Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır 2019


Genel Sağlık Sigortası güvencesi olmayan tüm kişiler için zorunludur. Eğer ödeme durumunuz varsa aylık belli miktarda prim ödemesi yaparak sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Ancak ödeme durumum yok ben prim ödemeden ücretsiz olarak sağlık hizmeti almak istiyorum diyorsanız SGK 60 c1 yeşil kart çıkartmanız gerekiyor. Peki yesil kart nasil cikarilir, yeşil kart alma şartları nelerdir ? Yeşil kart için şartlar ve tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gss 2019 primi ne kadar ?

2019 yılında genel sağlık sigortası kapsamında prim ödemesi yapacakların aylık olarak ödeyeceği tutar 76,75 TL dir. Eğer gelir testi yapmadan GSS kapsamına geçmek istiyorsanız bu kolay. Bağlı olduğunuz SGK’ya uğrayarak dilekçe ile ayda 76,75 TL üzerinden sgk gss sigortanızı açtırabilirsiniz. Yok ben ödeyemem diyorsanız yeşil kart nasıl çıkartılır konusunda bilgi için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Yeşil kart nasıl çıkarılır ?

60/c1 primi hazine tarafından karşılananlar(yeşil kart) olarak adlandırılan sigortadan yararlanabilmeniz için öncelikle gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor. Gelir testi başvurusunu ikametinizin bağlı olduğu yerdeki Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapmanız gerekiyor.

Gelir testi yeşilkart başvurusunun ardından eğer hane halkı ortalama net geliriniz kişi başına net asgari ücretin asgari geçim indirimi hariç tutarının 1/3’ünden az olursa gelir seviyeniz yeşil kart 60 c1 olarak belirlenir. Gelir testi sonucu belli olduktan sonra yeşil kart açtırmak için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne kimliğiniz ile uğramanız yeterli olacaktır.

Net asgari ücretin 1/3’ü 2019 yılında 609,67 TL dir.

Gelir testi başvurusu 60 g çıkmış itiraz edebilir miyim ?

Kaymakamlık yeşil kart başvurusu sonucunda gelir sonucu 60g yani ücretli çıkarsa itiraz hakkınız var. İtiraz için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan genel sağlık sigortası tescilinizin 60g kapsamında yani aylık 76,75 TL üzerinden tescil edildiğine dair yazı almanız gerekiyor. Bu yazı olmadan itiraz edemezsiniz. İtirazınız üzerine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları gerekirse evinizde incelemelerde bulunur ve gelirlerinizi/mal varlıklarınızı tekrar inceler. İnceleme sonucunda gelir durumunuzun net asgari ücretin 1/3’ünde az olduğu kanaatine varılırsa 60c1 yani yeşil kart olarak gelir seviyeniz belirlenir. Eğer yine üzerinde çıkarsa 60g olarak belirlenir. Bu süreçten sonra 6 ay geçmeden yeniden itiraz hakkınız olmaz maaleef.

Yesil kart ozel hastanelerde geçerli mi ?

Yeşil kart aile hekimlikleri, sağlık ocakları ve devlet hastanelerinde geçerlidir. Üniversite hastanelerine sevk ile gitmeniz gerekir. Orada da geçerlidir. Ancak 60/c1 özel hastanede geçerli değildir.

SGK yeşil kart konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.