yerine Getirmek
  • Radyografi Çekimi Yapmak
  • Bilgisayarlı Tomografi Çekimi Yapmak
  • Mamografi Çekimi Yapmak
  • Tıbbi Cihazların Kullanımı Sağlamak
  • Manyetik Rezonans Görüntüleme İşlemi Yapmak
  • Radyolojik Görüntüleme Yapmak
  • Radyoterapi Tedavi Uygulamasını Planlamak
  • Radyoterapi Simülasyon Görüntülemesi Yapmak
  • İş Organizasyonu İçin Ortam Hazırlamak

2020Tıbbı Görüntüleme Teknikeri Maaşı

2020 yılında netleşecek olan Enflasyon oranı ve memur sendikaları ile hükümet arasında yapılan toplu sözleşme tutarları ile birlikte tıbbi görüntüleme teknikerleri maaşları da zamlanmış olacaktır. Tıbbi Görüntüleme Teknikerleri 657 sayılı Devlet Memurları kanununda belirlenen haklarda ve yasal çerçeve sınırında maaş almaktadırlar. Bu düzenleme ve gelen zamlar ile birlikte Tıbbı Görüntüleme Teknikeri Maaşlarının 2020 yılında 4000 TL olması öngörülmektedir. Bu maaşlar aynı zaman da medeni hal, çocuk sayısı ve diğer etkenler ile birlikte değişim göstermektedir.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.